زنگ پایان اعتماد پایدار به اروپا
کد خبر: 971061
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044cH
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۲
اروپایی‌ها امروز بعد از گذشت ۴ سال از روز اجرای برجام هیچ کدام از تعهدات خود مندرج در متن توافق هسته‌ای را اجرایی نکرده‌اند و طی هفته اخیر با رویکرد گستاخانه و توهین‌آمیز تهدید به خروج خود از توافقنامه هسته‌ای کرده‌اند!
محمد اسماعیلی
سرويس سیاسی جوان آنلاين: برخورد اروپایی‌ها با دولت ایران در ۱- عمل به تعهدات برجامی و تهدید به خروج از توافق هسته‌ای و ۲- متهم کردن ایران به منهدم‌کردن بخشی از تاسیسات نفتی عربستان سعودی، یادآور نگرش و رویکرد کشور‌های غربی قبل از پیروزی انقلاب با جامعه ایرانی است.

در حالی که رفتار رئیس‌جمهور کشورمان در سفر به نیویورک به ویژه در دیدار با جانسون نخست‌وزیر انگلیس حواشی فراوانی را به همراه داشت، سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس ضمن متهم‌کردن ایران به دست داشتن در حمله موشکی به تاسیسات نفتی عربستان، طرف ایرانی را متهم کردند چنانچه گام چهارم خود در جهت تعدیل تعهدات هسته‌ای را بردارد، از برجام خارج خواهند شد!

در همین زمینه روزنامه گاردین در گزارشی نوشت که اتحادیه اروپا به طور خصوصی به ایران هشدار داد که اگر تهران گام‌های بیشتری در نقض برجام بردارد، مجبور خواهد شد خروج از برجام را در ماه نوامبر آغاز کند. ساعتی پیش از انتشار خبر هشدار اتحادیه اروپا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران با غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژ‌های پیشرفته و برنامه‌ریزی برای نصب تعداد بیشتری از این سانتریفیوژ‌ها نسبت به آنچه پیش‌تر تعیین کرده بود، دوباره توافق هسته‌ای برجام را نقض کرده است.

همپوشانی اروپا با اهداف راهبردی امریکا
بعد از اجرای برجام نیز اروپایی‌ها تلاش کردند همانند سال‌های متمادی قبل از برجام، به افکار عمومی ایران مسائل مهمی را دیکته کنند از جمله اینکه پیشرفت بدون کمک و مساعدت غرب در داخل ایران قابلیت اجرایی شدن ندارد و چنانچه ایران همچنان بر رفتار و سیاست‌های خود در عرصه منطقه‌ای و جهانی ادامه دهد و در حیطه انقلابی گری گام بردارد، معیشت مردم به خطر افتاده و جامعه با مشکلات گسترده اقتصادی مواجه خواهد شد.

این همان دوقطبی سازی جریان غرب‌زده داخلی است که طی حداقل شش سال اخیر تلاش کرده است به افکار عمومی این باور را غالب کند که پافشاری روی مفاهیم انقلابی نه تنها سفره آن‌ها را کوچک‌تر خواهد کرد بلکه تمامیت ارضی کشور را نیز در معرض حمله نظامی قرار خواهد داد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در دیدار هفته اخیر خود با اعضای مجلس خبرگان رهبری با اشاره به همین مسئله می‌فرمایند: «یکی از نکات دیگری که تلاش می‌شود اذهان و اِدراک مردم و مسئولان را از آن منحرف کنند، موضوع پایبندی به شعار‌های انقلاب است و اخیراً نیز برخی مقامات اروپایی گفته بودند ایران باید دست از شعار‌های انقلابی بردارد.» معظم له علت بیان و القای چنین مطالبی را ترس و واهمه امریکا و اروپایی‌ها از شعار‌های انقلاب و راه سومی که انقلاب اسلامی به وجود آورده است، دانستند و تأکید کردند: «علاج مسائل و مشکلات کشور پافشاری بر شعار‌ها و راه انقلابی است ... اروپایی‌ها در ظاهر به عنوان میانجی وارد می‌شوند و حرف‌های طولانی هم می‌زنند، اما همه آن‌ها پوچ است.»

