به بهانه انتشار اثر تاریخی- پژوهشی «اسرار قتل احمد دهقان»
به بهانه انتشار اثر تاریخی-پژوهشی «در مدرسه جلال‌الدین همایی»
ذکر جمیل حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی‌اکبر ابوترابی در آیینه شهادت‌ها و روایت‌ها
سیدعلی‌اکبر ابوترابی در جبهه‌های نبرد، با شهید دکتر مصطفی چمران همگام بود. او مأموریتی پرخطر را پذیرفت و در پی آن به اسارت دشمن درآمد. نخست خبر شهادتش منتشر شد و چمران در روزنامه کیهان برای او سوگنامه‌ای نگاشت. او در این مقاله به تشریح خصال شخصیتی این همسنگر خویش پرداخته است
در حاشیه انتشار خاطرات استاد سیدهادی خسروشاهی از امام خمینی
نظری بر یک دوگانه تاریخی درباره دوران جوانی امام خمینی (ره)
امام فرمودند: «اصولا اغلب کسانی که در مذهب دچار اعوجاج شده و به فرقه‌سازی پرداخته‌اند، عناصر نیمچه ملا بوده‌اند. یعنی یک روایتی را دیده‌اند و دومی را ندیده‌اند و دچار شبهه شده‌اند؛ و به قول معروف لااله را خواندند ولی به الا الله توجه نکرده‌اند. در عصر ما کسانی مانند سید علی محمدباب تحصیل کرده نجف بود، یا سید احمد کسروی در جای تعمق در مسائل و به جای اینکه تحقیق کنند و شبهات ناشی از عدم احاطه بر اصول را برطرف سازند، شبهات را با برداشت‌های خود بزرگ کرده و بسط داده و منتشر ساختند»
در حاشیه انتشار چاپ سیزدهم اثر تاریخی- روایی «در سایه آفتاب»
«گذری بر برخی شاخص‌های نظری و عملی امام خمینی» در گفت و شنود با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن رحیمیان
امام در جایگاه القای تفکّر، روشنگری افکار و کوبیدن جریانات انحرافی، با کمال قاطعیت و صراحت حرفش را می‌زد، اما به گواه ۱۰ پیامی که من و ده‌ها پیامی که آقای رسولی از جانب امام نوشتیم، ایشان در پاسخ به پیام‌های تبریک یا پیام‌های مناسبتی سران اسلامی و غیراسلامی جهان، با رعایت همه القاب آن‌ها و با رعایت نهایت آداب و ادب اسلامی پاسخ می‌داد و البته غالباً به شکلی ضمنی و لطیف نکته‌ای را هم به آن‌ها گوشزد می‌کرد.
او در غیبت مسئولان اجرایی از عرصه‌های حیات آفرین و درگیری آنان با روزمرگی و سیاسی کاری، پرچم ارتقاء علمی کشور را برافراشت و هزاران نخبه جوان را به توسعه پرسرعت دامنه دانش سوق داد و...
«جستار‌هایی در مبانی نظری و شیوه عملی امام خمینی» در گفت‌وشنود با آیت‌الله محمدرضا ناصری
امام در پاریس با رسانه‌های گوناگون مصاحبه و خطوط اصلی حکومت اسلامی را ترسیم می‌کردند. کافی است که انسان متن آن مصاحبه‌ها را بخواند و بعد آن اصول را در اعمال امام به هنگام حضور در ایران و در نوشته‌های ایشان دنبال کند. تفاوت‌ها بسیار اندک است که آن هم بر اساس شرایطی که پیش آمده، اتفاق افتاده‌است.
به بهانه انتشار اثر تاریخی- پژوهشی «امام خمینی و یهود سلطه‌جو»
۲