ارتباط با همسایگان، مؤثرترین ابزار مقابله با زورگویی است
کد خبر: 972450
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044yg
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۵
سخنگوی دولت:
امروز ملت ما به خوبی واقف است که برخورداری از مناسبات دوستانه با همسایگان مؤثرترین ابزار ما برای مقابله با زورگویی و مداخله قدرت‌های دعوت نشده به منطقه است.
سرويس سياسی جوان آنلاين: امروز ملت ما به خوبی واقف است که برخورداری از مناسبات دوستانه با همسایگان مؤثرترین ابزار ما برای مقابله با زورگویی و مداخله قدرت‌های دعوت نشده به منطقه است.
به گزارش مهر، علی ربیعی سخنگوی دولت روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه امروز یکی از سیاست‌های خدشه ناپذیر و بسیار مهم دولت ما گسترش مناسبات با همسایگان است، اظهار داشت: توسعه روابط با همسایگان یکی از ضروریات و مسائل مهم در سیاست‌های دولت تدبیر و امید است. سفر هفته گذشته رئیس‌جمهورمان به ارمنستان برای شرکت در نشست اتحادیه اقتصادی اوراسیا با حضور شش کشور منطقه در همین راستا صورت پذیرفت.

وی با تأکید بر اینکه این سفر از اهمیتی فوق‌العاده در این برهه زمانی برخوردار است، اظهار داشت: این سفر نقش مهمی در آینده منطقه‌ای و تمام مسئولیت‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که ما با همسایگان خواهیم داشت ایفا خواهد کرد. ما با اوراسیا از دی ماه ۹۴ توافقی مبنی بر تشکیل کمیته مشترک مطالعات امکان‌سنجی انعقاد توافقنامه تجارت ترجیحی تشکیل دادیم و در نهایت با پنج کشور که بازار نزدیک به ۲۰۰میلیون نفر برای ما تشکیل خواهد داد به موافقتنامه تجارت آزاد دست خواهیم یافت.

مناسبات ما با همسایگانمان فقط منحصر به اوراسیا نیست

ربیعی بیان کرد: مناسبات ما با همسایگانمان فقط منحصر به اوراسیا نیست. بیشتر در دیدار سه‌جانبه ایران، روسیه و آذربایجان هم پیشرفت‌های مهمی در جهت بحث همگرایی به دست آورده‌ایم که احداث و راه‌اندازی راه آهن شمال- جنوب از نمونه بارز آن بوده است. هدف ما گسترش مناسبات با همه کشور‌های منطقه و همسایگان و خصوصاً کشور‌های حوزه خلیج فارس است.

ربیعی تأکید کرد: ما مایل نیستیم هیچ کشوری را در همسایگی خودمان از قاعده پیوند‌های عمیق اقتصادی، سیاسی و فرهنگی استثنا کنیم، بر همین رویه در ماه‌های گذشته دولت جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده از همه ظرفیت‌ها برای بهبود روابط با کشور‌های حاشیه خلیج فارس به ویژه از طریق ابتکار عمل‌های دیپلماتیک که اوج آن پیشنهاد رئیس‌جمهور برای تشکیل ائتلاف امید بود، بهره بگیرد.
سخنگوی دولت با بیان اینکه همه ما و کشور‌های خلیج فارس باید بدانیم بدخواهانی هستند که سعی در تخریب هر نوع گشایشی میان ما با آن دسته از همسایگانی دارند که در سال‌های اخیر دچار اختلاف نظر شده‌ایم، گفت:، اما آن‌ها باید بدانند که تلاش دولت برای پیشرفت در مسیر صلح و دوستی با همسایگان ما متوقف نخواهد شد.

ارتباط با همسایگان، مؤثرترین ابزار مقابله با زورگویی

وی افزود: امروز ملت ما به خوبی واقف است که برخورداری از مناسبات دوستانه با همسایگان به مرحله گسست‌ناپذیر رسیده و مؤثرترین ابزار ما برای مقابله با زورگویی، یک‌جانبه‌گرایی و مداخله قدرت‌های دعوت نشده به منطقه است، این مهم‌ترین دلیل بر همت والای جمهوری اسلامی برای ساخت منطقه قوی، امن و مرفه برای همه کشور‌های منطقه است.

وی افزود: از هرگونه ناآرامی و تنش در کشور‌های همسایه نگران و متأثر می‌شویم و خواهان اهتمام جدی در خصوص حفظ آرامش در همه کشور‌های منطقه هستیم.
ربیعی با بیان اینکه رخداد‌های چند روز گذشته عراق مایه تأسف دولت و ملت ایران است، تصریح کرد: در روز‌های گذشته و در حالی که دولت و ملت عراق خود را برای میزبانی از بزرگ‌ترین رخداد فرهنگی مذهبی جهان آماده می‌کردند و منطقه نیز همزمان در حال حرکت به سمت صلح و ثبات به پیش می‌رود، حوادث تلخی را شاهد بودیم و متأسفانه عده‌ای نیز در این جریان و حوادث جان خود را از دست دادند.

مردم بزرگ عراق خویشتنداری کنند

سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت عراق اطمینان داده است هیچ برخوردی میان نیرو‌های امنیتی و معترضان رخ نداده است و گروه‌های فرصت‌طلب دیگری دست به این جنایت زده‌اند. به هر حال از همه مردم بزرگ عراق می‌خواهیم که خویشتنداری بیشتری به خرج دهند و دنبال راه‌حل‌های دموکراتیک و قانونی برای رسیدگی به مطالبات و پاسخ به آن باشند. شهروندان عراقی ضمن پیگیری مطالبات خود باید از هوشیاری لازم نسبت به سوءاستفاده بدخواهان از اعتراضات مدنی خود برخوردار باشند.

وی با بیان اینکه مردم عراق به این گروه‌ها و دولت‌ها فرصت پیگیری بداندیشی‌هایشان را ندهند، گفت: ما اطمینان داریم که دولت و ملت عراق از بلوغ و آگاهی کافی برای حل مشکلاتشان برخوردار هستند و به خوبی از عهده آن برخواهند آمد. راه درست غلبه بر مشکلات وحدت عراق حول مرجعیت این کشور و تکیه بر آن است.
وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همانند همیشه آمادگی خود را برای ایستادن در کنار برادران و خواهران عراقی و هر گونه کمک به آن‌ها اعلام می‌کند و هیچ شکلی از تبلیغات جعلی و مسموم نخواهد توانست ملت ایران و عراق را از هم جدا کند.

ربیعی با بیان اینکه همواره گشایش در خارج و توسعه در داخل را به عنوان یک استراتژی دو ستونه مدنظر خود قرار داده است، عنوان کرد: در این دوره تاریخی مراقبت از زندگی مردم، افزایش توان تولید داخلی، جداکردن بودجه جاری، گسترش فضای اجتماعی و همچنین گسترش اشتغال با توجه به شرایط تحریم و از همه مهم‌تر توسعه روستایی و سیاستگذاری مربوط به روستا برنامه‌هایی بوده که در این سال‌ها دنبال کرده‌ایم.
سخنگوی دولت بیان کرد: دموکراسی و پیگیری انتخابات آزاد در داخل در آینده نه چندان دور، زندگی روزمره مردم و کمک به مقاومت در داخل، در کنار مردم ایستادن برای عبور از رنج‌های تحریم و شکست حصری که تحریم برای ما آورده برنامه‌هایی است که دولت به صورت همزمان در دستور کار خود قرار داده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار