بين‌الملل - اخبار كلی
اخبار كلی
نیویورک تایمز از عملیات جاسوسی یک افسر آمریکایی برای ایران خبر داد
در کیفرخواست ارائه شده علیه مونیکا ویت. اعلام شده که این افسر ضد اطلاعاتی اسم رمز‌های حقیقی و همچنین برخی مأموریت‌های اطلاعاتی مخفیانه پنتاگون را در اختیار ایرانی‌ها قرار داده است.
یک نظامی ارشد فرانسوی به خاطر اذعان به کشتار غیرنظامیان سوری در حملات ائتلاف آمریکایی ضدداعش، توبیخ و مجازات می‌شود.
دکتر سید نعمت‌الله عبدالرحیم‌زاده
۳۵ روز طول کشید تا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، با کنگره بر سر لایحه بودجه به توافق برسد تا تعطیلی بخش قابل‌توجهی از دولت فدرال در طی این مدت تمام شود.
نیرو‌های کردی تحت حمایت امریکا نه با مبارزه بلکه از طریق توافق، بر آخرین منطقه تحت کنترل داعش در شرق فرات مسلط شدند.
کویت می‌گوید که عکس دسته‌جمعی در کنار نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در نشست ورشو به معنای عادی‌سازی روابط با این رژیم نیست. اما براساس اعلام منابع صهیونیستی نخست‌وزیر این رژیم طی یک سال گذشته به چهار کشور عربی «مخفیانه» سفر کرده است. بماند که در سایه همکاری تل‌آویو در آموزش نظامیان متجاوز علیه یمن ارتباط مقامات مستقیم رژیم صهیونیستی و سعودی تقریباً هفتگی شده، اما ریاض فعلاً خواسته این روابط پنهان بماند و از عواقب این افشاگری صهیونیست‌ها بیمناک است، چیزی که نشان می‌دهد سران عرب اگرچه خائنانه در مسیر عادی‌سازی هستند، اما در عین حال از خیزش افکار عمومی کشورشان هم در هراسند. در چنین شرایطی دولت پاکستان گویی که نخواسته باشد از رهبران عرب عقب بیفتد، از قصد عادی‌سازی رابطه با تل‌آویو خبر داد.
در پی اعلام وضعیت فوق‌العاده از سوی رئیس‌جمهور امریکا، چندین گروه فعال امریکایی اعلام کردند که قصد ثبت شکایتی با هدف پایان دادن به وضعیت اضطراری ملی اعلام شده از سوی دونالد ترامپ به منظور اجرای پروژه دیوار مدنظرش در مرز جنوب این کشور با مکزیک را دارند. رهبر مجلس نمایندگان هم گفته است که ترامپ را به دادگاه می‌کشاند.
فدریکا موگرینی به فاصله کمتر از ۱۸ ساعت بعد از ملاقات با وزیر خارجه امریکا در بروکسل، به مونیخ رفت؛ جایی که او با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار کرد و یک بار دیگر از متعهد ماندن اروپا به برجام زمینه ساخت برای طرح مجدد درخواست‌های اروپا از ایران درباره FATF و مسائل حقوق بشری. کمیسیونر سیاست خارجی اتحادیه اروپا باز هم برجام را برای اروپاییان «مسئله امنیتی» خواند و تلویحاً درخواست مایک پنس برای خروج اروپا از برجام را رد کرد. در این کش و قوس، مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا در گفتن و گویی جداگانه، یک بار دیگر لایه‌های زیرین سیاست قدرت در امریکا را آشکار ساخته و تلویحاً گفته که اگر ایران هم مثل کره‌شمالی سلاح هسته‌ای داشت، امریکا به جای ۱۲ شرط، بدون پیش شرط وارد مذاکره با مقام‌های ایرانی می‌شد.
دولت پاکستان برنامه‌هایی ویژه و البته پرخرج برای استقبال از محمد بن‌سلمان که قرار است به اسلام‌آباد سفر کند تدارک دیده است، اما مردم و سیاسیون این کشور از سفر ولیعهد سعودی به کشورشان خشمگین هستند. مردم پاکستان روز جمعه بار دیگر دست به تظاهرات گسترده در اعتراض به سفر ولیعهد عربستان زدند و جنایات آل‌سعود علیه ملت‌های مسلمان را محکوم کردند.
طبق گزارش یک روزنامه ترکیه‌، رئیس‌جمهور این کشور از احتمال عملیات نظامی مشترک آنکارا، تهران و مسکو در استان ادلب به منظور مقابله با تروریست‌ها خبر داد.
رئیس‌جمهوری روسیه گفت که هیچ‌یک از کشور‌های اروپایی نمی‌خواهند موشک‌های آمریکایی در خاکشان مستقر شود، ولی مشکل اینجاست که آن‌ها استقلال عمل نداشته و جرأت واکنش نشان‌دادن به واشنگتن را ندارند.