یادداشت کائینی به مناسبت پنجاه و هفتمین سالروز فوت آیت‌الله کاشانی
دبیر سرویس تاریخ روزنامه جوان در تازه‌ترین یادداشت تلگرامی خود، شش شاخص بارز آیت الله کاشانی را به مناسبت پنجاه و هفتمین سالگرد فوت او برشمارد. متن این یادداشت در ادامه از نظر می‌گذرد.
نظری بر آغاز و انجام سفر دوم سید‌جمال‌الدین اسدآبادی به ایران
هرچه حاج سیاح و حاجی امین‌الضرب به سید جمال الدین اصرار کردند که مدتی ایران را ترک کند، سید نپذیرفت و سرسختانه مقاومت کرد. آن دو حاجی تقاضا کردند که حداقل سید چند روزی را به قم مسافرت کند، ولی سید این پیشنهاد را هم نپذیرفت و، چون میزبان سید از طرف دربار تحت فشار بود، سیدجمال‌الدین به شاه عبدالعظیم عزیمت و در آنجا تحصن کرد.
به بهانه انتشار یادنامه آیت‌الله حاج شیخ احمد زاهدنجفی
یادداشت «محمدرضا کائینی» به‌مناسبت سالروز اعدام انقلابی رزم‌آرا
آیت الله سید محمود طالقانی در چهاردهم اسفندماه هزاروسیصد وپنجاه وهفت بر مزار محمدمصدق در احمدآباد ساوجبلاغ گفت: فدائیان اسلام یک اقدام انقلابی کردند و نمایندگان واقعی مردم را به مجلس فرستادند، اقدام انقلابی دیگری کردند ونفت ملی شد!
روایت‌هایی از عدم استقبال مردم از «حزب رستاخیز ملت ایران»
به گفته آیت‌الله مسعودی خمینی: «.. عده‌ای از مردم را به اجبار به عضویت حزب مزبور می‌بردند و حتی از آنان می‌خواستند که مدیریت یک بخش را به عهده بگیرند. حتی اعلام شده بود که آن دسته از شهروندانی که عضو حزب رستاخیز نیستند، کار و امکانات به آنان داده نمی‌شود. اگر هم کسی مقاومت می‌کرد، تحت اذیت و آزار قرار می‌گرفت.»
حاشیه‌ای بر انتشار «زندگینامه حاج امین‌الضرب»
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، در باره زندگی و اوقات حاج محمدحسن امین‌الضرب برجسته‌ترین بازرگان قرن ۱۹ ایران و اولین سرمایه‌گذار صنعتی در ایران است.
روایت درباریان و کارگزاران حکومتی از واقعیت شرایط معیشتی مردم در دوران پهلوی
ثریا اسفندیاری: در سال ۱۳۲۹، هنگام بازدید از بیمارستان‌ها و پرورشگاه‌های تهران متوجه شدم در محلات جنوب شهر آب جوی‌های سر باز پس از عبور از رختشوی‌خانه‌ها و آلوده شدن به کثافات ولگردان و سگ‌ها به مصرف خوراک مردم می‌رسد. بچه‌های مفلوج، زنان و پیرمردان گرسنه و گل و لای کوچه‌ها که خانه‌هایشان شباهتی به خانه ندارد زیاد به چشم می‌خورد
روایت «محمدرضا کائینی» از مقاطع تاریخی دهه ۲۰
دبیر سرویس تاریخ روزنامه جوان گفت: آن کسانی که بستر ملی شدن نفت را فراهم کردند، در داخل مجلس گروه اقلیت بودند و در جامعه نیز آیت الله کاشانی و فدائیان اسلام و از آقای مصدق مطلقاً خبری نبود و ایشان در احمد آباد به سر می‌برد.
خاطرات سرتیپ محمد آیرملو درآئینه نقدونظر
برای نظامیان و صاحب‌منصبانی که پس از انقلاب راه خارج از کشور را پیش گرفتند، سخن گفتن از علل سقوط شاه و خصالی از او که نمایانگر ضعف شخصیتی پادشاه سابق است، نزد همگان غرض‌آمیز تلقی می‌شود، اما او با جسارت و تهور این مقوله را بیان می‌کند.
گذری بر حیات سیاسی و مبارزاتی زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ عبدالرحیم ربانی‌شیرازی
از جمله اقدامات آیت‌الله ربانی شیرازی در دوران دستگیری برپایی نماز صبح در زندان بود که تا پیش از آن ممنوع بود. این امر باعث عصبانیت مأموران و هجوم آنان به ایشان و دیگر نمازگزاران در زندان و نهایتاً شکنجه فراوان وی شد. آیت‌الله ربانی در طول نهضت 12 بار دستگیر و روانه زندان شد و 20 روز قبل از ورود امام به ایران و با اوج گرفتن نهضت از زندان آزاد شد.
۴