۶۰ میلیون ایرانی مشمول دریافت ۲۰ قلم کالا در طرح تأمین کالا‌های اساسی می‌شوند
کد خبر: 1015852
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GGi
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح تامین کالا‌های اساسی اقشار آسیب پذیر گفت: ۷ دهک با جمعیت بیش از ۶۰ میلیون شامل این طرح با ۲۰ قلم کالا می‌شود.
سرويس اقتصادی جوان آنلاين:  محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درباره طرح تامین کالا‌های اساسی اقشار آسیب پذیر گفت: به دلایل شرایط اقتصادی فعلی کشور مجبور هستیم که این کار را انجام دهیم این در حالی است که برخی طرح‌ها ضرورتی نداشته و به عنوان پیشنهاد مطرح شده، اما واقعیت آن است که بر اساس آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از ۵ دهک جامعه در شرایط تورمی امروز دچار مشکلات معیشتی هستند.

مجلس: ۷ دهک نیازمند هستند

وی گفت: در طرح تأمین کالا‌های اساسی اقشار آسیب پذیری که هم اکنون در کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات کلیات آن مصوب شده است ۷ دهک مشمول دریافت کمک معیشتی هستند که این موضوع نشان می‌دهد وضعیت درآمدی و هزینه‌ای در جامعه فشار زیادی را بر اکثر دهک‌های جامعه آورده است.

وی گفت: برخی‌ها مجلس یازدهم را متهم می‌کنند که طرح‌هایی را بررسی کرده و مصوب می‌کند که نیت آن حمایت از اقشار ضعیف جامعه است این در حالی است که مجلس یازدهم در شرایط فعلی کشور دخیل نبوده است، ولی این بار هم اکنون در جامعه وجود داشته و بایستی این بار را از روی دوش دهک‌های مشمول بردارد.

۲۰ قلم کالا در طرح تامین کالای اساسی اقشار آسیب پذیر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: هدف بعدی که این طرح دنبال کرده و برخلاف طرح‌های قبلی که پول به حساب افراد واریز شده و حتی قابل برداشت بود مانند یارانه‌ها جنبه نقدی دارد طرح تأمین کالا‌های اساسی اقشار آسیب پذیر به صورتی است که افراد قابلیت برداشت از حساب خود را نداشته و فقط بایستی از اعتبار شارژ شده در این طرح حدود ۲۰ قلم کالا را تهیه کنند.

وی درباره جزئیات آن گفت: ۲۰ قلم کالا‌های مندرج در تأمین کالا‌های اساسی اقشار آسیب پذیر جامعه به صورتی است که هم این کالا‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و هم امنیت غذایی مردم و هموطنان مان بایستی تأمین شود لذا هم حمایت از اقشار محروم و کم درآمد در این طرح مهم بوده است و هم امنیت غذایی آنان مانند شیر رایگانی که دولت برای دانش آموزان در نظر گرفته است که اصرار قوه مجریه تناول این شیر توسط دانش آموزان است.

ایرادات طرح سبد کالا در رانت‌خواری و دلالان بازی‌ها حذف شده است

وی گفت: در طرح مذکور که آسیب‌های طرح قبلی را ندارد تلاش کرده ایم دغدغه‌های اقشار آسیب پذیر را رفع کنیم این در حالی است که در طرح‌های قبلی سبد کالایی خاصی تعریف می‌شد که برای مثال ۱۰ کیلو برنج، دو کیلو مرغ، یک بطری روغن و ... در حالی که این سبد توسط برخی افراد خریداری شده و در برخی نقاط کشور و حتی پیاده رو‌ها به فروش می‌رسید که می‌توانست رانت ایجاد کند؛ انحصار به وجود آمده در این بخش موجب گلایه‌های بسیاری از دستگاه‌های نظارتی می‌شد چرا که برخی شرکت‌ها و تولیدکنندگان فقط امکان در اختیار قرار دادن برخی از اجناس این سبد را داشتند، ولی در طرح تأمین کالا‌های اساسی اقشار آسیب پذیر این مشکل رفع شده است و با استفاده از هماهنگی ایجاد شده با بانک مرکزی و وجود دستگاه‌های پوز به ویژه وجود این قابلیت در فروشگاه‌های شبکه‌ای دولت عملاً کالایی را خریداری نکرده و بنای تقسیم آن را بین اقشار آسیب پذیر ندارد چرا که همان کالایی که در سطح جامعه وجود دارد به صورت اعتباری در اختیار این افراد قرار خواهد گرفت ضمن اینکه مکانیزم خاصی هم برای تسویه آن وجود دارد.

۷۰ درصد ایرانی‌ها شامل طرح می‌شود

زنگنه گفت: ۷ دهک مشمول طرح تأمین کالای اساسی اقشار آسیب پذیر حدود ۶۰ میلیون ایرانی (حدود ۷۰ درصد) جامعه را شامل می‌شود که البته آمار مذکور طبق گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

وی گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است که بهترین بانکی که در مورد اقشار آسیب پذیر جامعه وجود دارد بانک مربوط به یارانه‌ای است که هر ماه به خانوار‌ها به عنوان بخشی از آزادسازی یارانه‌ها و یا یارانه معیشتی داده می‌شود.

اعتبار اجرای طرح از طریق مالیات بر تراکنش‌های بانکی، ارز ۴۲۰۰ تومانی و درآمد‌های گمرک

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره اقلام طرح تأمین کالا‌های اساسی اقشار آسیب پذیر افزود: برنج، روغن، حبوبات، تخم مرغ، مرغ، گوشت، ماکارونی، سویا و ... است.

وی درباره اعتبار لازم برای اجرای این طرح گفت: دولت و بخش‌های مختلف وزارت اقتصاد و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت دقیق با نمایندگان مجلس در حال رایزنی برای نهایی کردن این طرح هستند این در حالی است که بخشی از این اعتبارات از مالیاتی که از بخشی از تراکنش‌های بانکی دریافت می‌شود و از محل ارز ۴۲۰۰ تومانی، از محل افزایش یک درصدی بر مبادلات بازار سرمایه (مبادلاتی که از حدی خاص بالاتر است) افزایش درصدی خاص از محل ورودی کالا‌های وارداتی تأمین شده است.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار