ترامپ کنار نرود برایش برنامه داریم
کد خبر: 1021286
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HgM
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۶
هشدار نامزد حذف شده دموکرات‌ها
سناتور برنی سندرز دیروز در گفتگو با بیل ماهر گفت که فکر نمی‌کرد که امریکا به روزی بیفتد که یک نامزد انتخابات از کنار نرفتن از قدرت در صورت شکست صحبت کند: «صد سال سیاه هم فکرش را نمی‌کردم که روزی درباره این حرف بزنم که اگر یک رئیس‌جمهور نخواست بعد از شکست در انتخابات از قدرت کنار برود، چه کاری باید انجام شود. اما خب امروز در چنین وضعیتی هستیم. به حرف‌های ترامپ گوش کنید. به آن‌ها کم محلی نکنید.»
 سرویس بین الملل جوان آنلاین: هرچه به سوم نوامبر روز انتخابات امریکا نزدیک‌تر می‌شویم، تنش‌ها در سطوح اجتماعی و رده‌های بالای سیاسی بیشتر می‌شود. از روز شنبه تعدادی از سفید برترپنداران افراطی حامی ترامپ وارد پورتلند شده‌اند و انتظار می‌رود درگیری‌ها میان مخالفان و موافقان رئیس‌جمهور امریکا تشدید و به خشونت کشیده شود. خطر به حدی جدی است که فرماندار ایالت اورگان در آستانه گردهمایی برنامه‌ریزی شده حامیان ترامپ در پورتلند اعلام وضعیت اضطراری کرده و برای دومین بار گزارش شد که پرچم امریکا در اعتراضات به آتش کشیده شده است. انعکاس همین تنش‌ها در بالاترین سطوح سیاسی هم دیده می‌شود. دموکرات‌ها تا الان در واکنش به تهدید‌های ترامپ به انتقاد از او بسنده می‌کردند، ولی برنی سندرز، سناتور چپگرای حذف شده از گردونه رقابت‌ها، دیروز برای اولین بار هشدار داد که اگر ترامپ از قدرت کنار نرود برنامه‌هایی برای کنار گذاشتن او وجود دارد.

سناتور برنی سندرز دیروز در گفتگو با بیل ماهر گفت که فکر نمی‌کرد که امریکا به روزی بیفتد که یک نامزد انتخابات از کنار نرفتن از قدرت در صورت شکست صحبت کند: «صد سال سیاه هم فکرش را نمی‌کردم که روزی درباره این حرف بزنم که اگر یک رئیس‌جمهور نخواست بعد از شکست در انتخابات از قدرت کنار برود، چه کاری باید انجام شود. اما خب امروز در چنین وضعیتی هستیم. به حرف‌های ترامپ گوش کنید. به آن‌ها کم محلی نکنید.»

سندرز البته اولین دموکراتی است که تلویحاً هشدار داده که برای سناریوی خارج نشدن ترامپ از کاخ سفید برنامه‌هایی در پشت پرده وجود دارد. او بدون اینکه درباره جزئیات این سناریو‌ها چیزی بگوید هشدار داد که در صورت شکست دونالد ترامپ در انتخابات نوامبر و امتناع او از ترک قدرت، چند برنامه برای رسیدگی به این سناریو وجود دارد: «حرف آخر اینکه، کار‌هایی هست که ما اکنون باید انجام دهیم تا از پیروزی بایدن مطمئن شویم و اگر ترامپ برای ماندن در قدرت پس از شکست تقلا کند، برنامه‌هایی در دست است که از خروج او از قدرت اطمینان حاصل می‌کند.»

از سرکوب تا جنگ

ترامپ تاکنون چند مرتبه از تقلب در انتخابات و احتمال ترک نکردن کاخ سفید صحبت کرده، ولی جدی‌ترین سخنان او چهارشنبه قبل در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران ابراز شد که گفت: «باید ببینیم چه پیش می‌آید، اما خب من انتقاد شدیدی به رأی‌گیری داشته‌ام. این رأی‌گیری یک فاجعه است. این نوع رأی‌گیری خارج از کنترل است و دموکرات‌ها به خوبی از آن آگاهند. پیش‌بینی می‌کنم که دیوان عالی امریکا در نهایت شخص پیروز را معرفی کند.»

او در موضع‌گیری جداگانه نیز بامداد پنج شنبه در پاسخ به سؤالی درباره تحویل مسالمت‌آمیز قدرت به رقیبش در صورت باخت گفت: «باید ببینیم چه پیش می‌آید... صندوق‌های رأی فاجعه و خارج از کنترل هستند! صادقانه بگویم، انتقالی در کار نخواهد بود بلکه تداوم [ریاست‌جمهوری من را]خواهیم داشت.» رئیس‌جمهور امریکا گفت: «ما خواستار انتقال قدرت به صورتی بسیار دوستانه هستیم، ولی نمی‌خواهیم علیه ما تقلب شود و [نمی‌خواهیم]در حالی که می‌دانیم که در هزاران هزار رأیی که سرنوشت متفاوتی را رقم می‌زدند تقلب صورت گرفته احمق‌بازی در بیاوریم و بگوییم، اوه، بیایید قدرت را انتقال دهیم.»

