کتاب فرمانروایان الموت « تالیف دکتر مراد عنادی » رونمایی شد
کد خبر: 976167
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045wd
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
با حضور دکترخللعتبری و جمعی از اهالی فرهنگ
مراسم رونمایی و نقد وبررسی کتاب فرمانروایان الموت نوشته دکتر مراد عنادی با حضور جمعی از اهالی فرهنگ درموزه دکتر علی اکبر صالحی در سرای سعدالسلطنه قزوین برگزارشد.
جوان آنلاین / مراسم رونمایی و نقد و بررسی کتاب «فرمانروایان الموت» تالیف مراد عنادی با حضور جمعی از اهالی فرهنگ، مدیران کل، رئیس شورای شهر، مدیران رسانه، رئیس و اساتید دانشگاه فرهنگیان، اساتید و دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی «ره» استان قزوین در موزه دکتر علی اکبر صالحی درسرای سعدالسلطنه شهر قزوین برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام حسینی امام جمعه الموت، بخشدار و شهردار الموت شرقی و جمعی از فرهیختگان الموت نیز حضورداشتند، دکتر عنادی مولف کتاب فرمانروایان الموت با قدردانی ازحضوراهالی قلم و اندیشه، گفت: درتالیف این کتاب سعی شده است هم نگاهی تخصصی به موضوع الموت داشته باشم تا مورد توجه نخبگان جامعه باشد و هم نگاهی عام تا برای عموم علاقه‌مندان به تاریخ جذاب باشد.
 
کتاب فرمانروایان الموت « تالیف دکتر مراد عنادی »  رونمایی شد
 
عنادی با انتقاد از کم توجهی محققان داخلی به تحولات تاریخی الموت افزود: اکثر کتاب‌های نوشته شده درباره الموت توسط اندیشمندان خارجی به رشته تحریر درآمده است و مورخان ایرانی کمتر عنایتی به این سرزمین داشته‌اند.

وی ادامه داد: اکثر کتاب‌های نگاشته شده، تنها به گذشته الموت بویژه دوره ١٧١سال فرمانروایی اسماعیلیان به رهبری حسن صباح و جانشین‌های اوتوجه داشته و بر فراز و فرود‌های دوره اسماعیلیان تمرکز کرده‌اند. دکترعنادی با این توضیح افزود: درکتاب فرمانروایان الموت سعی شده است به تحولات قبل از دوره اسماعیلیان و بعد از سقوط الموت به دست هلاکوخان مغول نیز پرداخته شود.

وی گفت: اشاره به دوره فرمانروایی قهرمان میرزا (عین السلطنه) و امیر اسعد خلعتبری در اواخر دوره قاجار از بخش‌های جذاب کتاب فرمانروایان الموت است.
 
کتاب فرمانروایان الموت « تالیف دکتر مراد عنادی »  رونمایی شد

مولف کتاب فرمانروایان الموت گفت: اگر روزگاری الموت، به تاریخ کهن و حسن صباح شناخته می‌شد امروزه با جاذبه‌های گردشگری همچون دریاچه اوان، صخره‌های اندج، سواحل شاهرود، امام زاده علی اصغر ع زرآبادو برگزاری جشن‌های گیلاس، فندق، انار و ذغال اخته نیز محل توجه است.

درادامه این نشست، دکتر اللهیار خللعتبری، استاد تاریخ دانشگاه شهید بهشتی گفت: اولین ثمره این کتاب این است که بسیاری از اندیشمندان و مسئولان استان قزوین را در یک مکان گرد هم آورد تا درباره موضوع مشترکی با عنوان الموت هم اندیشی کنند.
 
کتاب فرمانروایان الموت « تالیف دکتر مراد عنادی »  رونمایی شد

وی افزود: کتاب‌های مختلفی درباره الموت، مردم و تاریخ الموت نوشته شده که عمدتا دارای نقایص و بلکه تحریفات تاریخی هستند، اما کتاب فرمانروایان الموت با دقت و سلامت بیشتری نگاشته شده که این امر جای تقدیرازمولف آن دارد واگر ضعف‌هایی هم درآن دیده می‌شود امید است که در ویرایش‌های بعدی مرتفع شود.

دکتر خللعتبری با اشاره به وجود صد‌ها آبادی کوچک و بزرگ در منطقه الموت قزوین ادامه داد: ضروری است که وحدت و یکپارچگی آبادی‌های الموت حفظ شود.

این استاد تاریخ گفت: شخصیت‌های بزرگی همچون خواجه نصیرالدین طوسی و بسیاری دیگر از اندیشمندان در سرزمین الموت زندگی کرده و صاحب آثار بسیاری هستند که می‌بایستی مطالعه دقیق‌تر و عمیق‌تری در باره این شخصیت‌ها انجام شود.
 
کتاب فرمانروایان الموت « تالیف دکتر مراد عنادی »  رونمایی شد

دکتر خللعتبری، حسن صباح را فردی اندیشمند و زیرک توصیف کرد و گفت: حسن صباح پس از بازگشت از کشورمصر به مدت ۱۰ سال تمام ایران را گشت و پس از مطالعه بسیار، منطقه الموت را برای پایتختی حکومت خویش انتخاب کرد تا از دسترس بیگانگان درامان باشد.

وی سپس به علل سقوط اسماعیلیان دردوره فرمانروایی رکن الدین خورشاه پرداخت و به سرنوشت نزاریان الموت که امروزه آقاخان‌ها شاخه اصلی آن‌ها به شمار می‌روند نیز اشاره کرد.
 
کتاب فرمانروایان الموت « تالیف دکتر مراد عنادی »  رونمایی شد

استاد تاریخ دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به این که پرداختن به مقولات تاریخی زمانی که رشته نویسنده تاریخ نباشد مستلزم جسارت است، از این که مولف کتاب فرمانروایان الموت که دارای دکترای علوم سیاسی است به بررسی تحولات الموت پرداخته آن را ناشی از علاقمندی و تسلط مولف دانست و افزود هر چند این کتاب اشتباهات تاریخی اندکی دارد درعین حال بعضا استفاده مولف از ادبیات سیاسی در روایت برخی رخداد‌های الموت می‌تواند قابل نقد باشد.
 
کتاب فرمانروایان الموت « تالیف دکتر مراد عنادی »  رونمایی شد

سخنران بعدی این نشست دکتر حاکم قاسمی رئیس پژوهشگاه آینده پژوهی دانشگاه امام خمینی ره بود. وی کتاب فرمانروایان الموت را یکی از کتاب‌های شاخص نوشته شده با موضوع الموت معرفی کرد.

این استاد دانشگاه در مراسم رونمایی از کتاب فرمانروایان الموت گفت: کار مولف این کتاب در پرداختن علمی به تاریخ سرزمین الموت بسیار ستودنی است، به خصوص در وانفسای تالیف و تولید کتاب که امروزه به چالشی برای بخش علم و فرهنگ تبدیل شده و انگیزه برای کتاب نویسی را در نزد اهالی اندیشه سست کرده است.
 
کتاب فرمانروایان الموت « تالیف دکتر مراد عنادی »  رونمایی شد

دکتر قاسمی افزود: این کتاب چندین شاخصه مثبت دارد، اول اینکه تاریخ الموت را از گذشته تا به امروز در مقابل چشمان جویندگان علم و دانش قرار می‌دهد. دوم اینکه نویسنده کتاب بر امور تاریخی، اجتماعی، سیاسی و مردم شناسی منطقه الموت شناخت و مطالعه کافی دارد چرا که ایشان از اهالی این سرزمین هستند. سوم پرداختن به نقش وجودی الموت در چهل سال انقلاب اسلامی است. چهارم واکاوی چالش‌ها و چشم انداز الموت از جمله مهاجرت معکوس به منطقه و پرداختن به ظرفیت‌هایی همچون گردشگری و اشتغالزایی است.

این استاد دانشگاه در پایان سخنان خود گفت: وجود روح آینده پژوهی در این کتاب از دیگر امتیازات این کتاب است که نگاهی نیز به فردای الموت دارد که امیدوارم این بخش در شمارگان بعدی تقویت شود و بیشتر به آن پرداخته شود.

همچنین درادامه جلسه، دکتر لطف الله سیاهکلی، استاد دانشگاه و مدیرعامل شرکت سروش ضمن اشاره به استقبال شخصیت‌های علمی و مسئولان بخش‌های خصوصی و دولتی قزوین ازمراسم رونمایی کتاب فرمانروایان الموت، گفت: این کتاب بواسطه پرداختن به امورملی، اسلامی، تاریخی و مردم شناسی بسیار قابل تقدیر است.

وی افزود: مردم الموت به صلح طلبی، دینداری و اخلاق مداری مشهور هستند.
 
کتاب فرمانروایان الموت « تالیف دکتر مراد عنادی »  رونمایی شد

سیاهکلی ادامه داد: مردم الموت در طول تاریخ، ظلم ستیز و عدالت طلب بودند و در دوران انقلاب اسلامی نیز همیشه پشتوانه انقلاب و ولایتمدار بوده و هستند. الموت، شخصیت‌های بزرگی را به انقلاب اسلامی معرفی کرده که برای هر کدام از ایشان می‌توان کتاب‌ها نوشت.

سیاهکلی در پایان پیشنهاد داد که مراسم تکریم و تجلیل از بزرگان و اندیشمندان استان قزوین مورد توجه قرارگرفته و به یک آئین مستمر و مداوم تبدیل شود.

شایان ذکر است کتاب فرمانروایان الموت در ٢٨٠صفحه و در شش فصل در قطع رقعی به قیمت ۵۰ هزار تومان در انتشارات پردازش به چاپ رسیده است.

علاقمندان می‌توانند این کتاب را با مراجعه یا سفارش اینترنتی، از فروشگاه نشر پردازش در تهران و کتابسرای علامه در قزوین خریداری کنند.
 
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی