ایثار و مقاومت - اخبار كلی
اخبار كلی
نگاهی به واقعه یکم اسفند ۶۴ و شهادت آیت‌الله محلاتی و همراهانش
با وجود انهدام یک بال هواپیما، خلبان با مهارت سعی می‌کرد کنترل هواپیما را به دست بگیرد و هواپیما را روی سطح مسطحی بنشاند. در این هنگام یکی از جنگنده‌ها موشک دوم خود را به قصد انهدام هواپیما رها می‌کند و فوکر اف 27 فرند شیپ منهدم می‌شود.
فرمانده نابغه تیپ ذوالفقار معروف به مغز متفکر جنگ
شهید قبل از انجام آخرین عملیاتش، لباس فرم نویی را پوشید و با تمام وجود به عبادت پرداخت. دست‌هایش را رو به سوی خدا بلند کرد و با حالتی عاشقانه، معشوق را صدا زد. ندایی در درونش می‌گفت که شاید این آخرین عملیات باشد و دیگر جمع همرزمانش را نخواهد دید.
داوود بهرامی در گفت‌وگو با «جوان» از اسارت خود بعد از قطعنامه ۵۹۸ می‌گوید
بلاتکلیفی در خاک عراق ما را بسیار آزار می‌داد، چون جنگ تمام شده بود و قطعنامه هم پذیرفته شده بود. فکر می‌کردیم چرا باید این همه مدت در اسارت بمانیم و اصلاً اسارتمان تا کی طول می‌کشد. این معطل ماندن‌ها موجب شده بود خیلی‌ها امید خود را از دست بدهند.
گفت‌وگوی «جوان» با همسر یک جانباز
زندگی با یک جانباز هر چند سختی‌هایی دارد، اما لطف و صفای خاص خودش را هم دارد. اباصلت آدم خوبی است. یک انسان شریف که متأسفانه مشکلات جانبازی گاهی باعث تغییر روحیه‌اش می‌شود. وگرنه که در مواقع عادی بسیار مهربان و دلسوز است.
مدیر بخش ترجمه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس خبر داد:
روح‌الله بابا نژاد مدیر بخش ترجمه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به اینکه مرکز تاکنون ۱۷ عنوان کتاب از زبان انگلیسی به فارسی ترجمه کرده است، گفت: از سال 86 تاکنون این مرکز با رویکرد ترجمه کتب انگلیسی یا فرانسوی حدود ۱۷ عنوان کتاب را به زبان فارسی ترجمه کرده است.
از کارمندی در بانک تا شهادت در شلمچه
حبیب‌الله وقتی به نماز می‌ایستاد واقعاً تماشایی بود. با صدایی حزن‌آلود به نماز می‌ایستاد و خالصانه غرق در عبادت می‌شد و از معبودش رستگاری، سعادت و شهادت می‌خواست.
خاطره‌ای از حضور چند دانش‌آموز در عملیات والفجر 8 در گفت‌وگوی «جوان» با علی‌اکبر سعادت‌نژاد
هنوز در تب و تاب عملیات بودیم که خبر رسید شهر فاو به تصرف رزمندگان اسلام درآمده است. خیلی خوشحال شدیم. وقتی فهمیدم بچه‌های رزمنده بالای مسجد فاو عکس گرفته‌اند، این تصویر تاریخی را در ذهنم مجسم کردم. فاو نمادی از شکست جبهه استکبار بود؛ فتحی که بر اثر ایمان رزمندگان رقم خورده بود.
در رثای شهدای حمله تروریستی خاش- زاهدان
«اصفهان» اولین نام است. استانی که در دفاع مقدس به نسبت جمعیتش بیشترین شهید را داده است. اصفهان در زمان جنگ روز‌های باشکوهی را پشت سر گذاشته است.
گزارش «جوان» از حضور در منزل احمد الله‌وردی و گفت‌وگو با پدر شهید
برای شناسایی پیکر احمد به معراج شهدا رفتم. پیکر پسرم را به سختی شناسایی کردم. پیکر احمد سوخته بود سمت چپ بدنش خراش‌های بزرگ و ناجوری برداشته و کمی متلاشی شده بود.