جشنواره شعر فجر با انقلاب همراه نیست
کد خبر: 988867
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049FT
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۵
محمود حبیبی‌کسبی شاعر و پژوهشگر حوزه ادبیات مطرح کرد
حبیبی‌کسبی شاعر و پژوهشگر حوزه ادبیات کشورمان می‌گوید، جشنواره شعر فجر همزاد و همراه با انقلاب نیست و حتی در مواقعی در مقابل جریان انقلاب قرار می‌گیرد.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: محمود حبیبی‌کسبی شاعر و پژوهشگر حوزه ادبیات با انتقاد از نحوه برگزاری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر به تسنیم گفت: اولین نقدی که به این جشنواره وارد است این است که چهارپنج سال پیش چند جایزه شعر در کشور داشتیم مانند جایزه کتاب سال، کتاب فصل، فجر و... همه این‌ها را آقایان تجمیع کردند به این بهانه که یک جشنواره بزرگ برگزار کنیم، اما احتمالاً دلیل آن این بود که از جیب شعر بزنند و خرج بزک سینما و موسیقی کنند. حبیبی‌کسبی ادامه داد: بهانه ایشان این بود که جایزه شعر فجر را بزرگ‌تر برگزار کنیم ولی هر سال جشنواره شعر فجر کوچک‌تر، ضعیف‌تر و حقیرتر برگزار شده است. از این جشنواره بی‌موضع اصلاً بعید نیست، کسی که موضع مخالف دارد در آن رشد پیدا می‌کند چراکه اساساً سیاستگذاری جشنواره این شده است. این شاعر و پژوهشگر گفت: جشنواره شعر فجر همزاد و همراه با انقلاب نیست و حتی در مواقعی در مقابل جریان انقلاب قرار می‌گیرد. به نظرم بنیاد ادبیات داستانی که برگزارکننده جشنواره شعر فجر است، بار شعر را به زور بر دوش می‌کشد و اساساً سیاستش این است که این جشنواره را بی‌سروصدا و مخفی و سری برگزار کند، به عنوان مثال اگر امسال این حواشی مربوط به این شاعر جوان به وجود نمی‌آمد، اصلاً کسی متوجه برگزاری این جشنواره نمی‌شد. وی افزود: جشنواره شعر فجر تا چند سال پیش که متولی برگزاری آن خود وزارت ارشاد بود در یک مسیر مثبتی حرکت می‌کرد و عملکرد ارشاد تقریباً قابل دفاع بود، اما از آن زمان که در اختیار بنیاد ادبیات داستانی قرار گرفت، مسیر این جشنواره به کلی تغییر کرد. در این سال‌های اخیر عمدتاً دبیران و داوران جشنواره از میان همان کارمندان بنیاد بوده‌اند. داوران باید فضای شعر را به خوبی بشناسند. این نقد که به داوران و مدیران برگزاری جشنواره وارد می‌شود صحیح است و هیچ نقدی به شرکت کننده جشنواره وارد نیست، آن مدیران و داوران باید پاسخگو باشند.

این شاعر و ترانه‌سرا با انتقاد از سکوت برخی شاعران انقلاب گفت: متأسفانه ما شاعر‌ها آدم‌های حسابگری شده‌ایم، آدم‌های محافظه‌کار و ترسویی شده‌ایم، البته بسیاری از ارگان‌ها و نهاد‌های فرهنگی هم شاعران را ترسو و اهل زد و بند بار آورده‌اند. من می‌ترسم که اگر درباره جشنواره شعر فجر مصاحبه کنم سال آینده من را دعوت نکنند. شرکت در این جشنواره برای شاعری که صاحب موضع و اعتقاد است افت دارد. بنده معتقدم سیستم مدیریت ادبیات داستانی غلط و پر از اشتباه است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار