اقتصاد - اخبار کلی
اخبار کلی
وزیر راه از رونمایی طرح تامین مسکن کارکنان دولت در آینده نزدیک خبر داد و گفت: کمیته ویژه‌ای برای رونق مسکن توسط نمایندگان وزارتخانه‌ها و سازمان‌های عضو شورای‌ عالی شهرسازی تشکیل می شود.
وزیر اقتصاد با بیان "در شرایط فعلی دست ما برای مقابله با تحریم‌های آمریکا پر است" گفت: چه به‌لحاظ بودجه و چه به‌لحاظ درآمدی راهکار‌هایی را اتخاذ کرده‌ایم تا حداقل تنش به کشور وارد شود.
قیمت ارز و قیمت دلار امروز سه شنبه ۴ تیر ۹۸ نسبت به روز قبل کاهش یافته که آن را در جدول زیر می‌بینید.
هشتمین نشست دوره‌ای رییس کل بانک مرکزی با اقتصاددانان عصر دیروز با محوریت موضوعاتی همچون بازار متشکل ارزی، عملیات بازار باز، نقدینگی و تورم برگزار شد.
قیمت هر گرم طلا سه شنبه ۴ تیر ۹۸، ۴۴۰ هزار تومان اعلام شده است که نسبت به روز گذشته کمی افزایش یافته، همچنین قیمت هر سکه امامی ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان است.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی فلزی و آشپزخانه گفت: خوشبختانه امروز شاهد آن هستیم که واردکنندگان معتبر که تا پیش از این به تولیدکنندگان چینی سفارش محصولات مورد نیاز داخل را می‌دادند امروز به شرکت‌های تولیدی در داخل کشور سفارش می‌دهند.
وحید حاجی‌پور
بدون تعارف باید گفت: انتقادات و تعاریف امروزی از وزارت نفت حد وسطی ندارد؛ بیشتر اتفاقات یک ماه گذشته ریشه در نگاه‌های غیرتخصصی دارد که هر یک از طرفین با چنگ زدن به حواشی و گسترش آن، مسیر فروش نفت را سخت کرده‌اند. کشاندن مباحث درون نظام به رسانه‌ها و فضای مجازی از هر دو طرف موجب شده‌است تا درگیری‌ها اوج گرفته و هر یک از جبهه‌ها به تک و پاتک مشغول باشند.
سرنوشت مبهم تولید ارز دیجیتال در نظام اقتصادی ایران
اخیراً شرکت توانیر با صدور ابلاغیه‌ای، دستور قطع برق تولیدکنندگان ارز دیجیتال را صادر کرده‌است، اما خبر می‌رسد همزمان وزارت نیرو به دولت پیشنهاد کرده تا هزینه برق با تعرفه برق صادراتی از تولیدکنندگان ارز دیجیتال گرفته شود که این پیشنهاد تنها در صورت تصویب در هیئت وزیران قابل اجرا خواهد بود.
اگر چه بازارهایی، چون ارز، طلا و سکه و خودرو و مسکن از فصل پایانی سال ۹۶ تاکنون نوسان‌هایی را تجربه کرد، اما به نظر می‌رسد بازار‌های مذکور نه‌تن‌ها به ثبات نسبی رسیده‌اند، بلکه برخی از آن‌ها نیز با تعدیل منفی قیمت نیز روبه‌رو شده‌اند، تحت‌تأثیر همین فضا شاهد رشد بازار هستیم، به‌طوری که این بازار طی دو روز گذشته بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ واحد رشد کرده‌است و شاخص کل این بازار قله ۲۴۲ هزار واحد را برای اولین‌بار در تاریخ بیش از ۵۰ ساله خود فتح کرد.
در شرایطی که یارانه نقدی ۴۵ هزارتومانی با تورم‌های سال‌های اخیر تنها درآمد مستمر برخی از مردم است و تحریم‌های ناعادلانه امریکا معیشت ملت را هدف قرار گرفته است و روز‌هایی پیش می‌آید که با پیروزی‌های غرور آفرین در عرصه دفاعی تنگنای معیشت کمی برای مردم قابل تحمل می‌شود، اما در مقابل، وقتی مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از حقوق و دستمزد چند ده میلیونی برخی از مدیران ضعیف مجموعه تابعه پرده‌برداری می‌کند که تنها یکی از آن‌ها حقوق ماهانه اش در حدود ۶۳ میلیون تومان بوده است، بی‌شک بار روانی منفی برای افکار عمومی ایجاد می‌شود از این رو جای دارد در جنگ اقتصادی که قرار گرفته‌ایم دولت و قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی به سرعت با عوامل پرداخت و دریافت حقوق‌های نجومی برخورد قاطع کند.