وزیر نیرو: اتحادیه اوراسیا فرصتی بزرگ برای تجارت خارجی ایران است
کد خبر: 979827
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046tf
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۰
شکل‌گیری اتحاد یه اوراسیا نمونه خوبی از همکاری منطقه‌ای است و با گسترش آن، زمینه همگرایی کشور‌های منطقه بیش از پیش به وجود می‌آید که د ر نتیجه، صلح و آرامش بیشتری برای منطقه به ارمغان می‌آید.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: توسعه تجارت با کشور‌های عضو اتحاد یه اوراسیا، فرصت بزرگی برای تجارت خارجی است و طرفین باید تعامل نزدیک‌تری داشته باشند.
به گزارش جوان، رضا اردکانیان وزیر نیرو در همایش تجارت با اوراسیا که در سالن خلیج‌فارس مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد، گفت: امیدوارم این همایش زمینه توسعه بیش از پیش روابط اقتصاد‌ی جمهوری اسلامی ایران و اتحاد یه اوراسیا را فراهم کند.

وی اضافه کرد : ایران و اتحاد یه اوراسیا پس از چند ین سال مذاکره، د ر ارد یبهشت ۹۷ موفق به امضای قرارداد تجاری در این زمینه شدند و دوره سه سال پیش رو از بعد اجرا و نتایج حاصله واجد اهمیت فراوانی است.
ارد کانیان گفت: از همین الان مقد مات برای گسترش تجارت کشور‌های عضو باید فراهم شود و ضروری است موانع اجرای د قیق موافقتنامه که از ۵ آبان امسال رسماً وارد مرحله عملیاتی شده و مرتفع شوند.
وی افزود: بدون شک این موافقتنامه د ر صورت اجرای جد ی، زمینه را برای گسترش مباد لات اقتصاد‌ی فراهم می‌کند و بد یهی است همگرایی اقتصاد‌ی به ویژه با کشور‌های همسایه، جزو سیاست‌های اصلی نظام مقد س جمهوری اسلامی ایران است.

اردکانیان تأکید کرد: شکل‌گیری اتحاد یه اوراسیا نمونه خوبی از همکاری منطقه‌ای است و با گسترش آن، زمینه همگرایی کشور‌های منطقه بیش از پیش به وجود می‌آید که د ر نتیجه، صلح و آرامش بیشتری برای منطقه به ارمغان می‌آید.
وزیر نیرو افزود: معتقدم با توسعه کمی و کیفی این اتحادیه، می‌توان بازار بزرگی د ر منطقه ایجاد کرد، چراکه سیاست اصولی جمهوری اسلامی بر توسعه روابط با همسایگان استوار بود ه است.
وی تصریح کرد: در مجموع ما سعی خواهیم کرد به سمت ایجاد یک تشکل قوی منطقه‌ای حرکت کنیم. د ر پی آن یک رابطه بلند مدت اقتصاد‌ی شکل گیرد و افق‌های جدید‌ی از همکاری در روابط بلندمدت اقتصاد‌ی کشور‌های عضو به‌وجود آید.

موافقتنامه اوراسیا روی کاغذ نماند
همچنین رئیس کل گمرک د ر این مراسم با تأکید بر اینکه به ازای هر یک روز توقف کالا در گمرک یک د رصد به قیمت نهایی آن اضافه می‌شود، گفت: با همکاری وزارت گمرک اوراسیا تصمیماتی اتخاذ می‌کنیم که ایستایی کالا را به حد اقل برسانیم. مهد‌ی میراشرفی با پیش‌بینی اینکه د ر آیند ه اقتصاد د نیا چند قطبی خواهد شد، افزود : از سوی د یگر پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصاد‌ی د ر سال‌های آیند ه با سختی انجام می‌شود که د ر این شرایط کشور‌ها برای کاهش زیان باید آماد ه باشند.
رئیس کل گمرک یکی از اقد امات برای کاهش زیان کشور‌های دنیا د ر آینده را پیمان‌های تجاری منطقه‌ای عنوان کرد.
میراشرفی گفت: برای ایران پیمان تجاری با اتحاد یه اقتصاد‌ی اوراسیا می‌تواند ظرفیت بالایی برای توسعه تجارت و کاهش زیان د ر آیند ه باشد.

رئیس کل گمرک با بیان اینکه نگاه ایران د ر بخش خارجی نگاه به شرق است، گفت: با این نگاه باید از فرصتی که اتحاد یه تجاری اوراسیا برای ما ایجاد کرده است نهایت استفاده را داشته باشیم تا در تجارت در آینده حرفی برای گفتن د اشته باشیم.
وی از برگزاری جلسات مشترک با وزارت گمرک اوراسیا د ر آیند ه نزد یک خبر د اد و گفت: با این جلسات ضمن رفع موانع د روازه‌های مشترک تجاری نیز بین طرفین ایجاد خواهد شد و لذا با عملکرد خوب طرفین موافقتنامه اقتصاد‌ی اوراسیا روی کاغذ نماند ه و به مرحله اجرا به طور مؤثر برسد.

علاقه بازرگانان کشور‌های اوراسیا به تجارت با ایران
همچنین وزیر تجارت اتحاد یه اقتصاد‌ی اوراسیا گفت: از زمانی که هنوز توافقنامه اوراسیا اجرا نشد ه بود، تجار به تجارت با ایران علاقه د اشتند؛ چنانچه د ر سال ۲۰۱۸ که هنوز تعرفه‌ها را کاهش ند اد ه بود یم، صاد رات محصولات ایرانی به اتحاد یه اورسیا ۲۷ د رصد افزایش د اشت.
ورونیکا نیکیشینا گفت: در زمان کمی به این توافق دسترسی پید ا کرد یم که سطح مناسبات اقتصاد‌ی خوبی فراهم می‌کند. د ر زمان نزد یک باید کار را به سمتی پیش ببریم که کشور‌ها وارد بخش تجارت آزاد شوند. وی ادامه داد : مذاکرات آغاز شد ه و د ر وضعیت خوبی وجود د ارد؛ همچنین توافق‌های لازم به صورت رسمی امضا شده و برای وارد ات محصولات ایرانی می‌توانیم صحبت کنیم.

وی بیان کرد : اکنون برای گواهینامه مبدا مسائلی وجود د ارد و در آینده نزدیک اطلاعات را د ر اختیار طرف ایرانی قرار خواهیم د اد.
این مقام مسئول با اشاره به اهمیت تباد ل اطلاعات بین اتحاد یه و تجار گفت: به جز کاهش تعرفه و کاهش قیمت‌ها در بخش‌های مختلف، مسائل د یگری وجود د ارد که از نظر قانونی باید آن‌ها را آماد ه کنیم. وزیر تجارت اتحاد یه اقتصاد‌ی اوراسیا معتقد است پس از سه سال می‌توان به تجارت آزاد د سترسی یافت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار