رئیسی: اقتضای تدبیر، تأمین جان مردم است
کد خبر: 997350
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BSI
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۵
در تزاحم بین سلامت مردم و گشایش برخی کسب و کار‌ها
در میان انواع سلامت، سلامت جسم و جان مردم اولویت دارد و در تزاحم بین انواع سلامت‎ها، باید تدبیر و مدیریت ما مبتنی بر تأمین سلامت جانی مردم باشد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به‎ گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‎الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با تبریک ولادت منجی عالم بشریت حضرت ولی عصر (عج)، وظیفه بشر امروز را قرار داشتن در جایگاه و کسوت یک منتظر دانست و اظهار داشت: انتظار به معنای پویایی و فعال و اثربخش بودن و صبر و مقاومت در برابر مصائب، کاستی‎ها و دشمنان است.

آیت‎الله رئیسی با اشاره به ایثارگری و فداکاری جامعه پزشکی در دفاع از سلامت مردم در برابر بیماری کرونا، گفت: جلوه‎هایی که به عشق ولایت و جانشین امام زمان (عج) در عرصه‎های مختلف از دوران دفاع مقدس تا دفاع از حریم و حرم و دفاع از سلامت مردم شاهد هستیم، نشانگر دلدادگی مردم به ارزش‎های الهی و نظام و کشور است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به سالروز شهادت سید مرتضی آوینی و روز هنر متعهد، به هنرمندان توصیه کرد اگر می‎خواهند در تولید آثار سینمایی به افسانه‎ها و اسطوره‎ها بپردازند، جلوه‎های زیبای گذشت و ایثار کادر درمانی کشورمان و تلاش جوانانی را به تصویر بکشند که مجاهدانه و داوطلبانه برای خدمت به ملت وارد عرصه وارد شدند تا آیندگان بدانند مردم ایران چگونه با همدلی مقابل یک بحران ایستادند.

سلامت از حقوق مسلم مردم است
آیت‎الله رئیسی در ادامه، حق سلامت را از حقوق مسلّم مردم دانست و تأکید کرد: نظام و دستگاه‎های اداری باید از سلامت مردم در همه زمینه‎ها، از سلامت جسم و جان تا سلامت روح و سلامت اقتصاد و کسب‎وکار آن‌ها صیانت کنند. رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه امروز جان مردم در خطر تهدید ابتلا به ویروس کرونا قرار دارد، متذکر شد: در میان انواع سلامت، سلامت جسم و جان مردم اولویت دارد و در تزاحم بین انواع سلامت‎ها، باید تدبیر و مدیریت ما مبتنی بر تأمین سلامت جانی مردم باشد.

آیت‎الله رئیسی خاطرنشان کرد: همه بخش‎ها باید برای پیشگیری از شیوع هرچه‎بیشتر کرونا و تأمین بهداشت و درمان آحاد مردم بسیج شوند و تمام تدابیر و اقدامات باید در جهت کاهش آسیب‎ها و خسارات جانی باشد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه این نکته را هم متذکر شد که اقلام پزشکی کشف و ضبط شده از محتکران، برای توزیع بین مردم تحویل شبکه بهداشت کشور شده و در این خصوص دستور اکید داده شد که شبکه مستقلی برای توزیع این اقلام ایجاد نشود.

دکتر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‎ها نیز در این جلسه با اشاره به تأثیر تعیین‌کننده اعطای مرخصی به زندانیان در تأمین سلامت زندان‎ها در ایام شیوع ویروس کرونا، به تشریح اقدامات سازمان متبوعش در حفظ بهداشت و سلامت زندانیان پرداخت. وی از خدمات کارکنان سازمان زندان‎ها به‎صورت ویژه قدردانی کرد و افزود: همکاران ما در سازمان زندان‎ها به‎صورت جهادی و شبانه‎روزی در تلاش هستند این بیماری وارد زندان‎ها نشود که این تلاش‎ها به بهای به خطر افتادن سلامتی بسیاری از آن‌ها بوده است.

رئیس سازمان زندان‎ها همچنین از تدوین دستورالعملی برای نحوه بازگشت زندانیان از مرخصی خبر داد که بر اساس آن با همکاری وزارت بهداشت، زندانیان ابتدا در محل‎های پیش‎بینی شده برای قرنطینه مستقر می‎شوند و پس از دریافت گواهی سلامت وارد زندان خواهند شد.

کرونا، مدعیان دروغین حقوق بشری را نشان داد
آیت‌الله رئیسی در ادامه با اشاره به بیانیه ستاد حقوق بشر قوه قضائیه درباره حفظ «حق سلامتی زندانیان» گفت: امروز کاری که در ایران برای حفظ این حق از زندانیان انجام شد، در سطح دنیا نمونه و مایه‎ افتخار است؛ در حالی که این بحران نشان داد کشور‌هایی که همواره خود را مدعی حفظ حقوق بشر می‎دانند، اهمیت چندانی برای این موضوع قائل نشدند، اما جمهوری اسلامی نشان داد حفظ حقوق و کرامت و سلامت انسان در هر شرایطی حتی اگر یک فرد زندانی باشد، مهم است.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم توجه به معنویات تأکید کرد و با آرامش بخش و راهگشا دانستن دعا و راز و نیاز با خدا، اظهار داشت: رسانه ملّی و صاحبان قلم و بیان مسئولیت دارند توجه به معنویات و مناجات با خدا را در مردم زنده کنند و مسئولان هم باید به وظایف خود برای ایجاد جامعه سالم و نمونه عمل کنند.

ایران از دشمن خود کمک نمی‌خواهد
آیت‎الله رئیسی در ادامه با اشاره به ادعای رئیس جمهور امریکا برای کمک‌رسانی به ایران در صورت درخواست جمهوری اسلامی، این سخنان را نشانه بی‎خردی ترامپ دانست و تأکید کرد: نه ایران از دشمن خود کمک می‎خواهد و نه امریکا انگیزه‎ای برای این کار دارد و نه به دلیل تحریم‎های ظالمانه‎ای که علیه ملت ما اِعمال کردند، امکانش وجود دارد.

آیت‎الله رئیسی افزود: امریکا امروز دست به راهزنی اقلام بهداشتی کشور‌های اروپایی می‎زند و مردم خودشان هم از نظر اقتصادی و معیشتی و هم از نظر درگیری با کرونا سخت گرفتارند. اگر در کشور‌های اروپایی مردم به سوپرمارکت‎ها هجوم می‎آورند، در امریکا علاوه بر سوپرمارکت‎ها و داروخانه‎ها، به اسلحه‎فروشی‎ها هم هجوم می‎آورند.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه هجوم به اسلحه‎فروشی در مواجهه با بحران‎‌ها از پدیده‎هایی است که در امریکا وجود دارد، ادامه داد: ناامنی در امریکا به حدی است که حتی زندگی و جان مردم در خطر است، اما مقامات این کشور حرف‎هایی می‎زنند و ادعا‌هایی مطرح می‎کنند که دنیا را به خنده می‎اندازد.

امریکایی‎ها بقای خود را در ایجاد تنش جست‌وجو می‌کنند
آیت‎الله رئیسی همچنین با اشاره به اقدامات جنگ‎ طلبانه امریکا در عراق گفت: مردم مسلمان عراق با حضور در خیابان‎ها امریکایی‎ها را از کشورشان اخراج کردند و مجلس این کشور هم به پشتوانه خواست ملت به این موضوع رأی داده ولی امریکایی‎ها همچنان برای بقای خود دنبال ایجاد تنش و درگیری هستند. رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه امروز خروج امریکا از منطقه نه فقط خواست ملت عراق که مطالبه‎ی همه ملت‎های منطقه است، خاطرنشان کرد: بی‎تردید دیر یا زود به برکت خون مطهر شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای انقلاب اسلامی و مقاومت، خروج امریکایی‎ها از منطقه اتفاق می‎افتد.

در ادامه جلسه، حجت‎الاسلام مظفری، رئیس شورا‌های حل اختلاف کشور از اجرای طرح نوبت‎دهی الکترونیکی به مراجعه‎کنندگان شورا‌ها در سه استان کشورمان خبر داد و با بیان اینکه این کار در کاهش مراجعات و کاهش معطلی مراجعه‎کنندگان مؤثر بوده، اعلام کرد این طرح در روز‌های آتی در سایر استان‎ها هم عملیاتی خواهد شد.

آیت‎الله رئیسی نیز با قدردانی از زحمات و خدمات سال گذشته همکارانش در دستگاه قضایی اظهار داشت: در سال جدید که با مسئله کرونا مواجه شدیم، باید دادرسی‎های الکترونیکی و غیرحضوری با فوریت در دستور کار قرار گیرد و فعالیت‎های قضایی به نحوی پیگیری شود که هم جان مردم و هم جان همکاران ما حفظ شود. رئیس قوه قضائیه با تأکید بر تدوین دستورالعملی برای انجام مأموریت‎ها در نظام قضایی کشور در شرایط کرونا تأکید کرد و متذکر شد: حضور مردم در دادسرا‌ها و شعب مهم است، اما حضور آن‌ها در برخی محاکم مانند دیوان عالی و دیوان عدالت اداری ضروری نیست و می‎توان با استفاده از ابزار‌های نوین ارتباطی به پرونده‎ها رسیدگی کرد.

آیت‎الله رئیسی در همین راستا بر لزوم فعال‎تر شدن سامانه‎های ارتباط الکترونیک برای اقداماتی، چون تبادل لوایح و ادعا‌های طرفین دعوا نیز تأکید کرد و گفت که با استفاده از این سیستم می‎توان هم دادرسی‎ها را عادلانه انجام داد و هم از مراجعات و تجمعات غیرضروری مردم جلوگیری کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار