تاریخ - اخبار کلی
اخبار کلی
گذری بر زمینه‌ها و پیامد‌های تفسیق سیاسی سیدحسن تقی‌زاده از سوای مراجع وقت تقلید
آغاز مشروطه دوم به فاصله یک سال، ماهیت جریان اصلی و جهت‌بخش مشروطیت را عیان ساخت. به عنوان مثال، آیت‌الله سیدعبدالله بهبهانی نتیجه اعتماد خود به روشنفکران و تلاش در راه مشروطه غربی را دریافت. او گمان می‌کرد با شرکت در نهضت مشروطه می‌تواند آن را تعدیل و در جهت اعتلای دینی جامعه حرکت دهد و اینک مزد خوش باوری خود را می‌گرفت
به بهانه انتشار زندگینامه داستانی زنده‌یاد حسن حسین‌زاده موحد
بر راست ودروغ داستان‌هایی که از پدرش می‌گفتند، بسا حساس بود. من این را در روز‌هایی در یافتم که به کار تدوین ویژنامه نشریه شاهدیاران برای طیب بودم.
بازکاوی «سرکوب ساختاری» و «سرکوب ایدئولوژیک» در دوره حاکمیت پهلوی دوم
از جمله حربه‌های رژیم برای استوار کردن ساختار سرکوب نظام شاهنشاهی انجام تغییرات در قانون اساسی بود. قانون اساسی و متمم آن که مبنای مشروطیت بود به کرّات مورد تجاوز رژیم قرار گرفت. تا پیش از سال 1328 که اولین تجدید نظر در قانون اساسی مشروطیت صورت گرفت و اختیارات شاه را افزایش داد وی همواره آن را سندی می‌دانست که علیه شاه نوشته شده است
حاشیه‌ای بر انتشار اثر پژوهشی «زندگی سیاسی حسین مکی»
نظر و گذری بر اثر تاریخی- روایی «حماسه ۱۷ خرداد ۱۳۵۴»
حاشیه‌ای بر انتشار اثر پژوهشی- تاریخی «امام خمینی و مسئله آزادی»
نظری بر اثر تاریخی- روایی «سیدجمال، غریو بیداری»
به بهانه انتشار اثر تاریخی- پژوهشی «آفتاب مطهر» از آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی
شهید آیت‌الله مطهری (قدس‌سره) از نادر دانشمندان جهان تشیع است که بر پایه بصیرت علمی و معرفتی، همراه با اشراق درونی، معنویت و فضیلت و از موضع تعهد، تدین، بیداری و دردمندی دینی، در عرصه‌هایی پرشمار از علوم اسلامی، آثاری پدید آورد.
یادداشت «محمدرضا کائینی» به‌مناسبت سالروز درگذشت اسدالله علم
راقم این سطور چندی با خود اندیشه می‌کرد که: هدف علم از نگارش این یادداشت‌ها چه بوده است؟ تکریم شاه یا تخریب او؟ من اعتقاد ندارم که علم در پی تخریب شاه بوده باشد، چه اینکه جای جای این مجلدات نشان می‌دهد که او به، ولی نعمت خویش علاقمند است. علم به وسوسه‌ای دچار شده بود که بسا صاحبان قدرت بدان مبتلا می‌شوند:"وسوسه گزارش به تاریخ"!