نوروزی: ورزشکاران تا المپیک آب هم می‌خورند با آگاهی وهماهنگی باشد
کد خبر: 977937
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046PB
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲
دبیر ستاد ملی مبارزه با دوپینگ با بیان اینکه به دلیل در پیش بودن المپیک حجم نمونه‌گیری‌ها بیشتر می‌شود از ورزشکاران خواست تا زمان این بازی‌ها هر اقدامی را با هماهنگی انجام دهند حتی آب خوردن!
سرویس ورزشی جوان آنلاین: غلامرضا نوروزی با یادآوری اینکه فعالیت‌های ستاد ملی مبارزه با دوپینگ برای دوره پیشین بازی‌های المپیک (ریو ۲۰۱۶) از ۹ ماه قبل از بازی‌ها آغاز شد، گفت: برای المپیک توکیو هم باید هرچه زودتر برنامه‌های کنترل دوپینگ را آغاز کنیم. درست است که هنوز تعداد دارندگان سهمیه المپیک به آمار بالایی نرسیده، اما با توجه به حجم برنامه‌هایی که در این زمینه داریم باید تا دیر نشده، آغاز به کار کنیم.

وی با اشاره به اینکه بخش مهمی از فعالیت‌های نادو ایران برای المپیک مرتبط به برنامه‌های آموزشی و اطلاع رسانی هایِ به‌روز خواهد بود، ادامه داد: قاعدتا نمونه گیری از ورزشکارانی که کسب سهمیه کرده اند یا جزو شانس‌های سهمیه به حساب می‌آیند هم بخش دیگری از برنامه‌هایی است که باید اجرا شوند. به خاطر حساسیت المپیک به یک بار نمونه گیری از این ورزشکاران بسنده نمی‌کنیم. حداقل دو تا سه بار از آن‌ها تست دوپینگ خواهیم گرفت. به همین دلیل حجم نمونه گیری‌ها در فاصله زمانی باقی مانده تا المپیک حداقل دو برابر خواهد شد.

به گفته دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ و با توجه به برگزاری بازی‌های المپیک در مردادماه ۹۸، نمونه گیری‌های ویژه این بازی‌ها تا تیرماه سال آینده ادامه خواهد داشت. ضمن اینکه نمونه گیری‌هایی که در فاصله زمانی کمتر به المپیک گرفته می‌شوند هم به صورت اورژانسی آنالیز خواهند شد.

نوروزی تاکید کرد: نمونه گیری بخشی از برنامه‌های کلی برای کنترل و مدیربیت دوپینگ کاروان المپیک است. بخش مهم این برنامه‌ها همان مسائل آموزش و اطلاع رسانی است که با هماهنگی فدراسیون پزشکی ورزشی، نادو و فدراسیون‌های مربوطه انجام می‌شود. آگاهی و برخوردار بودن از علم لازم در مورد مواد نیروزا عاملی تعیین کننده در جلوگیری از ارتکاب به دوپینگ است.

دبیرکل نادو خطاب به ورزشکاران از آن‌ها خواست که تا زمان بازی‌های المپیک هر اقدامی حتی آب خوردن را با هماهنگی و آگاهی کامل انجام دهند.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی که دوره ریاستش در این فدراسیون تمام شده در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرد: برای المپیک و اعزام کاروانی پاک به این بازی‌ها برنامه‌های کاملی پیش بینی شده به شرطی که در مورد مدیریت این فدراسیون که بی ارتباط با نادو هم نیست، هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.

وی گفت: فعلا به من اینگونه اعلام شده که تا زمان معرفی سرپرست و صدور حکم رسمی برای وی، در فدراسیون باشم و به فعالیت‌های مربوط به این فدراسیون و نادو ایران رسیدگی کنم. منتظر هستم تا در این زمینه تصمیم گیری شود.

نوروزی در واکنش به این جمله که گفته می‌شود شما گزینه‌هایی را برای سرپرستی به وزارت ورزش معرفی کرده اید، گفت: خیر؛ اینگونه نیست. من ۲ ماه است که وزیر را ندیده ام. داورزنی را هم قبل استعفا و در جریان همان سفر به فرانسه دیدم. در کل پیشنهاد من این بود که از میان مدیران کل وزارت ورزش یک نفر به عنوان سرپرست انتخاب شود، اما تاکید بر این است که کسی این مسئولیت را بگیرد که پزشک باشد. هنوز هم کسی را انتخاب و معرفی نکرده اند.

وی به این پرسش که «آیا با خودِ شما در مورد سرپرستی در فدراسیون پزشکی ورزشی صحبتی شده است؟» پاسخ منفی داد و گفت: صحبتی در این مورد نداشته ام، اما اگر هم صحبتش مطرح شود در صورتی می‌پذیرم که قرار باشد سرپرستی را برای یک دوره مشخص بر عهده بگیرم یعنی باید زمان تعیین شود مثلا عنوان شود که تا بعد از المپیک به عنوان سرپرست فعالیت‌های خود را ادامه دهم. وزارت ورزش یا باید اینگونه عمل کند یا اینکه در طول دوسه ماه شرایط انتخابات را فراهم و آن را برگزار کند.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی تاکید کرد: برگزاری به موقع انتخابات این فدراسیون به دلیل مرتبط بودن مدیریتش با نادو و موضوعات مربوط به دوپینگ اهمیت زیادی دارد. امیدوارم وزارت ورزش این مهم را در برنامه‌های خود لحاظ کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار