تاریخ - اخبار کلی
اخبار کلی
روایت تلاش نافرجام آمریکا برای حفظ پهلوی
شاه پیش از رفتن، از جمله اقداماتی که انجام داد قدردانی از مقامات آمریکایی در ایران بود که در طول این مدت خدمات ارزنده‌ای را به رژیم پهلوی ارائه داده بودند.
روایت سفرای کشور‌های خارجی از روز فرار شاه
خاطرات سفرا و فرستادگان امریکا و انگلیس از فرار محمدرضا پهلوی بسیار جالب است، آن‌ها ضمن توصیف واکنش مردم به این خبر، تصویری از حقارت شاه را نیز ثبت کرده‌اند.
پس از ۳۱ سال و برای نخستین بار
برای نخستین بار پس از ۳۱ سال هویت فردی که در پلکان هواپیمای ایرفرانس در فرودگاه مهرآباد دست امام خمینی (ره) را گرفته است فاش شد.
«روز‌های مبارزه و روز‌های پیروزی از منظر یک شاهد عینی» در گفت‌وشنود با محمدحسن رجبی (دوانی)
19 بهمن سال 57 برای دیدن امام به مدرسه علوی می‌رفتم که در راه فدائیان خلق را دیدم که به مناسبت سالگرد واقعه سیاهکل مراسمی برگزار کرده بودند. همان موقع خبر رسید که از دیشب تا صبح در نیروی هوایی زد و خورد بوده و عده زیادی کشته و مجروح شدند، با این حال چریک‌های فدائیان خلق توجهی به مسئله نکردند و به راه‌شان ادامه دادند
«گذری تاریخی بر یک زیستِ معطوف به خدمت و تربیت» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ مهدی مظاهری
در 15 خرداد 1342 اصفهان بودم، ولی در حد مقدور گاهی با عده‌ای از دوستان به قم می‌رفتیم و فرمایش‌های امام را دریافت می‌کردیم و تا جایی که امکان داشت، کار‌هایی را انجام می‌دادیم. آن روز‌ها عموماً به امام گرایش پیدا کرده بودند، مخصوصاً آقای گلپایگانی خیلی به امام ارادت داشتند. همچنین علامه طباطبایی خیلی به امام علاقه‌مند بودند
به بهانه انتشار خاطرات سیاسی هاشم امانی
در حاشیه انتشار اثر تاریخی- روایی «دربار به روایت دربار»
حاشیه‌ای بر انتشار اثر تاریخی «درباره امام خمینی، ۱۵ خرداد و مسئله انقلاب»
یادداشت «محمدرضا کائینی» به مناسبت سالگرد فوت «پوران فرخزاد»
دبیر سرویس تاریخ روزنامه جوان به مناسبت دومین سالگرد پوران فرخزاد، خواهر فروغ فرخزاد، در اینستاگرام خود به احوال این شاعر فرهیخته و حواشی زندگی او پرداخت. نگارنده در این یادداشت اشاره کرده است: «سایه سنگین شهرت خواهر، مانع شده بود که کارکرد او، آنگونه که می‌بایست دیده شود یا دست کم، او خود چنین می‌پنداشت.» متن کامل یادداشت کائینی در ادامه از نظر می‌‎گذرد.
حاشیه‌ای بر انتشار اثر «تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات آیت‌الله خادمی»