کرونا بازار مسکن را متوقف کرد
کد خبر: 996835
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BJz
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۸
گزارش پژوهشکده آمار نشان می‌دهد، بعد از افزایش ناگهانی قیمت بنزین، بازار شاهد افزایش قابل توجه معاملات مسکن و بالطبع شروع رشد دوباره قیمت مسکن تا انتهای بهمن ماه ۹۸ بوده‌است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش تسنیم، در بهمن ماه سال گذشته که شاهد افزایش قیمت هر متر مربع مسکن در تهران بودیم، تعداد معاملات مسکن رکورد‌شکنی کرده و به حدود ۱۳ هزار معامله در ماه رسید. بر این اساس میانگین هر متر مربع مسکن در شهر تهران حدود ۱۷ میلیون تومان است که نسبت به دی ماه ۱۰ درصد رشد کرده‌است. اما نکته جالب روال معاملات مسکن در سال ۹۸ است که به نظر می‌رسد تعداد معاملات از تغییرات اقتصادی سال گذشته تأثیر شدید گرفته‌است.

بیشترین تعداد معامله در اسفند ماه سال ۹۷ حدود ۱۲ هزار معامله بوده‌است، این روند در فروردین سال قبل افت شدید می‌کند، اما در اردیبهشت تا حدودی به سقف قبلی باز می‌گردد. بر اساس روال مرسوم در چرخه رونق و رکود مسکن از خرداد ماه شاهد رکود و کاهش معاملات در بازار بودیم. به این ترتیب در شهریور ماه به ۲۶۰۰ معامله کاهش یافته‌است. این درحالی است که در آذر ماه و به صورت آنی معاملات مسکن حدود صد درصد رشد می‌کند و به ۹۲۰۰ معامله می‌رسد. نکته جالب توجه اینکه در اواخر آبان ماه شاهد افزایش سه برابری قیمت بنزین و حوادث پس از آن بودیم.

این روند آنچنان پرشتاب ادامه پیدا کرده که در بهمن حدود ۱۳ هزار معامله در تهران انجام شده‌است و یک رکورد جدید ثبت می‌شود. این درحالی است که با شروع اسفند ماه و شیوع کرونا بازار مسکن به یک بار متوقف شده و باید منتظر آمار‌های رسمی در این حوزه بود.

گزارش اولیه پژوهشکده آمار پیش‌بینی کرده‌بود، روند افزایش معاملات و قیمت مسکن تا اردیبهشت ماه ادامه یابد، اما بایستی دید با شیوع کرونا و کاهش قیمت برخی مواد اولیه و بالطبع کاهش معاملات در کنار پیاده‌سازی قانون مالیاتی جدید چه تغییری در روند قیمت مسکن ایجاد می‌شود.
برچسب ها: بازار مسکن
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار