صف ترخیص کرونایی‌ها
کد خبر: 992771
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AGR
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۸
بیماران مبتلا به کرونا با طی‌کردن دوره بیماری خود درمان و ترخیص می‌شوند. تاکنون ۳۰بیمار مبتلا به ویروس کرونا در قم پس از طی دوره درمان از بیمارستان مرخص شدند.
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: آنطور که رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری هم خبر می‌دهد، حال اکثر بیماران مبتلا به کرونا در این بیمارستان خوب است. خبر خوش دیگر درباره کرونا را روزگذشته رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت داد؛ این خبر تولید کیت تشخیص کرونا در ایران به دست متخصصان داخلی است که این کیت‌ها مراحل آزمایشی خود را می‌گذرانند و بناست طی روز‌های آینده میلیون‌ها کیت تولید شود و در اختیار همه بیمارستان‌های کشور قرار بگیرد، اما در کنار تدابیر و اقدامات لازم برای کنترل کرونا این ویروس دامنه فعالیتش را گسترش داده است. حالا تعداد مبتلایان شناسایی شده به ۱۳۹ نفر افزایش یافته است. روزگذشته با مرگ چهار بیمار دیگر آمار فوتی‌های بیماری کرونا به ۱۹ نفر رسید. در همین راستا و برای مقابله با گسترش این بیماری روزگذشته وزیر بهداشت از تصمیم جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر ایجاد محدودیت برای حضور در اماکن متبرکه و نماز جمعه در موارد و محل‌های خاص خبر داد. به گفته وی همچنین برای مقابله با تشویش اذهان عمومی و ایجاد ناامیدی در مردم از سوی برخی سایت‌ها کمیته‌ای با حضور وزیر ارتباطات و وزیر اطلاعات تشکیل شد تا جو روانی نامطلوب ایجاد شده را خنثی کنند.

شایعات ویروس کرونا را آن چنان بزرگ کرده که ترس از این ویروس مردم را وادار به خرید ذخیره ماسک و موادشوینده کرده است، به طوری که کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید: «مردم در ۲۴ روز گذشته به اندازه چند سال ماسک و موادبهداشتی خریدند! این در حالی است که ماسک برای جمعت سالم بی‌فایده است.»

به گفته وی بررسی‌های انجام شده روی موارد مشکوک کووید ۱۹- مشخص کرد که چهار نفر ابتلای قطعی شان به کرونا تأیید شده و ۴۴مبتلای جدید هستند که از این تعداد ۱۵نفر از استان قم، ۹نفر استان گیلان، چهار نفر از تهران، یک نفر استان مرکزی، سه نفر از خوزستان، دو نفر از سیستان‌و‌بلوچستان، یک نفر استان کرمانشاه، یک نفر اردبیل، یک نفر مازندران، یک نفر لرستان، دو نفر فارس، یک نفر استان سمنان، دو نفر کهگیلویه و بویراحمد و یک نفر از هرمزگان هستند که از این ۴۴نفر جدید چهار نفر فوت کردند و شمار جانباختگان به ۱۹ نفر افزایش یافت.

خارج شدن کار از دست وزارت بهداشت با سفر‌های غیرضروری
جهانپور با اشاره به اینکه نمونه‌های آزمایشگاهی تاکنون در هفت آزمایشگاه مرجع بررسی می‌شد، می‌افزاید: «تا پایان این هفته شمار آزمایشگاه‌ها به ۱۵می‌رسد و امیدواریم ظرف هفته آینده این تعداد به ۲۲آزمایشگاه مرجع برای تشخیص کووید۱۹ برسد تا پاسخگویی به مردم سریع‌تر صورت گیرد.»

سعید نمکی، وزیر بهداشت هم با تأکید بر اینکه سفر‌های غیرضروری مانع کنترل کرونا می‌شود، می‌افزاید: «یکی از مواردی که مانع تعطیلی مدارس می‌شود، این است که تا تعطیل می‌کنیم همه سوار خودروی خود شده و بدون توجه به پیام‌های بهداشتی به جا‌های مختلف می‌روند.» به گفته وی اکنون گیلان و شهر‌های شمال کشور آلوده است، اما سفر مردم به این مناطق کار وزارت بهداشت را سنگین و کنترل ویروس کرونا را از اختیار خارج می‌کند.

تولید کیت تشخیص ایرانی
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روزگذشته در جلسه هیئت‌دولت با تأکید بر اینکه هیچ تصمیمی برای قرنطینه محل یا شهری مطرح نیست و مردم به شایعات توجه نکنند، اظهارداشت: «تصمیم‌گیری در مورد تعطیلی یا ایجاد هرگونه محدودیت به‌خاطر کرونا با ستاد ملی مبارزه با کروناست.» وی با اشاره به واردات کیت‌های تشخیصی از سوی سازمان جهانی بهداشت از تولید داخلی این کیت‌ها خبر داد و گفت: «این کیت‌ها از سوی متخصصان داخلی تولید شده و درحال آزمایش است و همه مراحل اولیه آن مثبت و قابل قبول بوده و در نهایت ظرف روز‌های آینده به تأیید نهایی می‌رسد و می‌توانیم ظرف مدت کوتاهی صد‌ها هزار کیت، حتی میلیون‌ها از این کیت را تولید کنیم و در اختیار همه بیمارستان‌های کشور قرار دهیم تا مردم خیالشان راحت باشد و پزشکان بتوانند به تشخیص نهایی برسند.»

رئیس‌جمهور با عنایت به گزارش‌های دریافتی‌اش شرایط کرونا در کشور را این‌گونه ارزیابی کرد: «در مجموع روند کاهش مراجعه و پیشرفت در امر درمان را مشاهده می‌کنیم، یعنی اگر ۱۰۰ نفر در روز‌های اولیه بستری بودند از این ۱۰۰ نفر ممکن بود هفت، هشت نفر از دنیا بروند که امروز این رقم خیلی پایین آمده است، چون هم به روند تشخیص و هم روند درمان مسلط شدیم.»

برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا مراکز خدماتی همچون شهرداری، بهزیستی و سازمان زندان‌ها هم تدابیر ویژه‌ای اندیشیده‌اند. به گفته مسعود آسیما، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور براساس آخرین بخشنامه این سازمان برای جلوگیری از شیوع کروناویروس در شیرخوارگاه‌ها، تب‌سنجی روزانه در شیرخوارگاه‌ها برای پرسنل و کودکان با استفاده از دماسنج دیجیتال انجام می‌شود و همچنین تمامی ملاقات‌ها نیز تا اطلاع ثانونی ممنوع است.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور با تأکید بر اینکه حفظ سلامتی زندانیان از مهم‌ترین حقوق آنان است از کمیته‌های ویژه سلامت در زندان‌ها برای پیشگیری و کنترل ویروس کرونا خبر می‌دهد. سیدمالک حسینی، سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران هم از توقف فعالیت اتوبوس‌های سیار ویژه افراد بی‌خانمان در پایتخت خبر داد. به گفته وی همه گرمخانه‌ها آمادگی لازم را برای پذیرش افراد بی‌خانمان دارند و حتی ظرفیت خالی در گرمخانه‌ها وجود دارد و تمهیدات لازم برای پذیرش این افراد در نظر گرفته شده است. حسینی درباره دلیل توقف فعالیت اتوبوس‌های سیار برای افراد بی‌خانمان گفت: «در گرمخانه‌ها افرادی که پذیرش می‌شوند باید حتماً استحمام کرده و فضای محیط نیز به صورت کامل ضدعفونی می‌شود.»

اتمام حجت با شایعه پراکنان
بازار شیادی از ویروس کرونا هم همچنان ادامه دارد. از محتکران ماسک و مواد شوینده گرفته تا شایعه‌سازان حقیقی و مجازی! به همین خاطر هم فضای مجازی از سوی پلیس سایبری کشور رصد می‌شود و کارگروه ویژه در پلیس فتا برای مقابله با شایعه‌سازان فضای مجازی با موضوع شیوع بیماری کرونا ویروس در کشور تشکیل شده و طی روز‌های اخیر ۲۴نفر از شایعه پراکنان مجازی بازداشت شده‌اند و ۱۱۸ نفر از کاربران مورد تذکر و ارشاد قرار گرفته‌اند. در عین حال روزگذشته دادستانی با شایعه پراکنان فضای مجازی درباره ویروس کرونا اتمام حجت کرد. جواد جاویدنیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور گفت: نشر اکاذیب و تحریک مردم در فضای مجازی در رابطه با کرونا جرم است و در این رابطه رصد‌ها را با جدیت دنبال کرده و پرونده‌های قضایی نیز برای مجرمان تشکیل شده است.

مراجعه برخی اشخاص با ماسک به منازل شهروندان با این ادعا که از طرف وزارت بهداشت آمده‌اند و می‌خواهند تست ویروس کرونا بگیرند هم موضوع دیگری است که سرهنگ علیرضا ناصری‌نژاد معاون هماهنگ‌کننده پلیس پیشگیری تهران بزرگ با اشاره به آن از مردم خواست، در صورت مشاهده چنین مواردی احتمالی، سریعاً در تماس با پلیس ۱۱۰ موضوع را اطلاع دهند تا پلیس در اسرع وقت نسبت به بررسی موضوع و برخورد با افراد خاطی اقدام کند.
خبر‌هایی هم در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد که حکایت از تعطیلی مراکز آموزشی هفت استان دارد. این اخبار درحالی است که به گفته رئیس‌جمهور تصمیم‌گیری راجع به تعطیلی‌هانباید به صورت استانی و منفرد باشد، بلکه در ستاد مرکزی و به‌صورت کشوری اتخاذ می‌شود.
برچسب ها: کرونا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار