بازار مسکن پلیسی شد
کد خبر: 1007273
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004E2L
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۵
یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه میانگین تورم بخش مسکن در طول ۲۷سال گذشته ۲۴‌درصد بوده است، گفت: ۸۰‌درصد افزایش قیمت مسکن مربوط به نرخ تورم عمومی است و نمی‌توان با نرخ‌های دستوری بازار مسکن را کنترل کرد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: مهدی سلطان‌محمدی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: در طول ۲۷سال گذشته که آمار‌های سیستماتیک و منظم بخش مسکن ارائه شده، میانگین تورم عمومی سالانه ۵ /۱۹ درصد، متوسط رشد سالانه قیمت مسکن ۲۴‌درصد و میانگین رشد اجاره بها ۵/ ۲۱ درصد بوده است. وی افزود: اعداد مذکور توضیح می‌دهد که ۸۰‌درصد افزایش قیمت مسکن به تورم عمومی بستگی دارد که اگر کنترل شود، رشد قیمت مسکن نیز کنترل خواهد شد.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه کنترل تورم کاری دشوار، اما شدنی است، تأکید کرد: متوسط نرخ تورم در دنیا ۴ درصد است و کشور‌های اندکی هستند که همانند ایران تورم دو رقمی دارند. ریشه تورم ناشی از رشد نقدینگی است و رشد نقدینگی از عدم انضباط پولی و مالی نشئت می‌گیرد. اگر ما بتوانیم فقط همین اقدام یعنی رشد نقدینگی را کنترل کنیم، افزایش قیمت همه کالا‌ها از جمله مسکن متوقف یا کند خواهد شد. وی عامل دیگر افزایش قیمت مسکن را کاهش عرضه دانست و گفت: اوایل دهه۹۰ تولید سالانه مسکن در کشور ۸۰۰هزار تا یک‌میلیون واحد بود. این تعداد هم اکنون به ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار واحد رسیده است که باید قوانین و مقررات، شرایط را برای ترغیب سازندگان به ساخت و ساز فراهم کند.

این کارشناس اقتصادی مسکن با اشاره به اعلام آمادگی پلیس برای برخورد با تخلفات بازار مسکن گفت: پلیسی کردن بازار مسکن، عرضه را در فشار قرار می‌دهد. اگر سازنده ببیند با محدودیت‌هایی روبه‌رو است از بازار خارج می‌شود و مشکلات بخش مسکن بیشتر خواهد شد.

به گفته سلطان‌محمدی، نرخ‌های دستوری هم شفافیت را از بازار می‌گیرد و قرارداد‌ها به سمت توافقات نانوشته سوق پیدا می‌کند. ما اگر داده‌های قیمتی را حذف کنیم در واقع چشم متقاضیان را به واقعیات بازار می‌بندیم، البته با توجه به دسترسی عموم مردم به انواع وسایل ارتباطی کشف قیمت در تمامی بازار‌ها کار دشواری نیست. میانگین قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به ۱۶‌میلیون و ۹۷۰‌هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل ۱۱‌درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹ /۳۳ درصد رشد نشان داد. تعداد معاملات نیز ۱۱‌هزار و ۳۱۰ فقره بود که نسبت به فروردین امسال ۸۰۹‌درصد افزایش و نسبت به اردیبهشت پارسال ۷/ ۶ درصد کاهش یافت
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار