ایران موفق به ساخت «میکروسکوپ‌های اتمی» شد
کد خبر: 995742
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004B2M
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۹
یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی توانست به دانش ساخت «میکروسکوپ‌های نیروی اتمی و نانواسکوپ‌های انرژی اتمی» دست پیدا کند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: میکروسکوپ‌های نیروی اتمی بخش گسترده‌ای از دستگاه و تجهیزات شناسایی در مقیاس نانو را به خود اختصاص داده‌اند. دستگاه‌های بسیار متفاوتی با مبانی مشابه و حالات کاری مختلف عرضه شده‌اند که از نظر دقت و کیفیت تصاویر با یکدیگر تفاوت دارند.

حالا یک شرکت دانش‌بنیان در کشورمان توانسته است با سال‌ها تلاش و تحقیق به دانش ساخت میکروسکوپ‌های نیروی اتمی و نانواسکوپ‌های انرژی اتمی دست پیدا کند.

سیدعباس شاهمرادی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان درباره نوع فعالیت و تولیدات این شرکت گفت: دستگاه میکروسکوپ Multi Mode نیروی اتمی، نانوسکوپی با قابلیت‌های بسیار است. در این مدل میکروسکوپ نیروی اتمی تمام مُدهای کاری قابل استفاده و به‌کارگیری است، همچنین طراحی دستگاه Multi- Mode به‌شکلی انجام شده است که تجهیزات جانبی و ماژول‌های انتخابی به‌آسانی قابل اضافه شدن باشد. این فعال فناور ادامه داد: میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) برای بررسی خواص و ساختار سطحی مواد در ابعاد نانومتری به‌کار برده می‌شود. بر‌خلاف اکثر روش‌های بررسی خواص سطوح، با میکروسکوپ نیروی اتمی محدودیت اساسی روی نوع سطح و محیط آن وجود ندارد. با این نانوسکوپ امکان بررسی سطوح رسانا یا عایق، نرم یا سخت، منسجم یا پودری، بیولوژیک و آلی یا غیرآلی وجود خواهد داشت. وی به محصول جدید این شرکت اشاره و بیان کرد: میکروسکوپ الکترونی محصولی جدید است که جدیداً در این شرکت طراحی و تولید شده و مدتی است که از ورود آن به بازار می‌گذرد. این تجهیز با وزن ۵/ ۲‌تن، عرض و ارتفاع ۳‌متر یک میکروسکوپ عظیم است که دانش آن پیش‌تر فقط در اختیار دو کشور امریکا و ژاپن بود.

این فعال فناور درباره واردات این‌گونه تجهیزات بیان کرد: این قبیل تجهیزات درگذشته از خارج وارد کشور می‌شد ولی اکنون این واردات صورت نمی‌گیرد ضمن اینکه در زمان حاضر نیز بیش از ۸۰ درصد بازار نانوسکوپ داخل در دست شرکت آراپژوهش است. شاهمرادی در همین رابطه راجع به موضوع اشتغال‌زایی توضیح داد: در این مجموعه برای ۳۰ نفر به‌صورت مستقیم شغل ایجاد شده است. مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان از کشور‌های امریکا، روسیه، دانمارک، آلمان، انگلیس، سوئیس و ژاپن به‌عنوان کشور‌های اصلی تولیدکننده این محصولات نام برد. این فعال فناور ادامه داد: خوشبختانه یک دستگاه از این محصول به دانشگاه امیرکبیر فروخته شده و مراحل قرارداد‌های اولیه برای فروش دو دستگاه دیگر با دو دانشگاه صنعتی کشور نیز امضا شده است که امیدوار هستیم طی چند روز آینده فروش قطعی آن صورت بگیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار