تاریخ - اخبار کلی
اخبار کلی
آنان که دوران اوج شریعتی در حسینیه ارشاد را به یاد می‌آورند، اذعان دارند که او بدون هیچ مزاحمتی از سوی ساواک، سخنرانی‌هایی پرشور و مطول داشت و آثارش نیز بدون مانعی، در تیراژ‌های بالا منتشر می‌شدند...
«ناگفته‌هایی از منش فردی واجتماعی شهید دکتر مصطفی چمران» در گفت وشنود با نصرالله چمران
واقعیت این است که شهید چمران امریکا را بستر فعالیت‌های صهیونیستی می‌دانست و دلش نمی‌خواست در آنجا بماند
نکته و ناگفته‌هایی در باب سیره شهید دکتر مصطفی چمران در گفت‌وشنود «جوان» با مهندس مهدی چمران
دکتر چمران هشت روز بعد از ورود امام به ایران برای آقای یزدی که آن موقع معاون نخست‌وزیر بودند تلکسی زد و بسیار متواضعانه پرسید، «آیا من به دردتان می‌خورم که به ایران بیایم؟»، اما متأسفانه دوستان نهضت آزادی که پس از شهادت دکتر دائماً دم از دکتر چمران می‌زنند، آن زمان به تلکس او هیچ پاسخی ندادند. من که آن موقع در نخست‌وزیری بودم به اتاق تلکس رفتم و پاسخ مثبت دادم که بیایید و اجازه هم صادر شد. وقتی هم که دکتر چمران به ایران آمد، حتی یک نفرشان هم برای استقبال به فرودگاه نرفت!
«شهید دکتر مصطفی چمران در لبنان» در گفت وشنود با عادل عون (ابویاسر)
شهید چمران مورد اعتمادترین و نزدیک‌ترین فرد به امام موسی صدر بود و همیشه سریع‌ترین دریافت‌ها را از اندیشه‌های امام موسی صدر داشت. آشنایی آن‌ها به حدی صمیمانه و نزدیک بود که حتی بعضی از دوستان امام موسی صدر به این رابطه حسادت می‌کردند.
«محمدرضا کائینی» منتشر کرد
قبل از دیدن این تصویر، گمان می‌بردم که بازی با جنازه و شبه جنازه و سلفی گرفتن با آن، تنها در دوران خودمان باب شده و حال آنکه این پدیده هم برای خود تاریخچه‌ای دارد.
مروری بر پیشینه جاسوسه‌پروری در تاریخ جهان و ایران در گفت‌وگوی «جوان» با خسرو معتضد
مردم اغلب با شنیدن کلمه «جاسوس» تصویر یک مرد در ذهنشان شکل می‌گیرد، در حالی که در طول تاریخ کم نبوده‌اند زنانی که با زیبایی‌شان مردان سیاستمدار را فریفته و با ورود به زندگی‌شان اطلاعات محرمانه‌ای را به سازمان‌های اطلاعاتی انتقال داده‌اند؛ اطلاعاتی که گاه سرنوشت سیاسی کشوری یا جنگی را تغییر داده‌اند.
حاشیه‌ای بر انتشار مجموعه گفت و شنودهای‌های تاریخی روزنامه جام‌جم با اهالی سیاست و فرهنگ
گفتنی‌ها و روایت‌هایی از حاشیه و متن «عملیات بدر»
در سحرگاه بیست و ششمین روز از خرداد ۱۳۴۴، چهار تن از پاکبازانی که بر این اعتقاد بودند که حکومت شاه جز زبان اسلحه یارای درک زبانی دیگر را ندارد، به جوخه اعدام بسته شدند. آنان تا واپسین لحظات به کرده خود مباهی بودند و با لبخند و آغوشی باز مرگ را استقبال کردند.
حاشیه‌ای بر انتشار اثر تاریخی-پژوهشی «در لباس مرجعیت»
بازتاب‌های شهادت آیت‌الله سیدمحمدرضا سعیدی در آیینه روایت‌ها
حجت‌الاسلام سیدمهدی طباطبایی: «شهادت آیت‌الله سعیدی تأثیر شدیدی گذاشت. کل منطقه به‌هم ریخت! آیت‌الله طالقانی آمده بودند اینجا. ساواک در مسجد را قفل کرده بود و اجازه نمی‌داد کسی وارد شود. آیت‌الله طالقانی در خیابان نشستند و دکتر عباس شیبانی سخنرانی کرده بود که ایشان را گرفتند. آقای طالقانی را آن روز بازداشت نکردند، ولی بعد بازداشت کردند»