آنچه در این میان مهم می‌نماید این مسئله است که کشور‌های غربی اعم از اروپا و امریکا همواره تلاش کرده‌اند با اتخاذ سیاست‌های خود، جامعه ایرانی را علیه حاکمیت سیاسی قرار دهند و با القای ناامیدی و یأس در کشور نسبت به آینده کشور، زمینه شورش‌های اجتماعی و اقتصادی را فراهم کنند، شبیه سیاست‌هایی که این کشور‌ها در سال گذشته اتخاذ کردند و با اعمال تحریم‌های گسترده اقتصادی و تهدید به حمله نظامی، تلاش کردند تا مردم را به بهانه مشکلات اقتصادی به کف خیابان‌ها بیاورند.

اروپا ناقض برجام
اروپایی‌ها امروز بعد از گذشت چهار سال از روز اجرای برجام هیچ کدام از تعهدات خود مندرج در متن توافق هسته‌ای را اجرایی نکرده‌اند و طی هفته اخیر با رویکرد گستاخانه و توهین‌آمیز تهدید به خروج خود از توافقنامه هسته‌ای کرده‌اند!
رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز با اشاره به عملکرد اروپایی‌ها بعد از توافق هسته‌ای و عمل نکردن به وعده‌ها و همچنین نحوه عملکرد اروپا بعد از خروج امریکا از برجام و اعمال ظالمانه تحریم‌های ثانویه افزودند: اروپایی‌ها به رغم وعده‌های خود، عملاً به تحریم‌های امریکا پایبند ماندند و هیچ اقدامی انجام ندادند و از این پس هم بعید است کاری برای جمهوری اسلامی انجام دهند، بنابراین باید به کلی از اروپایی‌ها قطع امید کرد. رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: رفت و آمد و بستن قرارداد اشکالی ندارد، اما مطلقاً نباید به آن‌ها امید داشت و اعتماد کرد.

ایشان با اشاره به عمل‌نکردن اروپایی‌ها به تعهدات یازده‌گانه خود افزودند: همان افرادی که مذاکره کردند، اکنون می‌گویند اروپایی‌ها به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده‌اند و این موضوع، قوی‌ترین دلیل بر این است که در هیچ مسئله‌ای نباید به آن‌ها اعتماد کرد. آنچه مبرهن است این مسئله است که اروپایی‌ها همانند امریکا تصور می‌کنند تهدید و تحریم می‌تواند رفتار طرف ایرانی را تغییر دهد و تنها ابزار موثر و کارآمدی که مانع از رفتار انقلابی و عقلانی با زیاده‌خواهی‌های کشور‌های غربی است همین گستاخی‌هاست و بر همین اساس است که نه تنها از اردیبهشت ماه سال گذشته تاکنون اقدامی در جهت حفظ منافع جمهوری اسلامی ایران صورت نداده اند بلکه خواهان امتیازگیری بیشتر از طرف ایرانی نیز هستند.

به بیان بهتر اروپایی‌ها نیز معتقدند طرف ایرانی خواهان حفظ برجام به هر قیمتی است و بر پایه چنین تفکری هر طور که دلخواه آنهاست رفتار کرده و برخی از اقدامات نمایشی طرف ایرانی را باور نداشته و تنها عامل چنین اقداماتی را راضی نگه داشتن افکار عمومی داخلی ایران تلقی می‌کنند و تامادامی که اقدمات اساسی و موثر جای خود را به اقدامات نمایشی در جهت تامین منافع ملی ندهد و همچنین تغییر باور‌های کشور‌های غربی صورت نگیرد، باید رفتار‌های توهین آمیز و گستاخانه اروپایی‌ها را تحمل کرد و پذیرفت که آن‌ها علاوه بر نقض برجام و عدم اجرای تعهدات خود طرف ایرانی را ملزم به پذیرش خواسته‌های گسترده و غیرعقلانی خود در زمینه موشکی و منطقه‌ای هم بدانند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار