مارک ویلموتس؛ آقای «نجیب» تو زرد از آب درآمد
کد خبر: 996338
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BBy
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱
مرور چهره‌های خبر ساز ورزش ایران در سال ۹۸ (۱)
مارک ویلموتس یکی از چهره‌های خبرساز ورزش ایران در سال ۹۸ بود، مربی‌ای که کارنامه شش ماه حضورش در ایران نه تنها سودی برای فوتبال ملی نداشت، بلکه نتیجه آن به خطر افتادن صعود به جام جهانی و ضرر ۱۳۶ میلیاردی به بیت المال بود.
سعید احمدیان
سرویس ورزشی جوان آنلاین: در روز‌هایی که کرونا خیلی‌ها را خانه نشین کرده و پویش در خانه بمانیم برای شکستن زنجیره شیوع کرونا به راه افتاده است، شاید مرور چهره‌های خبرساز سال ۹۸ ورزش ایران جالب توجه باشد و شما را پرت کنید به روز‌های پرحاشیه ورزش در سال گذشته تا برای دقایقی هم که شده قرنطینه خانگی سخت نگذرد. به خصوص که ورزش ایران سال گذشته، سال پرهیاهو و پرخبری را تجربه کرد، سالی که هر چند خبری از برگزاری مسابقات بزرگی مانند المپیک، جام جهانی و یا بازی‌های آسیایی نبود، اما چهره‌هایی داشت که یک سال داغ را برای ورزش کشورمان رقم زدند. حال در شرایطی که تنها یک هفته از آغاز سال ۹۹ و جدید گذشته است، چهره‌های ورزش را در سال ۹۸ بررسی کرده‌ایم، چهره‌هایی که مانند تمامی اخبار باز هم فوتبالی‌ها سهم بیشتری دارند. به عنوان اولین چهره از مارک ویلموتس نوشته‌ایم، مربی بلژیکی که بررسی کارنامه ۶ ماه حضورش در ایران نشان داد که حضور و میدان دادن به مربی‌ای مانند ویلموتس سبب می‌شود تا او با پنبه سرمان را ببرد!
 
مارک ویلموتس؛ آقای «نجیب» تو زرد از آب در آمد
 
عقب گرد

پس از جدایی کارلوس کی روش آن هم بعد از ۸ سال از تیم ملی فوتبال، خیلی‌ها معتقد بودند سرمربی بعدی که می‌خواهد روی نیمکت ایران بنشیند، کار سختی خواهد داشت و همین سبب شده تا خیلی‌ها در انتظار این باشند که قرعه به نام چه کسی می‌خورد. پس از مطرح شدن نام‌های دهان پرکنی مانند از زیدان گرفته تا مورینیو که سخنگوی وزارت ورزش پس از رفتن کی روش از مذاکره با آن‌ها خبر داد، در نهایت خرداد ۹۸ از جانشین کی روش رونمایی شد، مربی‌ای که نه اسم و آوازه زیزو را داشت و نه کارنامه مربی بزرگی مانند کی روش را. خرداد ماه بود که مهدی تاج از انتخاب مارک ویلموتس به عنوان سرمربی جدید تیم ملی فوتبال خبر داد، مربی بلژیکی و ستاره سال‌های دور شالکه، مربی‌ای که تنها نقطه قابل توجه کارنامه اش هدایت نسل طلایی بلژیک در جام جهانی ۲۰۱۴ بود، تیمی که هازارد، دی بروین، لوکاکو، کورتوآ، کمپانی، فرمایلن، فرتونگن، فلینی، ویتسل، مرتنس و دمبله، مهمترین چهره‌های آن بودند.

البته به اعتقاد کارشناسان انتخاب ویلموتس با توجه به اینکه پیش از این مربی کارنامه داری مانند کی روش روی نیمکت ایران می‌نشست، یک عقب گرد بود، اما مسئولان فدراسیون فوتبال از این انتخاب دفاع کردند و معتقد بودند که به دنبال مربی جوانی بوده اند که انگیزه لازم را برای موفقیت و جاه طلبی داشته باشد و به همین خاطر به این مربی ۵۱ ساله رسیده‌اند.

با این حال حاشیه‌های ویلموتس که به دلیل پوشیدن پیراهن سفید برای موفقیت تیم هایش به خرافاتی بودن مشهور بود، از همان روز اول امضای قراردادش آغاز شد. در حالی که رسم بر این است که معمولا قرارداد سرمربی جدید تیم ملی یک کشور در داخل آن کشور بسته می‌شود، اما مهدی تاج برای امضای قرارداد با ویلموتس به بلژیک رفت تا از همان ابتدای کار سنگ بنا کج گذاشته شود، هر چند مسئولان فدراسیون معتقد بودند که با توجه به تجربیاتی که از قرارداد با کی روش و رفتار سرکشانه این مربی با مدیران فوتبال به دست آورده اند، قرارداد محکمی با ویلموتس بسته اند تا حاشیه‌های زمان حضور سرمربی پرتغالی تکرار نشود. آن‌ها بار‌ها در مصاحبه هایشان تکرار کردند که ویلموتس را توجیه کرده اند که با توجه به شرایط تحریم، فدراسیون سختی‌هایی برای واریز پول او خواهد داشت تا به قول خودشان گربه را دم حجله کشته باشند.
 
ترکیدن بادکنک ویلموتس

شهریور ماه و بازی با هنگ کنگ و کامبوج اولین آزمون‌های رسمی سرمربی جوان بلژیکی روی نیمکت ایران بود، دو بازی آسان و راحت در شروع کار ملی پوشان کشورمان در انتخابی جام جهانی قطر، شروعی که اگر حتی ویلموتس هم می‌خواست آن را به این راحتی بچیند، نمی‌توانست! البته تیم کشورمان در اولین بازی با ویلموتس خردادماه در یک بازی دوستانه مقابل کره به تساوی یک – یک رسیده بود و پس از ۳ ماه او قرار بود برای اولین بازی رسمی در شروع انتخابی جام جهانی به عنوان سرمربی ایران روی نیمکت بنشیند.
 
مارک ویلموتس؛ آقای «نجیب» تو زرد از آب در آمد

همان طور که پیش بینی می‌شد یک برد دو بر صفر خارج از خانه برابر هنگ کنگ و ۱۴ بر صفر برابر کامبوج در ورزشگاه آزادی، بهترین شروع ممکن را برای ویلموتس رقم زد، مربی که پس از این بردها، فلسفه تیمش را بازی هجومی عنوان می‌کرد، فوتبالی که برای هوادارانی که از ۸ سال بازی تدافعی تیم ملی با کی روش خسته شده بودند، شاید بهترین خبر ممکن بود.

با این حال ماه عسل ویلموتس با ایران خیلی زودتر از آنچه که تصورش را می‌کرد تمام شد و ۲۳ مهر تیم کشورمان در سومین بازی در مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲، در منامه به بحرین یک بر صفر باخت تا حباب شادی هواداران فوتبال از نشستن سرمربی بلژیکی خیلی زود بترکد، یک ماه بعد این بار در اربیل، تیم کشورمان مقابل عراق ۲ بر یک باخت و گل دوم عراق توسط علا عباس در دقیقه ۹۲ کابوس ویلموتس را تکمیل کرد. ۴ بازی که حاصل آن ۲ برد و ۲ شکست بود، سبب شد صعود به جام جهانی که حتی از همین مرحله اول به خطر بیفتد و تیم کشورمان را در رده سوم گروه C و پایین‌تر از عراق و بحرین قرار بگیرد.

آقای نجیب

کارنامه ویلموتس در خارج از زمین بازی هم دست کم از نتایج ضعیف تیم کشورمان با این مربی در مسابقات نداشت. ویلموتس در شرایطی خرداد ماه قراردادش را با ایران امضا کرد که در ابتدای حضورش در برخورد با رسانه‌ها و همچنین تعاملش با مربیان لیگ برتری رویکرد متفاوتی از کی روش نشان داد، طوری که برگزاری جلسه با مربیان لیگ برتری و همچنین مربیان تیم‌های ملی رده‌های پایه بیانگر این بود که قرار است فوتبال ملی و باشگاهی با حضور سرمربی بلژیکی از در آشتی وارد شوند تا در نهایت سودش هم به جیب تیم ملی و هم باشگاه‌ها برود. انگار، اما همه چیز به آن دو جلسه ختم شد و ویلموتس که قرار بود بر خلاف کی روش به مرخصی‌های طولانی مدت نرود و با حضور در ایران برنامه هایش را پیش ببرد، در مدت تنها ۶ ماه فعالیت به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال، تنها یک ماه در ایران حضور داشت و ۵ ماه در مرخصی به سر برد!

علاوه بر مرخصی‌های طولانی مدت سرمربی بلژیکی، مسائل مالی مانند زمان کی روش باز هم پاشنه آشیل نیمکت ایران شد، مسائلی که البته مسئولان فدراسیون فوتبال با ادعای توجیه کردن مربی بلژیکی در این رابطه در زمان امضای قرارداد، گفته بودند مشکل ساز نمی‌شود. سکوت ویلموتس برابر عقب افتادن قسط‌های قراردادش در ماه‌های ابتدایی حضور در ایران، سبب شده بود تا رسانه‌ها از او به عنوان یک مربی نجیب یاد کنند که به کارش چسبیده و نمی‌خواهد با دعوای پول، تیم را به حاشیه ببرد.

با این حال پیش از بازی با عراق در آبان ماه بود که چهره ویلموتس رو شد و این مربی پیش از این بازی مهم که با توجه به باخت با بحرین، حساسیت‌های آن بیشتر هم شده بود، از سفر به ایران برای حضور در تمرینات امتناع کرد و به فدراسیون پیغام داد تا پولش واریز نشود، به ایران نمی‌آید. چنین تهدیدی از سوی ویلموتس سبب شد تا مسئولان فدراسیون فوتبال دست به دامن دولت شوند و در نهات ۲ میلیون یورو که مبلغی حتی بیش از طلب ویلموتس بود، در ترکیه به صورت نقدی به این مربی پرداخت کنند تا ویلموتس تنها ۳ روز قبل از بازی با عراق به ایران بیاید و روی نیمکت بینشیند.

رفتار عجیب ویلموتس در شرایطی بود که کی روش با تمام انتقاد‌هایی که به وی وارد بود با وجود گلایه‌هایی که از مشکلات مالی داشت در زمان حضور ۸ ساله در کشورمان هیچ گاه دست به گروکشی نزد و چنین رفتاری از ویلموتس سبب شده بود تا دل خیلی‌ها برای کی روش با وجود نگاه از بالا به پایینش به مسئولان فدراسیون و مربیان لیگی تنگ شود.

خروجی چنین گروکشی توسط ویلموتس در بازی با عراق هم خودش را نشان داد و دومین باخت متوالی ایران با ویلموتس ثبت شد، باختی که در نهایت سبب شد تا مسئولان فدراسیون فوتبال عذر مربی بلژیکی را بخواهند و قراردادش را فسخ کنند و حضور ویلموتس در ایران به ۶ ماه نکشد.
 
۱۳۶ میلیارد برای یک ماه

در ۵ ماهی که از رفتن ویلموتس از ایران می‌گذرد، اثرات قرارداد خسارت بار این مربی بلژیکی بیشتر از قبل مشخص شده است، آن هم قراردادی که مهدی تاج و همکارانش وعده داده بودند با تجربه‌ای که از قرارداد کی روش گرفته اند، یک قرارداد محکم است. با این حال بررسی زوایای مختلف قرارداد ویلموتس نشان می‌دهد که مسئولان وقت فدراسیون فوتبال یکی از پرضررترین قرارداد‌های تاریخ فوتبال ایران که به ترکمانچای مشهور شده است را امضا کرده‌اند.
 
مارک ویلموتس؛ آقای «نجیب» تو زرد از آب در آمد

در حالی ویلموتس با امضای قراداد ۸ میلیون یورویی برای ۳ سال هدایت تیم کشورمان را برعهده گرفت که رقم آخرین قرارداد این سرمربی که با تیم ملی ساحل عاج امضا شده بود، ۶۰۰ هزار یورو بود، اما این مربی با وجود اینکه کارنامه موفقی در این کشور نداشت، پس از چند سال خانه نشینی قراردادی به ارزش سالانه ۳ میلیون یورو با ایران امضا می‌کند که رقم آن رشدی ۵ برابری را نشان می‌دهد. این مسئله سبب حساسیت نهاد‌های نظارتی نیز شده است و قوه قضائیه و مجلس به این پرونده ورود پیدا کرده‌اند.

پرداخت ۲ میلیون یورو یعنی مبلغی حدود ۳۶ میلیارد تومان به این مربی برای ۶ ماه که از این مدت تنها یک ماهش را در ایران حضور داشت، از دیگر خسارت‌های حضور ویلموتس در ایران بود، پولی که از جیب کارگران و یکی از شرکت‌های پتروشیمی که زیرمجموعه شرکت شستا وابسته به تامین اجتماعی است، پرداخت شده است.

علاوه بر این ویلموتس پس از رفتن از ایران در شکایتی که به فیفا ارسال کرده است، خواهان ۶ میلیون یورو از مبلغ باقی مانده قرارداد ۳ ساله اش شده است و فدراسیون فوتبال در صورت محکوم شدن باید نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر به این مربی پرداخت کند. در صورت محکومیت فدراسیون فوتبال، این مربی برای تنها یک ماه حضور در ایران درآمد ۱۳۶ میلیاردی خواهد داشت تا یکی از گران‌ترین قرارداد‌های تاریخ فوتبال جهان را با توجه به زمان اندک حضورش ثبت کند.
برچسب ها: مارک ویلموتس
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
0
0
چرا قوه قضاییه تاج و همراهانش در قضیه ی قرار داد ویلموتس را محاکمه نمی کند . حداقل این است که اهمال کاری عامدانه ای شده که سبب خسارت سنگین به بیت المال شده.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار