اصلاح نگرش جامعه، بهبود وضعیت افراد معلول
کد خبر: 988076
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00492i
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۸
رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان:
دکتر کوروش محمدی گفت :من با ایجاد فرهنگسرای افراد دارای معلولیت مخالف هستم اما با مناسب سازی همه فرهنگسراها موافقم، همه فرهنگسراها باید مناسب سازی شود تا یک معلول بتواند از همه این امکانات به درستی استفاده کند.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ،رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان در پنجاه و ششمین نشست از سلسله نشست های هم اندیشی اصفهان فردا با حضور جمعی از شهروندان دارای معلولیت با شهردار اصفهان و جمعی از مدیران شهری برگزار شداظهار داشت : با پیگیری های ویژه امور افراد دارای معلولیت کارگروهی در شورای شهر به همین مناسبت تشکیل شده و در این کارگروه مطالبات این افراد با حضور نماینده سازمان بهزیستی و سایر سازمان های مرتبط که به لحاظ سازمانی نسبت به معلولان وظیفه دارند پیگیری شد. 

عمل گرایی در پیگیری امور افراد دارای معلولیت

وی تصریح کرد: مدیریت شهری در این دوره عمل گرایانه وارد شده تا از برگزاری جلسات مکرر جلوگیری شود. با وجود اقدامات خوبی که برای افراد دارای معلولیت انجام شده باز هم اقدامات بسیاری لازم  است که انجام شود. آن میزان که معلول فکری در جامعه داریم افراد دارای معلولیت در جامعه وجود ندارد.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: معلول آن اندیشه ای است که شهرها را اینگونه ساخته و نظام خدماتی اجتماعی ناقص را در جامعه ایجاد کرده است. اگر نگرش جامعه نسبت این افراد اصلاح شود بسیاری از امور افراد دارای معلولیت خود به خود حل می شود.

وی اضافه کرد: من با ایجاد فرهنگسرای افراد دارای معلولیت مخالف هستم اما با مناسب سازی همه فرهنگسراها موافقم، همه فرهنگسراها باید مناسب سازی شود تا یک معلول بتواند از همه این امکانات به درستی استفاده کند.   

محمدی با اشاره به حمل و نقل عمومی و مقررات طرح جامع لایحه خدمات حمایتی معلولین، افزود: در خصوص مباحث مربوط به اتوبوسرانی، اتوبوس برای 5 گروه از جمله معلولین شدید رایگان شده و اقدامات مربوط به این کار در حال انجام است. برای مناسب سازی اتوبوس ها و بی آر تی ها و سایر اتوبوس ها نیاز به انجام اقدامات لازم وجود دارد، لازم است این موارد در بودجه سال آینده دیده شود تا در سال 99 شاهد حضور همه اتوبوس های مناسب سازی شده باشیم.

وی گفت: در قانون حمایت از معلولان ماده واحده ای تحت عنوان سه درصد استخدام افراد دارای معلولیت وجود دارد و همه دستگاه ها موظف هستند که سه درصد پرسنل خود را به معلولان اختصاص دهند.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: خدمات شهری مشاغلی دارد که برخی معلولین می توانند در حوزه خدمات شهری در مباحث فرهنگی و ارتباطی و ... به کار گرفته شوند. این موضوع نیاز به دستور شهردار و جمع بندی ها در کارگروه های تشکیل شده برای این امور دارد. 

وی تاکید کرد: به همه مناطق اعلام شده تا مناسب سازی سرویس های بهداشتی سطح شهر دیده شود. ورودی پارک ها نیز باید مناسب سازی شود تا در سال 99 با اعتباری که برای همه سرویس های بهداشتی دیده شده شاهد بهبود این وضعیت باشیم.

محمدی اضافه کرد: بسیاری از وسایل شهربازی شهر رویاها مناسب افراد دارای معلولیت نیست. بنابراین باید به سمت ایجاد بازیکده ویژه بچه های معلول برویم تا در سال 99 شاهد اتفاقات خوب برای جامعه معلولان باشیم.

فضاهای شهری و ابنیه ها برای استفاده افراد دارای معلولیت مورد توجه جدی است

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان نیز در این نشست اظهار کرد: فضاهای همه شمول فضاهایی هستند که از منظر طراحی شهر همه گروه ها بتوانند از آن استفاده کنند. با این تعریف اگر چنین نقصانی در شهر اصفهان وجود دارد لازم است راهکارهایی برای بهبود این نواقص ارائه شود.

احمد حسینی نیا با بیان اینکه در دو مقوله فضاهای شهری و ابنیه، امور افراد دارای معلولیت پیگیری می شود، تصریح کرد: در موضوع ابنیه تلاش می شود فصل چهارم مقررات ملی ساختمان را عملیاتی کنیم. الزام شده این موضوع در بحث ابنیه های عمومی مورد توجه جدی قرار داده شود،‌ همچنین در بحث استفاده از فضاهای شهری نیز این موارد باید پیگیری شود تا کلانشهر اصفهان را در حوزه های مناسب سازی و حوزه فضاهای همه شمول به جایگاه اصلی خود نزدیک کنیم.

فیلم های ویژه کودکان نابینا اکران می شود 

ایمان حجتی مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: اتفاقات خوبی در سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان برای کودکان دارای معلولیت رقم خورد و از جمله فیلم های صامت و دوبله برای معلولان شنوایی و نابینایان نمایش داده شد. اصفهان همچنین دومین شهری است که در خارج از فضای جشنواره فیلم هایی را ویژه نابینانیان کودک اکران می کند، فیلم خاله قورباغه هم اکنون آماده شده و فیلم پاستوریونی در آینده نزدیک برای این کودکان به همین شکل پخش می شود.  

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار