ایثار و مقاومت - اخبار كلی
اخبار كلی
مدیر بخش ترجمه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس خبر داد:
روح‌الله بابا نژاد مدیر بخش ترجمه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به اینکه مرکز تاکنون ۱۷ عنوان کتاب از زبان انگلیسی به فارسی ترجمه کرده است، گفت: از سال 86 تاکنون این مرکز با رویکرد ترجمه کتب انگلیسی یا فرانسوی حدود ۱۷ عنوان کتاب را به زبان فارسی ترجمه کرده است.
از کارمندی در بانک تا شهادت در شلمچه
حبیب‌الله وقتی به نماز می‌ایستاد واقعاً تماشایی بود. با صدایی حزن‌آلود به نماز می‌ایستاد و خالصانه غرق در عبادت می‌شد و از معبودش رستگاری، سعادت و شهادت می‌خواست.
خاطره‌ای از حضور چند دانش‌آموز در عملیات والفجر 8 در گفت‌وگوی «جوان» با علی‌اکبر سعادت‌نژاد
هنوز در تب و تاب عملیات بودیم که خبر رسید شهر فاو به تصرف رزمندگان اسلام درآمده است. خیلی خوشحال شدیم. وقتی فهمیدم بچه‌های رزمنده بالای مسجد فاو عکس گرفته‌اند، این تصویر تاریخی را در ذهنم مجسم کردم. فاو نمادی از شکست جبهه استکبار بود؛ فتحی که بر اثر ایمان رزمندگان رقم خورده بود.
در رثای شهدای حمله تروریستی خاش- زاهدان
«اصفهان» اولین نام است. استانی که در دفاع مقدس به نسبت جمعیتش بیشترین شهید را داده است. اصفهان در زمان جنگ روز‌های باشکوهی را پشت سر گذاشته است.
گزارش «جوان» از حضور در منزل احمد الله‌وردی و گفت‌وگو با پدر شهید
برای شناسایی پیکر احمد به معراج شهدا رفتم. پیکر پسرم را به سختی شناسایی کردم. پیکر احمد سوخته بود سمت چپ بدنش خراش‌های بزرگ و ناجوری برداشته و کمی متلاشی شده بود.
«سعید اکبری» در همان بدو ورودش به لشکر ۱۰ سیدالشهدا به یگان پدافند هوایی رفت؛ جایی که قرار بود قبضه‌های گلوله، سینه هواپیما‌های دشمن را نشانه رود.
کتاب «زنی با کفش های مردانه» در روز سه شنبه 30 بهمن ماه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نقد می شود.
اکبر رستمی کارشناس و مسئول بخش جغرافیای نظامی در گفتگو با تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از انتشار کتاب «اطلس لشکر 31 عاشورا» خبر داد و گفت: «اطلس لشکر 31 عاشورا» که توسط جلال معبودی تهیه و تنظیم‌شده، به بررسی نقش و عملکرد لشکر 31 عاشورا و حماسه‌آفرینی رزمندگان و فرماندهان آن در طول 8 سال دفاع مقدس می‌پردازد.
نگاهی به فعالیت‌های تبلیغی شهید هاشم سهراب‌نژاد در گفت‌وگوی «جوان» با دوستان شهید
تروریست‌ها به مغز شهید سهراب‌نژاد و شهید محمدزاده شلیک کرده بودند. چون می‌دانستند که آن دو چه فکر‌هایی در سر داشتند. شهدایی که می‌خواستند کمک حال مردم کردستان باشند. ضدانقلاب به سری شلیک کرد که مملو از سودای خدمت بود. خدا خواست این دو در کنار هم شهید شوند تا اجر مجاهدتشان مشترک باشد.
خاطراتی از والفجر ۸ در گفت‌وگوی «جوان» با چند رزمنده دفاع مقدس
یک بار مهمات تمام شده بود و کسی نمی‌توانست از سمت خودی به شبه جزیره فاو بیاید. محرمعلی خودش قایق سوار می‌شود و زیر حجم آتش سنگین دشمن مهمات می‌آورد. در حالی که هر آن امکان داشت با اصابت حتی یک گلوله، کل قایق به همراه مهمات منفجر شود.