اردبیل به دنبال تأمین برق با سلول‌های خورشیدی
کد خبر: 970679
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044W7
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۹
ایران چیزی حدود ۳۰۰ روز آفتابی دارد. روز‌هایی که آرزوی بسیاری از کشورهاست تا بتوانند انرژی خود را از بهترین و پاک‌ترین راه‌ها تأمین کنند. با این حال هنور در ایران آنطور که شاید و باید به این موضوع پرداخته نشده ...
حوريه ملکی
سرويس ايران جوان آنلاين: این یک حقیقت است که روز‌های آفتابی ایران، بهترین گزینه برای بهره‌مندی از انرژی خورشیدی در اقصی نقاط این سرزمین است. از سرزمین‌های گرم و همیشه سوزانش گرفته تا مناطقی که می‌توانند نور خورشید را به انرژی الکتریکی و سرمایه تبدیل کنند؛ موضوعی که حالا در اردبیل هم مورد توجه قرار گرفته است و نزدیک به ۵ /۴ مگاوات از برق این استان توسط سلول‌های خورشیدی تأمین می‌شود و البته در حال افزایش است.

ایران چیزی حدود ۳۰۰ روز آفتابی دارد. روز‌هایی که آرزوی بسیاری از کشورهاست تا بتوانند انرژی خود را از بهترین و پاک‌ترین راه‌ها تأمین کنند. با این حال هنور در ایران آنطور که شاید و باید به این موضوع پرداخته نشده و با اینکه هر از گاهی یکی از استان‌ها از سرمایه‌گذاری و ایجاد زیرساخت‌ها برای تولید برق از انرژی خورشیدی خبر می‌دهد، اما در مجموع میزان برق تولیدی از این راه خیلی پایین است. آنچه از اخبار برداشت می‌شود، رویکرد وزارت نیرو در توسعه انرژی‌های نو و به حداقل رساندن تولید انرژی با کمترین کربن و کاهش نیروگاه‌های سوخت فسیلی در استان‌های ایران است. در همین راستا در اردبیل هم با راه‌اندازی مزارع انرژی خورشیدی و تقویت نیروگاه‌هایی در مقیاس کوچک در شهر‌های مختلف این کار مورد حمایت و توجه قرار گرفته است. به طوری که مدیر‌عامل شرکت توزیع برق استان اعلام کرده است که ۵/۴ مگاوات تولید برق به روش سلول خورشیدی در اردبیل عملیاتی شده و این روند در حال توسعه است. حسن محمدی با اعلام اینکه در خردادماه اولین نیروگاه خورشیدی شمالغرب کشور در اردبیل افتتاح شد و در فاز‌های بعدی تا دو مگاوات تولید انرژی خورشیدی مدنظر قرار گرفته است، گفت: «در ۱۷ دستگاه اجرایی استان و با هدف کاهش ۲۰ درصدی برق مصرفی، استفاده از سلول‌های خورشیدی در دستور کار قرار گرفته و قرار است در سفر رئیس‌جمهور تا ۵/ ۱ مگاوات توسعه انرژی‌های خورشیدی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.» این مسئول خاطر نشان کرده است که مشترکان برق خانگی نیز می‌توانند با ظرفیت ۵ کیلووات از سلول خورشیدی در تأمین برق خود استفاده کنند تا با نصب پنل‌های ایرانی در پشت بام، برق خود را به نرخ یکهزار و ۱۰۰ تومان به فروش برسانند و در قبال آن مصرف برق آن‌ها به نرخ ۸۹۰ تومان محاسبه شود.» «شرکت توزیع برق در یک تفاهمنامه ۲۰ ساله نسبت به خرید برق تولیدی از این نیروگاه‌ها و سلول‌های خورشیدی اقدام کرده است و این روند قطعاً به سود بهره‌برداران از انرژی‌های نو خواهد بود.» این خبری است که مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل اعلام کرده است. وی با بیان اینکه تولید انرژی را شاهد هستیم و مازاد مصرف از طریق شبکه سراسری واگذار می‌شود، گفت: «در همه شاخص‌های توسعه، انتقال و توزیع از استان‌های پیشرو هستیم به طوری که بیش از ۹۹ درصد روستا‌های استان اردبیل از برق پایدار بهره‌مند هستند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار