جنگ جهانی دوم جنگ چرچیل بود نه جنگ هیتلر. چرچیل به جنگی دست یافت که مشتاق آن بود، چرا که معاهده ورسای که حاکمیت آلمان بر بخش‌هایی از خاک خود را محروم کرده و تحقیر ناعادلانه و غیرمسئولانه‌ای را بر آلمان تحمیل کرده بود.
«مروری بر اسناد و علائم تاریخی نقش انگلستان در ظهور رضاخان» در گفت‌وشنود با دکتر موسی فقیه حقانی
مردم ایران در آن دوره هیچ وقت باور نکردند این کودتا کار انگلیسی‌ها نبوده باشد. اسناد سفارت امریکا هم می‌گوید: «مردم ایران تقریباً مطمئن شده‌اند تمام قضایا یک نقشه انگلیسی است. شکی نیست که نیرو‌های انگلیسی در قزوین از این حرکت حمایت می‌کنند. رهبران و پیروان این جریان همگی تحت‌الحمایه بریتانیا هستند»
مروری بر خصال کلان سیاست مداری رضاخانی
یادداشتی که در پی میآید، برآن است که به طور اجمال، آغاز و انجام قدرت یابی رضاخان ونیز خصال بارز شیوه حکمرانی وی را مورد اشاره قرار دهد.
گذری بر مواجهه تاریخی حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی با فرقه بهائیت در رمضان سال ۱۳۳۴
مواجهه تاریخی خطیب نامدار حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدتقی فلسفی با فرقه بهائیت در ماه رمضان سال ۱۳۳۴ هجری شمسی و حمایت مرجع اعلای وقت مرحوم آیت‌الله العظمی حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی از این اقدام، از فصول درخور خوانش در تاریخچه تقابل مسلمانان با بهائیان در تاریخ معاصر ایران است.
به بهانه بازنشر یک پژوهش درباره نحوه تعامل امام خمینی با نخستین رئیس‌جمهور
«جلوه‌هایی از سلوک فردی و اجتماعی آیت الله العظمی محمد تقی بهجت» در گفت: وشنود با حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی
گاهی که در حرم حضرت معصومه (س) حضور ایشان شرفیاب می‌شدیم، می‌فرمود، «گمان نکنید که من براساس عادت، هر روز به زیارت حضرت معصومه (س) می‌آیم، بلکه هر روز فکر می‌کنم امروز وظیفه من چیست. اگر تکلیف، حضور در مسجد و اقامه نمازجماعت باشد، حضور پیدا می‌کنم. تکلیف را می‌بینم».
یاد‌ها و یادمان‌هایی از حیات علمی و فرهنگی استاد جلال‌الدین همایی
دکتر محمد خوانساری: «استاد همایی دوران طلبگی و تحصیل خود را در اصفهان در مدرسه نیم‌آورد، در نهایت عسرت و تنگدستی گذراند و چه بسا که روز‌ها بلکه هفته‌ها و ماه‌ها از خوردن غذایی گرم محروم بود و، چون خطی خوش داشت، از راه استنساخ کتب اندک قوتی فراهم می‌آورد و کمتر کسی را از حال خود آگاه می‌ساخت؛ بس گرسنه خُفت و کس ندانست که کیست!»
حاشیه‌ای بر انتشار اثر تاریخی «ناگفته‌هایی از زندگی استاد شهید مطهری»
سیاست‌های انگلستان در عزل و نصب حکام ایران در گفت‌و‌شنود «جوان‌آنلاین» با دکتر موسی فقیه حقانی
انگلیسی‌ها در اواخر حکومت قاجار‌ها برای اجرای سیاست‌های جدیدشان تصمیم گرفتند مهره‌های قدیمی و شناخته‌شده را حذف و از مهره دست آموز و جدیدی پرده برداری کنند. یکی از این مهره‌ها که با آمدن رضاخان محکوم به مرگ شد نصرت‌الدوله فیروز فرزند عبدالحسین میرزافرمانفرما بود.
«جلوه‌هایی از سلوک فردی واجتماعی استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری» در گفت: وشنود با برادران شهید
:مهربانی ایشان، چه با خواهر و برادرها، چه با اقوام زبانزد همه بود. هر وقت می‌آمدند دور ایشان جمع می‌شدیم و ایشان با شوخی و خنده از همه استقبال می‌کردند
۴