اقتصاد - اخبار کلی
اخبار کلی
وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: میزان تولید خودرو دو خودروساز اصلی کشور بیش از ۴ هزار دستگاه در روز است.
هادی غلامحسینی
اقتصاد ایران دچار خیر و شری در بعد داخلی و خارجی شده‌است، از سویی کشور‌های متخاصم با ابزار تحریم نفت جنگ اقتصادی را علیه ایران ترتیب داده‌اند و از سوی دیگر عده‌ای از قانون‌دانان قانون‌گریز با شناسایی فرصت‌هایی که در جنگ اقتصادی پدید می‌آید، فساد‌های پیچیده‌ای را در بعد داخلی ترتیب داده‌اند که این دو نیروی شر، فشار اقتصادی و معیشت را بر گرده مردم بیشتر کرده‌اند، اما در همین وضعیت خیری می‌تواند شکل بگیرد، مبنی بر اصلاح ساختار اقتصاد ایران تا ضمن ترمیم نقاط ضعف اقتصادی بسیاری از معادلات در حوزه‌های دیگر نیز تغییر کند و رؤیای بدخواهان خارجی و مفسدان داخلی بر باد برود.
هشدار درباره کمبود شیر در سال آینده
در حالی که بیش از ۱۲ هزار تن شیر خشک در انبار‌ها دپو شده و هزاران تن خامه در سردخانه‌ها بدون مشتری باقی مانده، دولت همچنان بر سیاست صادرات ممنوع و واردات آزاد اصرار دارد. اکنون دامپروران و تولیدکنندگان برای تأمین نهاده‌های دامی با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند و نسبت به کاهش تولید شیر در سال آینده هشدار داده و می‌گویند: مراقب باشید داستان کمبود دام سبک برای دام سنگین تکرار نشود؛ چراکه دام‌های مولد امسال روانه کشتارگاه‌ها شده‌اند.
در حالی که برخی در فضای توئیتری به دنبال ایجاد تنش در بازار ارز هستند، فضای واقعی این بازار به دلیل کاهش تقاضای ارز‌های مسافرتی و موضع‌گیری‌های مسئولان و متولیان این بازار، نویدبخش روز‌های بهاری آرام در بازار طلا و ارز است. در همین باره متولی اصلی بازار ارز از مردم خواسته به بازی‌خوانی‌های بی‌مورد افراد هم‌صدا با ترامپ و پمپئو توجه نکنند و بدانند که بانک مرکزی بر بازار طلا و ارز تسلط دارد.
دلایل تحریم نفتی امریکا علیه بازیگران جهانی انرژی چیست؟
با افزایش تحریم‌های امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا به‌عنوان دو کشور اصلی اوپک، میزان صادرات نفت این کشور افزایش یافت تا منتفع اصلی تحریم‌های امریکا، تولیدکنندگان نفت این کشور باشند.
موضوع افزایش قیمت خودرو توسط خودروسازان از چالش‌های اساسی اقتصاد ایران در سال۱۳۹۷ بوده است به‌طوری‌که بسیاری از خودروسازان قیمت محصولات خود را بیش از ۶۰ درصد افزایش داده‌اند. موضوع افزایش قیمت در بین محافل کارشناسی بسیار مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.
با حضور شرکای سه گانه صورت گرفت
نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۸ کارگران آغاز شد.
رضا رحمانی، وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: در چند روز گذشته قیمت خودرو حداقل ۱۰ درصد کاهش داشته است.
حمید قاسمی مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اظهار داشت: «قیمت سی ان جی به میزان ۱۰ درصد افزایش می‌یابد اما طبق مصوبه هیئت دولت، قیمت این سوخت تا ۵ سال آینده ثابت خواهد ماند.»
محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره حداقل کارگران در سال ۹۸ توضیحاتی داد.