«خوانشی از برخی تحولات پیش و پس از انقلاب اسلامی به بهانه سالروز درگذشت زنده‌یاد عسگراولادی» در گفت و شنود با حمیدرضا ترقی
در فضای سنگین زندان مشهد مرحوم عسگراولادی سعی می‌کرد مکاسب و دروسی از این قبیل را به طلبه‌ها درس بدهد که جذب مجاهدین نشوند. عده‌ای از افرادی که آن موقع از آقای عسگراولادی مکاسب و سایر دروس را آموختند، الان خودشان در مدارس علمیه مشهد از اساتید هستند.
«روایتی متفاوت از زندان و شکنجه در دوران مبارزه» در گفت و شنود با حجت‌الاسلام والمسلمین احمد سالک
برای آزار مدتی مرا در بند قاچاقچیان و معتادان زندان شیراز انداختند. یک روز که به آن‌ها هروئین نرسید و شروع به فحش دادن کردند، گفتم: رئیس زندان بیچاره که تقصیری ندارد، تقصیر شاه و فرح است! آن‌ها هم شروع کردند به فحش دادن به شاه و فرح و صدایشان به بند‌ها و سلول‌های دیگر هم رسید و آن‌ها هم با این‌ها همصدا شدند.
نظری و گذری بر «یادنامه جلال آل‌احمد»
در پنج دهه گذشته برای زنده‌یاد جلال آل‌احمد، یادمان‌هایی متنوع انتشار یافته است. بخشی از این تجلیل‌نامه، «به کوشش علی دهباشی» به چاپ رسیده که اثری که هم‌اینک از آن سخن می‌رود، یکی از آنهاست.
«محمدرضا کائینی» بمناسبت سالگرد شهادت اسماعیل رضایی منتشر کرد
آن دو که در صبحگاه یازدهمین روز از آبان ماه چهل ودو، به جوخه پادگان حشمتیه تهران سپرده شدند، کسانی بودند که شاه با ذهنیتی سطحی، تصمیم گرفته بود تا کاسه وکوزه وقایع پانزده خرداد را برسر آن‌ها بشکند! از قضای روزگار، هردوی آن‌ها در وقایع آن روز نقشی نداشتند.
حاشیه‌ای بر انتشار اثر پژوهشی «محرم و انقلاب اسلامی ایران»
«دولت موقت و تسخیر لانه جاسوسی امریکا» در آیینه یک روایت و تحلیل
متأسفانه در دولت موقت، خط رابطه و سازش با امریکا، جریانی بسیار قوی بود. آنان خواهان ارتباط با امریکا و سازش با این ابرقدرت بودند و فکر می‌کردند کشور ما به خاطر وابستگی فراوانی که در زمینه‌های مختلف به این ابرقدرت دارد، امکان حیات بدون رابطه با او برای ملت ایران وجود ندارد و در نتیجه همین تفکر و به دنبال آن، بی‌ایمانی به استعداد‌های نهفته مردم کشور، به خصوص جوانان انقلابی فراهم کرده بود
«شهید آیت‌الله سید محمد علی قاضی طباطبایی در عرصه علم وعمل» در گفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین سید اسماعیل موسوی اصل
در روز‌هایی که بر ما می‌گذرد، سی ونهمین سالروز شهادت عالم عامل ومجاهد، آیت الله سید محمدعلی قاضی طباطبایی را پشت سر نهادیم. در تکریم مکانت والای آن بزرگ، با حجت الاسلام والمسلمین سید اسماعیل موسوی اصل از شاگردان گفت: وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن را پیش روی دارید. امید آنکه مقبول افتد.
«تاریخ‌نگاری کوروش هخامنشی در بوته عیارسنجی» در گفت‌وشنود با قاسم تبریزی
در زمان کوروش این ایران باستانی که اینقدر عده‌ای از آن دم می‌زنند کجاست؟ از آسیای صغیر بگیرید تا عربستان و سوریه و لبنان و یمن، همه جزو قلمروی ایران بوده و در هر یک از این ممالک، پادشاهی بود و کوروش شاهنشاه آن‌ها بود. اگر این سرزمین چنین وسعتی داشته چرا ما باید از عرب‌ها جدا و با آن‌ها بد باشیم و به بهانه کوروش به آن‌ها بد و بیراه بگوییم؟
روز ۱۳ آبان که در تقویم کشورمان به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده است ریشه در رفتار و اقدامات ناشایست امریکا در ایران داشته است. قوانین و مواردی که به اجبار در ایران پیاده میشد و مردم را از مسبب اصلی آن، که حکومت جهانی را در دست داشت، بیزار کرد و در پی آن اقدامات خود جوش مردم شکل گرفت. در مورد روز ۱۳ آبان و تسخیر لانه جاسوسی با کارشناس و مورخ تاریخ «خسرو معتضد» به گفت‌وگو نشستیم تا ریشه تاریخی مشکلات ایران با آمریکا را از زبان او بشنویم.
«شهید آیت‌الله سیدمحمدعلی قاضی طباطبایی و مدیریت شرایط پس از انقلاب در تبریز» در گفت‌وشنود با محمد علی‌نژاد سارخانی
در دوره‌ای که من فرماندار بودم، از سوی ایشان دخالت که هیچ، حتی سفارش هم ندیدم، ولی، چون هنوز کار‌ها سروسامان پیدا نکرده بودند، هر کسی که به ایشان مراجعه می‌کرد، ایشان رسیدگی می‌کرد، اما هیچ مواجهه‌ای با مسئولین نداشت و از آن‌ها حمایت می‌کرد.
۲