ترامپ: مهم نیست داعش دوباره به عراق بازگردد!
کد خبر: 1011237
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004F4H
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۸
پاورقی «جوان» از «اتاق حوادث» جان بولتون (۱۱)
جلسه ۱۵ می‌شورای عالی امنیت ملی امریکا جلسه جالبی است! مطابق روایت بولتون ترامپ هر بار بحث را به طرفی می‌کشاند و از وضعیت کشاورزان آفریقایی تا جان‌کری سخن می‌گوید. در خلال این بحث‌ها بولتون جمله‌ای را از ترامپ نقل می‌کند که گواه سیاست‌های امریکا در منطقه است. ترامپ تأکید می‌کند هزینه اقدامات در برابر ایران را باید عرب‌های خلیج فارس پرداخت کنند و همچنین به صراحت می‌گوید بازگشت داعش به عراق برای او اهمیتی ندارد؛ در پاورقی‌های قبلی نیز اشاره شده که ترامپ در رؤیای تصاحب نفت عراق است. در ادامه چکیده‌ای از این جلسه را به استناد کتاب «اتاق حوادث» می‌خوانید.
ترجمه: محمد صادق عبداللهی
جوان آنلاین: در صفحات ۳۴۶ تا ۳۴۷ کتاب «اتاق حوادث» می‌خوانیم: اوایل سه‌شنبه، ۱۴ ماه می، ما مجدد مطلع شدیم که ایران شبانه دو ایستگاه پمپاژ خط لوله شرق به غرب عربستان سعودی را مورد هدف قرار داده است. اگر چه حوثی‌های یمن این حمله را بر عهده گرفتند، اما کسانی بودند که اعتقاد داشتند این حمله از سوی گروه‌های شبه‌نظامی شیعی در عراق صورت پذیرفته است. تفاوتی نداشت در هر دو صورت این گروه‌ها تحت حمایت و با کنترل ایران راه‌اندازی شده بودند. این بار سعودی‌ها به سرعت جزئیات حمله را به صورت رسمی اعلام کردند به همین دلیل من هم به سرعت در حوالی ساعت هشت و نیم با ترامپ تماس گرفتم. او واکنش آرامی داشت، اما گفت: «من می‌توانم به تو بگویم که اگر آن‌ها به ما ضربه بزنند، ما به سختی جواب خواهیم داد.»
 
وقتی ترامپ کاخ سفید را به مقصد لوئیزیانا ترک کرد تا تأسیسات جدید صادرات گاز طبیعی را افتتاح کند، در کنفرانس خبری، خبرنگاری از او درباره خبر اعزام ۱۲۰ هزار نیروی نظامی به شرق آسیا پرسید. ترامپ گفت: «شایعه است.» او اضافه کرد: «اگر هم روزی بخواهیم چنین کاری کنیم، ما خیلی بیشتر از این حرف‌ها سرباز خواهیم فرستاد.» با این پاسخ، حتی خیلی از دموکرات‌ها نگران افزایش غیرقابل قبول شدت تهدیدات ایران شدند. اطلاع عمومی از دستور خروج بیش از صدنفر از پرسنل سفارت بغداد به این نگرانی افزود.

روز بعد در ساعت ۹:۳۰ ترامپ بر کرسی ریاست شورای عالی امنیت ملی نشست. پمپئو و شنهن چندین بار به طور مناسب اصرار کردند ترامپ به تصمیم بعدی فراتر از واقعیت نگاه کند و افق‌های بلندتری را مد نظر قرار دهد. شنهن گفت آن‌ها می‌خواهند میزان خطرپذیری او را بسنجند. ترامپ جواب داد: «من ظرفیت باورناپذیری برای خطر کردن دارم. ریسک خیلی خوب است!» ...
 
در انتهای جلسه ترامپ باز هم گریزی به مسئله جان‌کری و قانون لوگان کرد. او معتقد بود ایرانی‌ها فقط به خاطر حرف‌ها و وعده‌های جان‌کری است که مذاکره نمی‌کنند. ترامپ این را گفت و به فکر فرو رفت... پس از چند لحظه مجدد گفت: «من فکر نمی‌کنم که آن‌ها باید شروع به ساخت سلاح هسته‌ای کنند.» ... وقتی دانفور تلاش می‌کرد که ویژگی‌های بیشتری از آنچه ممکن بود ما در پاسخ به حمله نظامی ایران انجام دهیم، بگوید، ترامپ باز هم تأکید کرد عرب‌های خلیج فارس باید هزینه آن را بپردازند!...
 
دانفور در واقع تلاش می‌کرد ترامپ را به سمت تمرکز بر ویژگی پاسخ‌های ممکن سوق دهد، اما ترامپ بحث را به سمت شنیده‌هایش از برخورد با کشاورزان سفیدپوست در آفریقای جنوبی کشاند و اظهار داشت می‌خواهد به آن‌ها حق پناهندگی و شهروندی بدهد! بحث درباره اهداف ما از سر گرفته شد و بخش اعظم آن مورد رضایت من بود. بدبختانه صحبت از باقیمانده سربازان ما در عراق باعث شد ترامپ از چرایی بیرون نیامدن سربازان ما از عراق جویا شود. او معتقد بود ما در سوریه از شر داعش خلاص شدیم و دیگر نیاز به این سربازان در آنجا نداریم. چیزی که من شنیدم و خیلی تعجب کردم این بود که او گفت: «برای من مهم نیست که داعش دوباره به عراق بازگردد.» ... بحث در مورد اقدامات احتمالی ایالات متحده در پاسخ به ایران ادامه یافت، اما باز هم از بحث منحرف و بر افغانستان متمرکز شدیم، چون ترامپ از میزان پولی که ما به سربازان حاضر در ارتش افغانستان می‌پرداختیم گلایه داشت، اما جالب است که وقتی شنهن گفت این پول به صورت میانگین فقط روزی ۱۰ دلار است تعجب نکرد!
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار