فرهنگ‌و‌هنر - اخبار كلی
اخبار كلی
خسرو معتضد در برنامه «تاریخ و سینما» این هفته به اشتباهات تاریخی فیلم سینمایی «میراث‌دار: افسانه عمر خیام» در آی‌فیلم فارسی می‌پردازد.
کافه آنسو، ۲۲ و ۲۳ آذرماه سال جاری میزبان نمایشگاهی از سفال‌های دست ساز دختران و زنان کلپورگان خواهد بود.
جعفر دهقان از نقش آفرینی‌های متعددش در دهه ۷۰ می‌گوید
جعفر دهقان کارنامه پرباری چه به لحاظ کمی و چه کیفی در عرصه سینمای دفاع مقدس دارد. خودش می‌گوید که پرکارترین بازیگر این عرصه است، آمار هم همین را می‌گوید. دهقان تجربه همکاری با کارگردانانی همچون ابراهیم حاتمی کیا، مرحوم رسول ملاقلی پور، عبدالله باکیده، شهریار بحرانی، اسماعیل براری و ... را در عرصه سینمای دفاع مقدس دارد، اما حساب جمال شورجه جداست. دهقان پای ثابت فیلم‌های دفاع مقدسی شورجه در دهه ۷۰ بوده است.
عوامل فیلم سینمایی «23 نفر» برای ضبط پلان های آخر فیلمبرداری راهی آبادان شدند.
کمال تبریزی که در تولید آثار سینمایی با موضوعات سخیف و مبتذل شهرت دارد به سینماگرانی که «بعضاً فیلم‌هایی با موضوعات حساس» می‌سازند توصیه کرد برای دور زدن رسانه‌ها و منتقدان فیلم‌شان را به جشنواره فجر نبرند!
عبدالهادی فقهی‌زاده در نشست خبری اولین دوره جایزه جهانی دوسالانه کتاب برگزیده نهج البلاغه در خصوص اهداف برگزاری این جایزه جهانی عنوان کرد: معرفی جوانب علمی و عملی اندیشه و سیره امام علی (ع)، تقویت گفتمان علوی در عرصه عمومی جهان و جریان‌سازی علمی و فرهنگی با محوریت این کتاب اهداف این جایزه است.
مجیدی
مجید مجیدی کارگردان تحسین شده ایرانی در یک سخنرانی در بیست و سومین دوره جشنواره فیلم «کرالا» گفت: زمانی دوستانش به او توصیه کرده بودند که پروژه «بچه‌های آسمان» را رها کند.
گفت‌وگوی «جوان» با امیر اصانلو کارگردان مستندی درباره جنگ در سوریه
امیر اصانلو کارگردان مستند «حلب، سکوت جنگ» که با آن در جشنواره «ایدفا» که یکی از معتبرترین جشنواره‌های فیلم مستند در جهان است حضور داشت، این بار با این مستند، در جشنواره سینما حقیقت حضور دارد. درباره چگونگی ساخت این مستند با وی گفت‌وگو کرده‌ایم که می‌خوانید.
گفت‌و‌گوی «جوان» با نویسنده کتاب «خاک‌های نرم کوشک»
ادبیات دفاع مقدس در داخل کشور مخاطبان زیادی دارد، اما در آن سوی مرز‌ها چقدر برای این ادبیات ارزش و اعتبار قائل هستند و چگونه می‌توان به درخواست مقام معظم رهبری برای ایجاد نهضت ترجمه کتاب‌های ادبیات دفاع مقدس به زبان‌های خارجی، جامه عمل پوشاند؟
کتاب «معلم باید در خط مقدم باشد» رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره معلمان و آموزش و پرورش به کوشش «سعید ابوالقاضی» توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد.