فرهنگ‌و‌هنر - اخبار كلی
اخبار كلی
در بخشی از خاطرات رهبر معظم انقلاب در کتاب «انّ مع الصبر نصراً» به خاطره‌ای از اولین دیدار ایشان با شهید نواب اشاره شده است.
احسان علیخانی که یکی از متفاوت‌ترین، معنوی‌ترین و فرهنگی‌ترین برنامه‌های تاریخ صداوسیما با نام «ماه عسل» را طی نزدیک به یک دهه اخیر روی آنتن برده است این بار با یک برنامه صرفاً سرگرمی‌محور با نام «عصر جدید» که تقلیدی صفر تا صد از یک برنامه امریکایی است بخت خود را می‌آزمُُُاید.
همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، روزنامه فرانسوی «لوموند» در گزارش‌گفت‌وگوی مفصلی به شعر و زندگی علی‌محمد مؤدب به عنوان «یکی از شاعران مهم امروز ایران» پرداخته است.
مسئول بخش سیمافیلم رسانه ملی اعلام کرد
امروز سیما‌فیلم اعلام کرده که سریال‌های «سلمان فارسی» و «موسی (ع)» با فرمتی بالاتر از اچ‌دی ساخته می‌شوند؛ خبری که حسین کوبچی پشتیبان تولید نمایشی سیما‌فیلم ارائه داده این است که قرار است از این به بعد سریال‌های الف. ویژه سازمان صداوسیما با فرمت ۸K ساخته شوند.
سیدمحمود رضوی تهیه‌کننده سینما:
سیدمحمود رضوی تهیه‌کننده «رد خون» در برنامه «فصل رویش» مراسم گرامیداشت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی ضمن گلایه از کم‌لطفی‌های جشنواره فیلم فجر نسبت به آثار سینمایی مرتبط با گفتمان انقلاب اسلامی گفت: وقتی در سینمای انقلاب کار می‌کنیم به کم‌لطفی‌ها توجهی نداریم.
سینمای داستانی و مستند اگر در خدمت جامعه باشد رسالت هنری خود را به انجام رسانده است. مستندسازی انقلابی چندسالی است که سعی می‌کند صدای بخشی از جامعه باشد و نسبت به معضلات مردم بی‌اعتنا نباشد. تولید مستند دریابست از سوی موسسه اوج گامی در این مسیر است.
انتقاد پیام فضلی نژاد از برخوردهای متحجرانه در جبهه فرهنگی انقلاب
پیام فضلی نژاد، پژوهشگر و روزنامه‌نگار، طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود از برخوردهای افراطی متحجرین انقلاب انتقاد کرد و نیت آن‌ها را خشکاندن بارقه‌های امید آزاد اندیشی و نوگرایی دانست. متن کامل یادداشت فضلی نژاد در ادامه از نظر می‌گذرد.
بررسی معضل پولشویی در سینمای ایران
مسعود ده‌نمکی معقتد است که افزایش هزینه تولید فیلم‌ها و دستمزدهای بازیگران، باعث شده است تا سینمای ایران به سمت پول‌هایی با منشا نامعلوم برود.
ژاله صامتی که پاییز و زمستان امسال نمایش «محبوبه‌ها» را روی صحنه برده بود، معتقد است هر بازیگری باید روان‌شناسی و جامعه‌شناسی بداند و در عین‌حال جهان‌بینی درستی هم داشته باشد.
پنجمین جشنواره رادیوهای بین المللی به مناسبت «روز جهانی رادیو» در داکا پایتخت بنگلادش برگزار شد.