جامعه - اخبار كلی
اخبار كلی
چندی پیش شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد کسانی که کارت سوخت خودرو یا موتورسیکلت ندارند یا مفقود شده است، می‌توانند به چند روش نسبت به ثبت‌نام کارت سوخت خود اقدام کنند.
انتشار متن سند ۲۰۳۰ در دو سال اخیر و ورود این سند به مسئله آموزش مسائل جنسی به کودکان و لزوم آموزش‌های خودمراقبتی به گروه‌های آسیب پذیر و دانش‌آموزان، جای خالی برنامه‌های مدون آموزشی و اجتماعی در این‌باره را بیش از پیش به برنامه‌ریزان آموزشی کشور یادآور شد. نکته قابل تأمل در این رابطه پیروی از سیاست‌های جهانی در غیاب برنامه‌ای ملی و بومی در این حوزه است. به طوری که اجرای سند ۲۰۳۰ به دلیل مغایرت با مبانی اعتقادی ما متوقف گزارش شده، با این حال عده‌ای از سیاستگذاران و برنامه‌ریزان آموزشی را با خود همراه کرده است؛ این همراهی چراغ خاموش باعث شده در تدوین اسناد بالادستی در حوزه آموزش و تربیت مسائل جنسی از کودکی تا بزرگسالی الگوی ۲۰۳۰ را در نظر داشته باشند. به عقیده برخی کارشناسان در حال حاضر سندنویسی در حوزه آموزش مسائل جنسی در کشور ما در معرض تهدید تبدیل‌شدن به سند ۲۰۳۰ داخلی برای جلب نظر مجامع جهانی قرار دارد.
با بالاگرفتن اختلافات میان پرستاران و وزارت بهداشت بر سر ماجرای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و قانون ارتقای بهره‌وری در سال ۹۳ به یک‌باره خبری جنجالی رسانه‌ای شد. خبر برگزاری دوره‌های آموزشی یک‌ساله تربیت ۱۰ هزار بهیار و جذب آن‌ها برای کمک به پرستاران و مدیریت کمبود پرستار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خبری بود که برای بخشی از جامعه خوشایند و برای بخشی دیگر ناخوشایند بود. پرستاران و سازمان نظام پرستاری از برگزاری این دوره ناخشنود بودند و آن را در راستای سیاست ساکت‌کردن و حذف پرستار از ساختار درمان کشور ارزیابی می‌کردند، اما گروهی از مردم عادی انگار راهکار تازه‌ای برای شاغل‌شدن پیدا کرده بودند، به همین خاطر بود که نه فقط ۱۰ هزار نفر بلکه چیزی حدود ۱۸ هزار نفر با شهریه‌ای ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومانی به شرکت تعاونی کارکنان سلامت یعنی متولی آموزش دوره‌های یک‌ساله بهیاری مراجعه کردند؛ شرکتی که برخی سیاستگذاران ماجرای تربیت و جذب ۱۰ هزار بهیار از سهامداران آن بودند. در نهایت بخشی از آموزش‌دیدگان این شرکت حالا حتی مدرک دوره بهیاری را هم دریافت نکرده‌اند و به جای عنوان بهیار، عنوان کمک پرستار یا کمک بهیار در مدرکشان قید شده است؛ مدرکی که گویا هیچ مرکز درمانی آن را نمی‌پذیرد و ۱۸ هزار فارغ‌التحصیل دوره‌های بهیاری با وجود پرداخت هزینه‌ای و امید به استخدام به حال خود رها شده‌اند و حالا رقمی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان از بیکاران گرفته شده و به جیب وزارت بهداشت ریخته شده است، بدون آنکه برای افراد جویای‌کار برخلاف وعده‌های داده شده شغلی ایجاد شده باشد.
وزیر بهداشت در خصوص تأمین دارو‌های بیماران، گفت: برای تأمین دارو‌های بیماران خاص و دیگر بیماران مشکلی به نام کمبود دارو وجود ندارد و به‌رغم فشار تحریم‌ها با تمهیدات اندیشیده شده تدارک داروی مورد نیاز مردم در طول سال ۹۸ دیده شده است.
عضو شورای عالی کار گفت: هزینه سبد معیشت کارگران با افزایش یک میلیون و هشتاد هزار تومانی نسبت به سال گذشته به تایید کمیته دستمزد شورای عالی کار رسید.
سخنگوی وزارت امور خارجه:
بهرام قاسمی گفت: به رغم تلاش‌های گسترده واشنگتن برای برگزاری یک نشست فراگیر و ایجاد یک ائتلاف جدید علیه جمهوری اسلامی ایران، تعداد و سطح پایین شرکت کنندگان که آنان نیز از همراهی با هر گونه تصمیم ضد ایرانی امتناع کردند،
پوران شریعت‌رضوی همسر مرحوم دکتر علی شریعتی که در بیمارستان بستری بود، امروز جمعه درگذشت
جوانان نخبه نسل سوم انقلاب با حضور رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تجلیل شدند
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: هدف بمباران تبليغاتي بنگاه های صهيونيستي - آمريكايي دلسرد كردن مردم از انقلاب اسلامی بود اما در چله انقلاب از حركت حماسي ملت ايران و از رويش نخبگان جوان انقلابی ما عصباني شدند.
مدرس مدیریت رسانه در حاشیه همایش فصل رویش در گفتگو با «جوان آنلاین»
یک مدرس مدیریت رسانه گفت: موفقیت‌های جوانان تربیت شده در دوران انقلاب در حوزه‌های مختلف، پروپاگاندای رسانه‌ای دشمنان را در باره ناکارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران در تربیت نسل‌های موفق خنثی کرد.
نود و ششمین مرحله پرداخت یارانه نقدی در ساعت ۲۴ امشب (پنجشنبه ۲۵بهمن) به حساب سرپرستان خانوار‌ها واریز می‌شود.