سناریوی «پوریم» برای برنامه هسته‌ای ایران با زمینه‏چینی سعودی‏ها!
کد خبر: 994772
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ami
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۵
یک وبگاه صهیونیستی با ادعای تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی، از مقامات رژیم صهیونیستی خواست تجربه پوریم و کشتار ده‌ها هزار ایرانی را این بار در موضوع هسته‌ای تکرار کنند. در چنین شرایطی محور امریکا -اسرائیل تلاش دارند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به مسیر ادعا‌های واهی خود منحرف کنند و از طرف دیگر آل‌سعود هم به میان آمده است و طی نامه‌ای از خطرناک بودن نیروگاه بوشهر گفته است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین:  کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته که بیانیه ریاض در خصوص استاندارد‌های امنیت در نیروگاه انرژی اتمی بوشهر، تلاشی برای سیاسی کردن مسائل فنی است.

وبگاه شبکه ۷ تلویزیون رژیم صهیونیستی (عاروتص‌شوع) در یادداشتی به بررسی گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر افزایش سه‌برابری ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران پرداخته و به مقامات تل‌آویو توصیه کرده برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی، دست به حمله پیش‌دستانه علیه جمهوری اسلامی ایران بزنند.

عاروتص شوع در ابتدای این یادداشت به روایت مفصل ماجرای موسوم به «پوریم» در زمان ایران باستان - که در آن زنی به نام «اِستر» با توطئه «مُردخای» خاخام اعظم یهودیان آن زمان در ایران، به دربار «خشایار شا» راه پیدا کرده و برای جلوگیری از اقدام «هامان» صدراعظم خشایار علیه یهودیانی که در امور ایران نفوذ کرده بودند، موجبات کشتار ده‌ها هزار نفر از ایرانیان را فراهم می‌کند - پرداخته و سپس می‌نویسد: «آیا اسرائیل باید از اِستر یاد بگیرد و حمله پیش‌دستانه‌ای را علیه تأسیسات هسته‌ای ایران انجام دهد تا یهودیان را از هولوکاست اتمی حفظ کند؟»

در ادامه این یادداشت ضمن اشاره به گزارش هفته پیش آژانس اتمی مبنی بر افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به بیش از ۱ تن، ادعا شده است که ذخایر کنونی، ایران را در آستانه میزان مورد نیاز مواد برای ساخت سلاح اتمی قرار می‌دهد و با ادعای اینکه تحریم‌های امریکا نمی‌تواند ایران را از دستیابی به سلاح اتمی باز دارد، افزود: «شاید اسرائیل مجبور شود برای ممانعت از رسیدن ایرانی‌ها به سلاح اتمی، خودش اقدام کند.»

در این یادداشت آمده است: «امروز یک جنگ محدود را به جنگ اتمی تمام‌عیار ترجیح می‌دهیم. تعداد تلفات حمله محدود امروز، در مقایسه با تعداد تلفات جنگ اتمی ناچیز است. گزینه انتخاب هرگز بین جنگ و صلح نبوده، بلکه بین حمله نظامی محدود یا جنگ اتمی تمام‌عیار است.»

نگرانی سعودی برای بوشهر!
کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین روز دو شنبه طی سخنانی در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به ادعا‌های نماینده عربستان در مورد ایمنی بوشهر به تشریح وضعیت ایمنی نیروگاه بوشهر پرداخت و با اشاره به اینکه نیروگاه بوشهر اولین نیروگاه هسته‌ای عملیاتی در ایران است که از سوی یکی از معروف‌ترین شرکت‌های جهان یعنی «اتم استروی اکسپورت» روسیه ساخته شد، افزود: در این نیروگاه، امن‌ترین رآکتور‌های تحت فشار در نوع خود استفاده می‌شود و به خاطر اینکه ترکیب هماهنگی از برنامه‌های روسی و آلمانی دارد، ایمنی آن در جهان شاخص می‌باشد.

غریب‌آبادی تأکید کرد: عربستان سعودی به عنوان یک تازه وارد، در حال توسعه و اجرای یک برنامه هسته‌ای غیرشفاف و همچنین اتمام ساخت اولین رآکتور تحقیقاتی خود است که به زودی آماده بارگذاری سوخت هسته‌ای می‌شود. بایستی تأکید شود که مسئولیت اصلی در حوزه ایمنی هسته‌ای با دولت عضو است و این یک کالای وارداتی نیست. غریب‌آبادی با اشاره به اینکه در چند سال گذشته مقامات سعودی در موقعیت‌های گوناگون به برنامه این پادشاهی جهت ایجاد یک کانال عمیق اشاره کرده‌اند که از آن طریق شبه‌جزیره قطر را به جزیره تبدیل می‌نماید، افزود: گفته می‌شود که بخشی از این کانال قرار است به عنوان تأسیسات پسماند هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد. لذا، این اقدام سیاسی پادشاهی عربستان، نشان‌دهنده رفتار غیرمسئولانه این کشور در رابطه با نه تنها مردم و محیط زیست خود، بلکه همچنین ایمنی منطقه و کشور‌های همسایه است. سفیر کشورمان در ادامه اظهار داشت: از آنجا که پادشاهی عربستان فهرست شرکای کمک‌کننده به برنامه احتمالی نیروگاه برق هسته‌ای خود را آماده کرده، باید از آن خواسته شود برنامه شفاف و جامع خود در رابطه با ایمنی و پادمان را ارائه کند، و از تأمین‌کنندگان رآکتور برق هسته‌ای نیز خواسته می‌شود تا تضمین نمایند که بالا‌ترین ملزومات حفاظت محیطی، پادمانی و ایمنی از سوی عربستان انجام شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار