تهدید و «فشار دوگانه» بر نخست‌وزیر لبنان برای استعفا
کد خبر: 1014670
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Fxe
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳
یک روزنامه لبنانی نوشت، با دو اهرم فشار تشدید تظاهرات و استعفای تعدادی از وزرا، به نخست‌وزیر لبنان فرصت داده شده تا امروز استعفا کند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: منابع سیاسی آگاه به روزنامه «الجمهوریه» گفتند، فشار‌هایی بر «حسان دیاب» نخست‌وزیر لبنان برای ارائه استعفا وجود دارد و این فشار‌های از دو طرف انجام می‌شود: تشدید تظاهرات در خیابان‌ها و استعفای تعدادی از وزرا.

در ادامه این گزارش آمده است: تا امروز (دوشنبه) به دیاب فرصت داده شده تا استعفای خود را تقدیم کند و در صورتی که وی به ماندن اصرار کند اجماعی سیاسی میان قوای سیاسی برای استعفای تعدادی از وزرا وجود دارد و گزینه آخر سلب رأی اعتماد از دولت در پارلمان است.

تا کنون «منال عبدالصمد» وزیر اطلاع‌رسانی و «دمیانوس قطار» وزیر محیط زیست و توسعه اداری لبنان استعفا کرده‌اند و بر اساس گزارش روزنامه «الشرق» لبنان در نشست مشورتی که دیروز میان حسان دیاب و وزرای کابینه برگزار شد، تعداد دیگری از آن‌ها نیز قصد استعفا داشتند، اما در نتیجه رایزنی‌ها فعلا این تصمیم خود را عملی نکرده‌اند.

وزرایی که تهدید به استعفا کرده‌اند، «طلال حواط» وزیر ارتباطات، «ماری کلود نجم» دادگستری، «فرتینیه اوهانیان» وزیر ورزش و جوانان، «محمد فهمی» وزیر کشور، «زینه عکر» وزیر دفاع، «غازی وزنی» وزیر دارایی، «عماد حب الله» وزیر صنعت، «عباس مرتضی» وزیر کشاورزی، «طارق مجذوب» وزیر پرورش و آموزش عالی، و «راؤول نعمه» وزیر اقتصاد بوده‌اند.

آماده شدن گزارش کمیته تحقیق انفجار بندر بیروت

این روزنامه در ادامه گزارش خود نوشت، کمیته تحقیق ویژه بندر بیروت گزارش خود را آماده کرده و به دبیرکل کابینه لبنان تحویل داده تا امروز در کاخ بعبدا بررسی شود.

در این گزارش، مسؤولیت‌های اداری از زمان ورود کشتی حامل نیترات آمونیوم تا زمان انفجار مشخص شده تا کار دستگاه قضایی برای مشخص کردن مسؤولیت‌ها و فراخواندن برخی افراد را تسهیل می‌کند، اما تحقیق و بازداشت در این زمینه بر عهده دستگاه قضایی است.

نخست وزیر لبنان نیز دیروز گفت که بدون برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام نمی‌توان از بحران فعلی خارج شد و خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام طی دو ماه آینده شد.

تا کنون دو وزیر دولت لبنان و حدود شش نماینده پارلمان در پی انفجار بیروت از سمت خود استعفا کرده‌اند. «لمیا یمین» وزیر کار لبنان پس از نشست یکشنبه کابینه که به ریاست حسان دیاب برگزار شد تاکید کرد: «هیچ تصمیمی برای استعفای دولت در کار نیست».
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار