تاریخ - اخبار کلی
اخبار کلی
مروری بر زمینه‌ها و پیامد‌های خیزش گسترده تبریز در ۲۹ بهمن ۱۳۵۶
سرگرد حق‌شناس با پاره کردن اعلامیه‌ها گفت: «در این طویله باید بسته بماند! دنبال کارتان بروید.» منظور او از طویله مسجد بود. خون محمد تجلّا (دانشجوی تبریزی) با شنیدن این اهانت به جوش آمد و در همان دور و بر پاره آجری یافت و با همه نفرت و کینه انقلابی‌اش آن را به طرف او پرتاب کرد. حق‌شناس اسلحه کمری‌اش را کشید و سینه محمد را نشانه رفت. محمد تجلّا ۲۲ ساله به زمین افتاد و ...
در حاشیه انتشار تاریخی «روز‌های سیاه، روز‌های سپید»
«کمیته مشترک ضد خرابکاری ساواک، محنت‌ها وخاطره ها» درگفت‌وشنود با فاطمه اسماعیل‌نظری
منوچهری که چهره وحشتناکی داشت و فحش‌های بسیار رکیکی می‌داد. من از خدا می‌خواستم مرا با کابل بزنند، ولی آن فحش‌های رکیک را به من ندهند و هتک حرمتم نکنند.
یاد‌ها و یادمان‌هایی از روز‌های زندان در کنار خسرو گلسرخی در گفت‌وشنود «جوان» با محمدحسن رجبی (دوانی)
ایشان به خاطر پیشینه خانوادگی و اعتقاداتی که داشتم از من می‌خواست که از تاریخ عدالت‌خواهی اسلام برایش بگویم و من در همان حد شناختی که داشتم، از ابوذر و سلمان و دیگران برایش می‌گفتم و ایشان شارژ می‌شد و این حرف‌ها برایش خیلی جذاب بودند که در اسلام ابوذری با این مشخصات و زندگی زاهدانه و انقلابی وجود دارد.
«روایتی زنانه از حضور درکمیته مشترک ضدخرابکاری ساواک» در گفت‌وشنود با پروین سلیحی
یک سال در یک اتاق تاریک و کوچک به صورت انفرادی در حبس بودم که وضعیت بسیار دشواری بود. به نظر من از همه شکنجه‌ها وحشتناک‌تر صدای فریاد کسانی بود که شکنجه می‌شدند
نظری بر اثر تاریخی- پژوهشی «حق قضاوت کنسولی، کاپیتولاسیون»
«محمدرضا کائینی» منتشر کرد
امروز شصت و هفت سال از این رویداد تاریخی می‌گذرد و ما با دیدن کیفی که فاطمی به گاه ترور به دست داشته، درمی یابیم که تیر از سویی وارد آن شده وبه زحمت از لایه‌ای دیگر نیز گذشته، اما از سوی دیگر آن به در نیامده است!
به بهانه انتشار اثر تاریخی- روایی «من تقی‌زاده هستم»
وقایع روز‌های بیست‌وسوم تا سی‌ام بهمن ۱۳۵۷ در تاریخ انقلاب
در ۲۳ بهمن ۵۷، با وجود صدور بیانیه امام جنگ و گریز در اطراف پادگان‌ها همچنان ادامه داشت. پادگان‌های سلطنت‌آباد و لویزان هنوز در تصرف ارتش بودند و گروه‌های مسلح می‌کوشیدند تا بر این مقاومت فائق آیند. آمار مختلفی از شهدا در ۴۸ ساعتی که گذشت، عرضه شد. دقیق‌ترین آمار مربوط به پزشکی‌قانونی بود که تعداد شهدا را ۶۵۴ نفر و مجروحان را ۲۷۰۳ نفر اعلام کرد.
گفت و گوی منتشر نشده با پوران فرخزاد به مناسبت سالمرگ فروغ
.شرایط حاکم بر فضای فرهنگی جامعه ما نشان می دهد که زندگی وآثار فروغ،همچنان برای علاقه‌مندان ومنتقدان او موضوعی جذاب ودرخورِگفت وگوست، همین است که شاید حرف‌های پوران فرخزاد را جذاب تر کند.