صحبت‌های ترامپ واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشت و حتی جمهوریخواهان نیز به موضع‌گیری او واکنش نشان دادند و از او انتقاد کردند. در حالی که بعضی‌ها مانند «توماس فریدمن» مفسر و ستون‌نویس «نیویورک تایمز» هشدار داده‌اند امتناع ترامپ از واگذاری قدرت «می‌تواند باعث بروز دومین جنگ داخلی در امریکا شود.» مقام‌های رسمی از بیان اینکه ارتش یا نیرو‌های پلیس ممکن است چه واکنشی به امتناع ترامپ نشان دهند خودداری کرده‌اند، هرچند که روزنامه نیویورک‌تایمز از قول فرماندهان ارتش و مقام‌های پنتاگون نوشته که در صورتی که ترامپ شکست در انتخابات را نپذیرد و احتمال سرکوب اعتراضات مردمی را بدهد، استعفا می‌کنند.

برتری بایدن

واکنش برنی سندرز که خود تا ماه آوریل یکی از نامزد‌های دموکرات بود، نشان می‌دهد که طرح‌های پشت پرده در حالتی که ترامپ تن به نتیجه انتخابات ندهد، جدی است. سندرز البته گفته که در مرحله فعلی برنامه دموکرات‌ها این است که «از پیروزی بایدن مطمئن» شوند. وی تأکیدکرده است: «ظرف پنج هفته آتی کار و هدف ما شکست او و شکست او به شکلی بد است.» او تأکید کرد: «اگر ترامپ برای ماندن در قدرت پس از شکست تقلا کند، برنامه‌هایی در دست است که از خروج او از قدرت اطمینان حاصل می‌کند.» او تأکید کرد: «لیبرال‌ها اطمینان زیادی دارند که «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها انتخابات را خواهد برد.»‌سندرز در پیام دیگری در توئیتر به ترامپ هشدار داد: «در امریکا کسی نمی‌تواند مشخص کند که چه کسی می‌تواند رأی دهد یا چه کسی نمی‌تواند رأی دهد یا اینکه چه رأی‌هایی شمرده شوند.» سندرز ادامه داد: «ممکن است این موضوع در کشور‌های دیکتاتوری اتفاق بیفتد، اما این موضوع در امریکا نخواهد بود. اینجا دموکراسی است.»‌صحبت‌های ترامپ در شرایطی بیان شد که نظرسنجی جدید واشنگتن‌پست و ای‌بی‌سی‌نیوز نشان می‌دهد جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری دموکرات امریکا ۱۰ درصد بر رقیب جمهوری‌خواه یعنی دونالد ترامپ در میان رأی‌دهندگان ثبت‌نام شده سراسر این کشور برتری دارد. جو بایدن در تازه‌ترین موضع‌گیری علیه ترامپ دیروز او را به سیاستمداران آلمان نازی تشبیه کرد.

پرچم امریکا باز هم در آتش

در طرح پایین اجتماعی ۳۶ روز مانده به انتخابات امریکا تنش‌ها در حال تشدید شدن است. اعتراض‌ها در سه شهر سیاتل، پورتلند و لوئیزویل شنبه شب نیز ادامه یافت و نیرو‌های امنیتی ده‌ها معترض را بازداشت کردند. در لوئیزویل سی‌ان‌ان گزارش کرده که مقامات این شهر هر شب از ساعت ۲۱ اقدام به گسیل نیرو‌های گارد ملی و پلیس برای برخورد با معترضان به این حکم می‌کند. شنبه شب معترضان در کلیسایی که در پشت سر من قرار دارد تجمع می‌کنند تا با پناه بردن به آن از حمله و بازداشت شدن به دست نیرو‌های پلیس در امان بمانند، مقامات کلیسا نیز اجازه ورود و ماندن کسانی که به صحن کلیسا پناه آورده‌اند، می‌دهند. در پورتلند شرایط به شدت بحرانی است. یک گروه راستگرا موسوم به «گروه پسران مفتخر» قرار است در پارکی واقع در مرکز شهر پورتلند گردهمایی برگزار کنند و به همین خاطر شماری از سفید‌پوست‌برترپنداران افراطی حامی ترامپ وارد پورتلند شده‌اند تا در این گرد همایی شرکت کنند؛ گردهمایی که احتمالاً به رویارویی و درگیری میان مخالفان و موافقان ترامپ می‌انجامد. «کیت براون» فرماندار دموکرات ایالت اورگان برای جلوگیری از تشدید درگیری و خشونت از روز جمعه وضعیت اضطراری در پورتلند اعلام کرد و اظهار داشت: گروه‌های برتری‌طلبان سفید در حال ورود به پورتلند از شهر‌های دیگر هستند و یک تلاش هماهنگ میان نیرو‌های اجرای قانون ایالتی و محلی در ایام آخر هفته برای حفظ امنیت مردم باید برقرار شود. تصاویری از ضرب و شتم خبرنگاران و عکاسان به دست نیرو‌های پلیس پورتلند مخابره شده و تظاهرکنندگان پرچم ایالات متحده امریکا را نیز به آتش کشیدند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار