چرخه تولید گوشت ارزان قیمت در شرق کشور تکمیل شد
کد خبر: 972622
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00451S
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۰

سرویس ایران جوان آنلاین: با تأمین علوفه لازم از طریق کشت خارشتر، زنجیره تولید گوشت ارزان‌قیمت در مناطق شرقی کشور کامل و طرح توسعه پرورش شتر آغاز می‌شود.
مدیر عامل هلدینگ کشاورزی و دامپروری بنیاد مستضعفان از طرح توسعه پرورش شتر در شرق کشور خبر داد و گفت: با تأمین علوفه لازم از طریق کشت خارشتر، زنجیره تولید گوشت ارزان‌قیمت در مناطق شرقی کشور کامل می‌شود.
عظیم رجایی تأمین علوفه مورد نیاز را مهم‌ترین چالش در پرورش دام به ویژه پرورش شتر در شرق کشور دانست و ادامه داد: با مطالعاتی که از سال ۹۶ در بنیاد مستضعفان آغاز شد به این نتیجه رسیدیم که اگر بتوانیم علوفه لازم برای پرورش شتر در شرق کشور را تأمین کنیم؛ یک زنجیره تولید کامل در این منطقه قابل شکل‌گیری است. وی با تأکید بر اهداف طرح‌های اشتغالزایی و محرومیت‌زدایی بنیاد مستضعفان در شرق کشور اضافه کرد: در حال حاضر کشت خارشتر در سطح ۲۳۰ هکتار از مزارع شرکت پیوند خاوران و مناطق محروم مرزی آغاز شده است که تکمیل آن نه‌تن‌ها به خودکفایی تولید گوشت در کشور کمک می‌کند؛ بلکه نقش به‌سزایی در محرومیت‌زدایی و ایجاد اشتغال در این مناطق دارد.
مدیر عامل هلدینگ کشاورزی و دامپروری بنیاد مستضعفان با اشاره به دیگر مزیت‌های کشت خارشتر در شرق کشور تأکید کرد: به ازای هر ۲۰ کلونی زنبور عسل از هر هکتار مزرعه خارشتر، به طور متوسط ۲۰۰ کیلوگرم عسل در سال به دست می‌آید؛ همچنین از هر چهار کیلوگرم علوفه خشک خارشتر در مرحله تولید بذر ۳۰ لیتر عرق با ارزش خارشتر حاصل می‌شود که این ویژگی‌ها می‌تواند توجیه اقتصادی خوبی برای تولید این محصول با توجه به ویژگی‌های اقلیمی ایران باشد. وی گفت: در مطالعات انجام شده به این نتیجه رسیدیم که تأمین علوفه مهم‌ترین عامل عدم استقبال از دامداری در خراسان‌جنوبی طی سال‌های اخیر بوده است؛ لذا با این روش نه تنها توانستیم از زمین‌های بایر و شور شرق کشور محصول با ارزش برداشت کنیم بلکه در آینده نه‌چندان دور با گسترش شترداری در خراسان‌جنوبی چرخه تأمین گوشت ارزان قیمت رشد بی‌سابقه و قابل توجهی می‌کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار