روحانی: امریکا مرتکب خطای دیگری شود با پاسخ دردناک‌تر مواجه می‌شود
کد خبر: 985695
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048QJ
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۰
در تماس تلفنی سران کشور‌ها
سران کشورهای ایتالیا، قطر، افریقای جنوبی، انگلیس و رئیس شورای اروپا، پنج‌شنبه با رئیس جمهور تلفنی گفتگو و درباره تحولات منطقه تبادل نظر کردند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در این گفت‌وگوی تلفنی نسبت به تشدید ناامنی در منطقه و «امنیت سربازان انگلیسی» ابراز نگرانی کرد و خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها شد. وی که چند روز پیش در گفتگو با ترامپ، سردار سلیمانی را به کشتار هزاران نفر متهم کرده بود و گفت از «مرگ» او متأسف نیستیم! روحانی، اما در این گفتگو به جانسون گفت: «اگر تلاش‌های سپهبد شهید قاسم سلیمانی نبود شما امروز در لندن امنیت نداشتید.» روحانی از او خواست نسبت به مواضعی که در خصوص ترور شهید سلیمانی اتخاذ کرده است، به طور جدی تجدید نظر کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری، روحانی پاسخ جمهوری اسلامی ایران به امریکا و حمله به پایگاه نظامی این کشور در عراق را طبق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد، دفاع مشروع دانست و تأکید کرد: اگر امریکا مرتکب خطای دیگری شود، پاسخ بسیار خطرناکی را دریافت خواهد کرد. رئیس جمهور سردار شهید سلیمانی را دوست همه مردم منطقه و قهرمان مبارزه با تروریسم خواند و با بیان اینکه اقدامات تروریستی امریکا امنیت منطقه را به طور جدی تهدید می‌کند، گفت: با حدود چهار دهه دوستی و همکاری با سردار سلیمانی می‌گویم او پیوسته به دنبال تقویت امنیت و ثبات منطقه بود.

رئیس جمهور با انتقاد از اظهارات برخی مقامات دولت انگلستان در خصوص ترور سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی خواستار تجدید نظر آن‌ها در مواضع خود شد و گفت: بی تردید اگر تلاش‌های شهید سلیمانی نبود شما امروز در لندن آرامش نداشتید. نخست وزیر انگلیس نیز در این تماس تلفنی با ابراز همدردی و تسلیت در خصوص حوادث متعدد یک هفته اخیر در ایران، نسبت به تشدید ناامنی در منطقه و امنیت سربازان انگلیسی ابراز نگرانی کرد و خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها شد.

اروپا استقلال خود از امریکا را حفظ کند
رئیس جمهور، محاسبات غلط و زیان‌بار امریکا را ناشی از عدم شناخت این کشور از ایران و منطقه دانست و با بیان اینکه اتحادیه اروپا باید با اتخاذ مواضع مستقل از واشنگتن، اجازه ندهد ایران کاملاً از اروپا مأیوس شود، تصریح کرد: مجموعه اتحادیه اروپا، قدرتی بزرگ با مسئولیتی سنگین در جهان است و اگر بخواهد در مسیر تقویت صلح و ثبات منطقه فعالیت کند، تهران آماده همکاری و مشارکت با این اتحادیه است. روحانی همچنین در تماس تلفنی شارل میشل، رئیس شورای اروپا با وی، با اشاره به ابراز همدردی رئیس شورای اروپا به خاطر حوادث اخیر گفت: تظاهرات گسترده مردمی از کشمیر تا عراق و لبنان به دنبال ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی بیانگر محبوبیت و نقش بزرگ این شهید در ثبات و امنیت منطقه است. وی اظهارداشت: امریکا با تشدید تحریم‌ها علیه ایران حتی در بحث دارو و مواد غذایی دست به تروریسم اقتصادی زد و با ترور فرمانده بزرگ ایران، همه مقررات بین‌المللی را زیر پا گذاشت و اروپا باید در خصوص این اقدامات تروریستی امریکا واکنش نشان دهد.

رئیس شورای اروپا نیز در این تماس تلفنی ضمن ابراز تسلیت به خاطر حوادث اخیر در ایران گفت: اروپا همچنین همه تلاش خود را بکار گرفته است تا نقش مثبتی در فضای سیاسی سطح جهانی و منطقه ایفا کند و در روز‌های اخیر بار‌ها از امریکا خواسته است تا بیش از این باعث افزایش تنش در منطقه نشود. وی افزود: ما نگران تحولات منطقه هستیم و همه طرف‌ها را به خویشتنداری دعوت می‌کنیم.

سردار سلیمانی فرمانده مبارزه با تروریسم بود
رئیس جمهور در گفت‌وگوی جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا با اشاره به ابراز همدردی نخست وزیر ایتالیا به خاطر حوادث اخیر، اقدامات تروریستی امریکا را تهدیدی جدی برای امنیت منطقه برشمرد و با تأکید بر اینکه ترور سپهبد شهید سلیمانی نشئت گرفته از میزان عصبانیت امریکا از فرمانده مبارزه با تروریسم و داعش در منطقه بود، گفت: ملت‌های منطقه از اقدامات امریکا بسیار عصبانی هستند و همه باید تلاش کنیم تا تنش‌آفرینی و اشتباهات راهبردی دولت خودسر امریکا را که برآمده از کم اطلاعی آنهاست، مهار و این کشور را پایبند به چارچوب قانون کنیم. رئیس جمهور در این گفتگو با اشاره به همکاری‌های مشترک ایران و اروپا و از جمله ایتالیا در موضوعات مهم منطقه ای، تصریح کرد: اتحادیه اروپا مسئولیت سنگینی در مسائل جهانی دارد و باید مستقل از سیاست‌های اشتباه امریکا و با اتخاذ مواضع درست، در مسیر تقویت صلح و ثبات منطقه و جهان بکوشد و بی تردید تهران در چنین شرایطی در کنار این اتحادیه خواهد بود.

نخست وزیر ایتالیا نیز در این تماس تلفنی با بیان اینکه دولت ایتالیا میزان تأثر و عصبانیت ملت بزرگ ایران را از قتل (شهادت) سپهبد سلیمانی درک می‌کند، خواهان تلاش همگانی برای کاستن از سطح تنش‌ها در منطقه شد و اظهارداشت: ایتالیا همه تلاش خود را برای کاهش تنش و تقویت صلح و ثبات در منطقه به کار خواهد گرفت.

اقدام علیه منافع ایران، با عکس‌العمل شدید مواجه می‌شود
اراده ما بر این است که ناامنی و تنش در منطقه بالا نرود و امیدواریم امریکایی‌ها دست از اقدامات غلط خود بردارند، البته آن‌ها می‌دانند که اگر اقدام دیگری علیه منافع ما انجام دهند با عکس‌العمل شدیدتر ما مواجه خواهند شد. روحانی شامگاه پنج شنبه در تماس تلفنی سیریل رامافوسا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی با وی با بیان اینکه ریشه بسیاری از مسائل خطرناک در منطقه ما از تحریم غیرقانونی امریکا نشئت می‌گیرد، افزود: امیدواریم همه کشور‌های دوست با موضع گیری مناسب خود درمورد این اقدام غیرقانونی، امریکا را وادار کنند به قانون برگردد. وی اتخاذ موضع از سوی کشور‌ها در مورد ترور ناجوانمردانه شهید سپهبد قاسم سلیمانی را بسیار مهم دانست و تأکید کرد: ما باید به امریکایی‌ها اعلام و تفهیم کنیم که جهان نمی‌پذیرد آن‌ها اقدامات جنایتکارانه انجام دهند. رئیس جمهور با بیان اینکه سردار سلیمانی در سال‌های اخیر به طور مداوم با تروریسم، مخصوصاً داعش مبارزه کرد، اظهار داشت: این جنایت مردم ما را در برابر کشور‌های متجاوز یکپارچه‌تر و منسجم‌تر کرد. رئیس جمهور آفریقای جنوبی نیز ضمن تسلیت شهادت سردار سلیمانی به دولت و مردم ایران از طرف دولت و ملت آفریقای جنوبی، ترور شهید سلیمانی را بزدلانه خواند و گفت: من از شنیدن خبر شهادت سپهبد سلیمانی که در میان مردم بسیار محبوب بود، شوکه شدم و این اقدام را شدیداً محکوم می‌کنیم.

امریکا اقدامی کند با پاسخ خطرناکی مواجه می‌شود
رئیس جمهور تقویت ثبات و امنیت منطقه را برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت دانست و تأکید کرد که تنها راه حفظ امنیت منطقه، تقویت دوستی و همکاری میان همسایگان و جلوگیری از دخالت بیگانگان است.

روحانی عصر پنج‌شنبه در تماس تلفنی شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی که پیرو شهادت سپهبد سلیمانی صورت گرفت، ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی را جنایتی بزرگ از سوی امریکا خواند و خواهان محکومیت این جنایت از سوی همه کشور‌های جهان و به‌ویژه همسایگان شد. رئیس جمهور با بیان اینکه ترور سپهبد شهید سلیمانی به عنوان میهمان مردم و دولت عراق را اهانتی بزرگ نسبت به حاکمیت عراق و جنایتی بسیار بزرگ علیه ملت ایران بود، گفت: مصوبه مجلس عراق در خصوص لزوم خروج نیرو‌های امریکایی از این کشور و حمایت‌های گسترده مردم آن کشور بسیار ارزشمند بود. روحانی همچنین به پاسخ نظامی ایران به این اقدام تروریستی دولت امریکا اشاره کرد و تأکید نمود که اگر امریکا بخواهد در برابر اقدام ما پاسخ دهد، با یک جواب بسیار بزرگ و خطرناکی مواجه خواهد شد.
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
خداوند جزایت را در همین دنیا خواهد داد روحانی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار