صفحه اقتصاد
انتقاد ۷عضو کمیسیون کشاورزی به گرانی‌
ستاد تنظیم بازار که در دولت دوازهم و با وزیر صنعت شدن محمد شریعتمداری به او سپرده شده بود، در سخت ترین روزهای سال ۹۷ به خواب عجیب زمستانی فرو رفته و عملا نظاره گر گرانی فروشی بی ضابطه بازار کالاهای اساسی مردم است و نشانی از تدبیر و تصمیمات مهم در این ستاد وجود ندارد.
هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران با قیمت ۳میلیون و ۸۵۲ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار با قیمت ۲۹۲هزار تومان فروخته می‌شود.
توتال به‌صورت رسمی ایران را ترک کرد.» این خبر که روز گذشته از زبان وزیر نفت اعلام شد و روی خروجی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت، اگرچه به‌ظاهر خبر جدیدی بود، اما پیش‌بینی خروج رسمی توتال از ایران در زمان انعقاد قرارداد توسعه فاز 11 پارس‌جنوبی بارها از سوی کارشناسان و صاحب‌نظران بیان و بر عواقب و تبعات این قرارداد هشدار داده شده بود.
در حالی که بسیاری از کارشناسان معتقدند آزادسازی نرخ خودرو می‌تواند به بازار تعادل ببخشد، اما همچنان شورای رقابت به عنوان مرجع اصلی نرخ‌گذاری خودرو عمل می‌کند. همین امر باعث شده است تا شکاف عمیقی بین قیمت خودرو از کارخانه تا بازار ایجاد شود و عده‌ای واسطه‌گر بیشترین سود را به جیب بزنند.
بانک مرکزی اعلام کرد: قراردادهای سپرده سرمایه‌گذاری که در فاصله زمانی ۲ تا ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ افتتاح شده، در صورت در خواست سپرده گذاران به مدت یک ماه قابل تمدید است.
تمامی صرافی‌های مجاز در صورتی که پیش از روز شانزدهم مرداد نسبت به خرید ارز به نرخ مصوب در نیما اقدام کرده و هنوز آنرا به فروش نرسانده‌اند، باید تا اطلاع ثانوی از فروش آن خودداری کنند.
پورابراهیمی: بازار ثانویه افق جدیدی در اقتصاد ایران است
در حالی که برخی کارشناسان و مسئولان اقتصادی به شدت از ایده تعمیق بازار ثانویه حمایت کرده‌اند، تعدادی از اقتصاددانان با این ایده مخالفت کرده‌اند.
برنامه‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هفتگی اطلاع‌رسانی شود
قیمت روز ریالی آخرین آمار اعلام شده از قاچاق کالاو ارز حدود ۱۲۵ هزار میلیارد تومان ارزیابی می‌شود که عموم این قاچاق کالا و ارز به شکل ورودی به کشور بود، اما ...
حتی لبوفروش هم خود را با قیمت ارز تنظیم می‌کند، سایه ارز روی همه چیز افتاده و تصمیم گرفته‌اند از همه ابزار‌ها برای فروپاشی اقتصاد ما استفاده کنند
رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست تخصصی تبیین الگو‌های اقتصادی مدعی شده‌است که نمی‌توانیم منتظر دست نامرئی آدام اسمیت برای تنظیم بازار باشیم و حالا وقت حمایت از پول ملی است...
مهران ابراهیمیان
چند روزی است طیف خاصی از اقتصاددان سعی در زیر سؤال بردن این پیشنهاد دارند که نقدینگی را باید به سمت تولید و بخش مولد هدایت کرد و اقتصا‌ددانانی که این موضوع را طرح می‌کنند، به نوعی بی‌سواد جلوه می‌دهند.
شرایط غیرمنصفانه ایران‌خودرو برای مردم
دبیرسندیکای لوله و پروفیل: ذوب آهن که زیرمجموعه تأمین اجتماعی است 196 هزار تن آهن احتکار کرده و خرید آهن فقط از سوی یکی از شرکت‌های زیرمجموعه ذوب‌آهن انجام می‌شود، یعنی کاملاً انحصاری که قدرت مدیریت بازار را داشته باشند
دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی کشور با انتقاد از محرمانه بودن اسامی خریداران در بورس کالا گفت: ما اکنون در اصفهان ۱۹۶ هزار تن آهن احتکار شده داریم، یعنی ۹۸۰۰ تریلی آهن، به عبارت دیگر از تهران تا مشهد آهن احتکار شده داریم که عرضه نمی‌شود.
ایالات متحده طی سالیان گذشته یک جنگ ترکیبی پیچیده علیه جمهوری اسلامی ایران به کاربسته که بخش مهم و اصلی این جنگ بر پایه اقتصاد است.