دبیر انجمن داروسازان تهران: توزیع اقلام بهداشتی با چندگانگی مواجه است
کد خبر: 1013731
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FiV
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۳
دبیر انجمن داروسازان تهران گفت: بدون استقرار یک سیستم توزیع نظام‌مند، کارآمد و شفاف که مانند نظام توزیع دارو، قابلیت گزارش دهی و رصد داشته باشد، نمی‌توان توقع داشت که اقلام مورد نیاز در دوره کرونا به درستی در سطح کشور توزیع شود.
سرویس جامعه جوان آنلاین: محمدرضا درّی دبیر انجمن داروسازان تهران در خصوص مشکلات توزیع اقلام مصرفی در دوره کرونا اظهار داشت: شیوع کرونا نشان داد کشور در زمینه اقلام مصرفی خصوصا در بحث ماسک و مواد ضدعفونی کننده، دچار چندگانگی و مدیریت‌های چندگانه است و نظام بهداشت و درمان کشور از این نقطه آسیب پذیر است.

وی افزود: یک روز می‌گویند که متولی تولید و توزیع، سازمان غذا و داروست، روز دیگر می‌گویند وزارت صمت است؛ یک روز می‌گویند که سهمیه‌ای است و دست آخر، تولیدکننده است که در یک فرایند پیچیده بروکراسی، دچار سرگیجه می‌شود. تولید کننده نمی‌داند که بالاخره مواد اولیه در کجا قرار دارد، از چه کسی و چگونه باید دریافت کند و نکته مهم دیگر این است که باید با چه قیمتی دریافت و عرضه شود.

به گفته دری، متاسفانه نظام توزیع غیرشفاف و غیر منسجم است و نمی‌تواند گزارش‌های آماری درست و دقیق به متولیان و سیاست گذاران دهد. ضمن اینکه نظام توزیع نمی‌تواند مسیر کارخانه تا مصرف کننده را به صورت شفاف و قابل رصد پوشش دهد و هیچ کس نمی‌داند در زنجیره توزیع چه اتفاقی رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: واقعیت این است که بدون استقرار یک سیستم توزیع نظام مند، کارآمد و شفاف که مانند نظام توزیع دارو، قابلیت گزارش دهی و رصد داشته باشد، نمی‌توان توقع داشت که اقلام مورد نیازبه درستی در سطح کشور توزیع شود.

درّی تاکید کرد: برخی مسؤولین به درستی اظهار کردند که باید میزان مصرفی که امروز در کشور وجود دارد حتما مدیریت شود. در طبقه بندی مصرف کنندگان، اولویت با بیمارستان‌ها بود، ولی نکته اینجا است که همه این‌ها باید در یک بستر گزارش دهی و گزارش گیری انجام شود.

وی تصریح کرد: ما برای اینکه یک سیستم کارآمد توزیع داشته باشیم، باید بدانیم که جایگاه عرضه یک محصول کجاست. آنگاه به راحتی می‌توانیم برنامه ریزی کنیم، نظارت کنیم، سهمیه بندی کنیم و سایر مراتب مربوطه را انجام دهیم، ولی متاسفانه درخصوص ماسک، حتی این موضوع هم از سوی مسئولین دچار خدشه می‌شد که بلاخره داروخانه، محل فروش و عرضه ماسک است.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار