ده سال پیش در چنین روزی، قم و در نگاهی کلان‌تر ایران و شیعه، یکی از لنگرگاه‌های آرامش و امنیت خویش را از کف داد! و در پی آن دریغی بزرگ به میان افتاد که قدر مسلم، تا مدت‌ها مانندی برای او نخواهد آمد!
ناصرالدین شاه قاجار، میرزا حسین‌خان سپهسالار و زمینه‌های یک سفر بحث‌برانگیز
همراهی تمام عیار شاه و صدراعظم ایران با سیاست‌های انگلیس کلید حفظ مستعمرات و اجرای مقاصد این ابرقدرت در شرق به حساب می‌آمد. به علاوه غرب در پی اشاعه فرهنگ لیبرالیستی و پارلمانتاریستی بر جهان بود و در ایران به واسطه تحصیل جوانانش در انگلیس و فرانسه تب روشنفکری غربگرا بالا گرفته بود.
حاشیه‌ای بر انتشار یادنامه آیت‌الله‌العظمی میلانی
حاشیه‌ای بر انتشار اثر تاریخی - روایی «پایان مجسمه»
«چند و چون نگارش یکی از اسناد گرانسنگ تاریخ انقلاب اسلامی» درگفت‌وشنود با موسی کیخا
از در که تو آمدیم، از اتاق برای پیشوازمان بیرون آمد. ما به هم رسیدیم. من جذب چهره آقا شدم. زابلی‌ها سید خیلی دوست دارند. آقا هم جوان بودند و خیلی قشنگ! آمدند دست را گذاشتند روی سر من و پیشانی‌ام را بوسیدند! به طوری که این طرف صورتم چسبید به لباس ایشان. دستی هم به سرم کشیدند و من را بیچاره کردند! دیگر آرام و قرار نداشتم و هنوز هم ندارم!
حاشیه‌ای بر انتشار ارج‌نامه آیت‌الله سیدجعفر سیدان
یادداشت «محمدرضا کائینی» پیرامون یک عکس تاریخی
یکی از روز‌های ماه رمضان سال هزار وسیصد و سی و چهار شمسی است در مسجد امام خمینی بازار (شاه سابق). حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی با کمک مردم وپلیس، سعی دارد تا از میان انبوه جمعیتی که در صحن و شبستان مسجد به انتظار او مانده‌اند، بگذرد تا سخنان خویش را آغاز کند.
مروری بر خدمات علمی و فرهنگی زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ مهدی غیاث‌الدین نجفی‌اصفهانی
اگر صاحب این قلم که خود فرزند ایشان و یکی از هزاران شاگرد او است، به خود جرئت بدهد و بخواهد معظم له را در جمله‌ای وقف نماید و بر گفته خویش نیز خداوند را شاهد بگیرد چنین می‌تواند بگوید: «پدری که من شناختم عمری مردم، جوانان و اجتماع را دعوت به خدا، دین، کتاب خدا، رسول خدا و ائمه هدی (ع) نمود و در این راه نیز جز به خدا به احدی تکیه نکرد و جز به خدا نیز امیدی نداشت»
حاشیه‌ای بر انتشار خاطرات هنری و سیاسی اسفندیار قره‌باغی
یادداشت «محمدرضا کائینی» به‌مناسبت سالروز سالروز تدفین رضاشاه
رضاخان نه تنها هیچ ارجی برای پیکر معاریف اعم از موافق و مخالف قایل نبود، که در مواردی تصمیم به هتک آشکار آن‌ها می‌گرفت. از آویختن سر بریده میرزا کوچک خان در انظار برای ارعاب دیگر مخالفان گرفته تا تصمیم به از گور در آوردن پیکر ناصرالدین شاه
۵