حقیقت یک سقوط
کد خبر: 1011262
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004F4g
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۰
روایتی از سیر تنها قائم‌مقام رهبری در بی‌راهه
شاهد توحیدی
سرویس تاریخ جوان آنلاین: در باب رفتار سیاسی آیت‌الله حسینعلی منتظری در دهه نخست برقراری نظام اسلامی- که به عزل وی منتهی شد- آثار فراوانی به رشته تحریر در آمده که آنچه هم اینک به شما معرفی می‌شود، در زمره آنهاست. «سیر در بی‌راهه» که به اهتمام علی جعفری هرستانی و محمد اسماعیل پسندیده پدید آمده است، به جریان قائم مقامی منتظری، انحراف و عزل وی پرداخته و دیدگاه‌های امام خمینی رهبر کبیر انقلاب را در این باره بازخوانی کرده است. در دیباچه این اثر آمده است:

«ماجرای قائم‌مقامی و عزل آیت‌الله منتظری و حوادثی که در حاشیه آن اتفاق افتاد، یکی از مسائل مهم و عبرت‌آموز در طول حیات جمهوری اسلامی به حساب می‌آید. آیت‌الله منتظری یکی از روحانیون مبارز و انقلابی بود که در دوران پیش از انقلاب اسلامی در جهت مبارزه با رژیم شاه، شکنجه‌ها و سختی‌های فراوانی تحمل نمود. پس از پیروزی انقلاب، آیت‌الله منتظری به عنوان جانشین احتمالی از طرف مجلس خبرگان انتخاب شد و با تبلیغات اطرافیان فرصت‌طلب و همراهی ناآگاهانه برخی دلسوزان انقلاب، به عنوان قائم‌مقام رهبری شناخته شد. پس از آن رفته رفته حوادثی رخ داد که در آخر منجر به عزل ایشان از این سمت توسط حضرت امام (ره) شد. نفوذ افراد ضدانقلاب در بیت آیت‌الله منتظری و سوء‌استفاده از ساده‌لوحی ایشان، علت اصلی این امر بود، از این رو حضرت امام از ایشان خواستند تا از سیاست فاصله گرفته، به تدریس و بحث علمی در حوزه بپردازند. اگر چه ایشان در ظاهر و ابتدای امر، نظر امام را پذیرفت، اما نفوذ اطرافیان باعث شد پس از مدت کوتاهی، در مقابل حضرت امام موضع‌گیری کند. جریان انتخاب آیت‌الله منتظری به عنوان گزینه پیشنهادی رهبر آینده توسط خبرگان و حوادثی که در آخر منجر به عزل آقای منتظری از این سمت شد، قسمت مهم و سرنوشت‌سازی از تاریخ پس از انقلاب را تشکیل می‌دهد که تبیین آن، برای فهم بهتر حوادث دوران حیات پربرکت امام و شناخت برخی از جریانات انحرافی موجود در جامعه- که پس از رحلت امام به تقابل با ولایت فقیه و نظام اسلامی پرداختند- امری ضروری است. در این میان روشن شدن مواضع حضرت امام در مقابل این جریان به ویژه برای نسل جوان جامعه- که به طور زنده و ملموس دوران حضرت امام را درک نکرده است- بسیار راهگشا خواهد بود. در این مجموعه تلاش شده است ضمن اشاره اجمالی به تاریخ حوادث قائم‌مقام رهبری، متن کامل مواضع و بیانات حضرت امام به عنوان سند تاریخی، برای درک و تحلیل بهتر این حوادث ذکر گردد.

از آن‌جا که هدف مجموعه حاضر تبیین مواضع حضرت امام در مورد آیت‌الله منتظری است، بررسی کامل زندگی و شخصیت و افکار آیت‌الله منتظری در این اثر مورد توجه نبوده است. عنوان این کتاب متضمن روایتی از امام صادق (ع) است که می‌فرماید: علم بدون بصیرت موجب هدایت انسان نمی‌شود همانگونه که علم بدون تقوا و مقابله با هوای نفس، انسان را به سرمنزل مقصود نمی‌رساند. ساده‌لوحی و بی‌بصیرتی، مهم‌ترین عامل خروج آیت‌الله منتظری از صراط مستقیم انقلاب اسلامی و خط امام خمینی بود. نکته‌ای که بارها‌و‌بار‌ها از سوی امام خمینی به ایشان تذکر داده شد و ایشان، اعتنایی نکرد. این مجموعه به سبک مختصر با محوریت سخنان و مواضع امام خمینی برای استفاده طالبان حقیقت تهیه شده و به همین جهت، در بیان مسائل تاریخی به کلیات اکتفا شده است. دوستان علاقه‌مند به مطالعه بیشتر می‌توانند به آثار ذیل مراجعه نمایند:

خاطرات سیاسی، نوشته محمد ری شهری.
سنجه انصاف، نوشته محمد ری‌شهری.
رنج‌نامه، نوشته سیداحمد خمینی.
پاس‌داشت حقیقت، نوشته عباس سلیمی.
خاطرات آیت‌الله منتظری و نقد آن، نوشته اسدالله بادامچیان».
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار