بازی سیاسی با مرگ در زمین فوتبال!
کد خبر: 969983
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044Kt
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۰
نگاهی به واکنش‌های دوگانه اهالی ورزش به درگذشت سحر خدایاری و عماد صفی‌یاری
واکنش‌های دوگانــــه اهالی ورزش به درگذشت سحر خدایاری و عماد صفی‌یاری که برای اولی با بیانیه‌های تند و برای دومی با سکوت همراه بود، نشان‌دهنده نگاه سیاسی مدیران ورزش، نمایندگان مجلس و سلبریتی‌های ورزشی به مرگ هواداران فوتبال است.
سعيد احمديان
سرویس ورزشی جوان آنلاین: پنج روز از مرگ تلخ عماد صفی‌یاری کودک شش ساله در ورزشگاه آزادی می‌گذرد و خانواده عماد در حال آماده شدن برای برگزاری مراسم روز هفتم درگذشت فرزندشان هستند. با این حال سکوت برخی از چهره‌های مشهور ورزشی، مدیران ورزش و نمایندگان مجلس برابر چنین مرگ دردناکی قابل تأمل است.

بی‌تفاوتی وزیر و رئیس به مرگ عماد
در حالی چهارشنبه شب گذشته جلسه مشترک رؤسای فدراسیون‌ها و وزیر ورزش برگزار شد که انتظار می‌رفت این جلسه تحت تأثیر مرگ عماد قرار داشته باشد و وزیر ورزش به عنوان متولی ورزش کشور و رئیس فدراسیون فوتبال نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند. البته انتظار‌ها بی‌فایده بود، چراکه به‌رغم اظهارنظر دیرهنگام مازیار ناظمی درخصوص دلجویی از خانواده عماد نه مسعود سلطانی‌فر و نه مهدی تاج نسبت به این مسئله واکنشی نشان ندادند و ترجیح دادند سکوت کنند. نکته قابل تأمل‌تر صحبت‌های تاج و سلطانی‌فر در این جلسه بود. صحبت‌هایی که به صورت مستقیم مربوط به آماده‌سازی زیرساخت‌های امنیتی ورزشگاه‌های فوتبال بود، همان زیرساخت‌هایی که نقص آن سبب شد تا عماد شش ساله جانش را از دست بدهد. با وجود ارتباط مرگ دردناک عماد با این زیرساخت‌ها، هم وزیر و هم رئیس فدراسیون فوتبال به تمجید از این زیرساخت‌ها پرداختند تا بی‌تفاوتی‌شان به مرگ عماد بیشتر از قبل مشخص شود.

مهدی تاج در جلسه وزیر ورزش با رئیس فدراسیون‌های ورزشی با سکوت درباره مرگ عماد، مدعی شد که الکترونیکی شدن بلیت‌فروشی مانند صعود به جام جهانی دستاورد بزرگی است: «بی‌شک هر تغییر رویه‌ای با هزینه‌هایی همراه است، اما باور داریم فروش الکترونیکی بلیت، اتفاق مثبتی برای فدراسیون فوتبال و ورزش کشور خواهد بود.» در حالی تاج در ادعاهایش معتقد است هر کاری هزینه‌ای دارد که مرگ عماد شش ساله یکی از هزینه‌های بلیت‌فروشی الکترونیکی در ورزشگاه‌های فوتبال است. مسئله‌ای که سبب شده نواقص گیت‌ها و داربست‌هایی که برای عبور تماشاگران تعبیه شده هنوز سه هفته از لیگ نگذشته است، باعث مرگ یک کودک شش ساله در ورزشگاه‌ها شود.

حال یک سؤال از رئیس فدراسیون فوتبال با توجه به ادعای مطرح شده او که هر تغییر رویه‌ای، هزینه‌ای دربر خواهد داشت، مطرح می‌شود و آن اینکه آیا اگر به جای عماد صفی‌یاری، فرزند وی در ورزشگاه فوتبال قربانی زیرساخت‌های امنیتی جدید استادیوم‌ها می‌شد، آن زمان هم رئیس فدراسیون فوتبال اینطور بی‌تفاوت از کنار مرگ یک کودک می‌گذشت و مدعی می‌شد هر تغییری هزینه‌ای دارد!

علاوه بر تاج، وزیر ورزش هم در صحبت‌هایش ترجیح داد درباره ماجرای مرگ یک کودک در ورزشگاه سکوت کند و در حالی که فوتبال کشور به دلیل سوءمدیریت‌های صورت گرفته در تأمین زیرساخت‌ها برای تماشاگران در ورزشگاه‌ها در سوگ مرگ یک کودک نشسته است، در اظهاراتی که بیشتر یک بیانیه سیاسی بود از آماده بودن زیرساخت‌های استادیوم‌ها برای ورود بانوان خبر دهد: «زیرساخت‌ها در تمام استادیوم‌های کشور برای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها آماده است. ورودی جداگانه، مکان ویژه بانوان، سرویس بهداشتی جداگانه، معبر‌ها و راهروی جداگانه، جایگاه و انتظامات جداگانه همگی آماده است تا بانوان با رعایت ملاحظات فرهنگی، شرعی و امنیت کامل وارد ورزشگاه‌ها شوند.»

ادعای وزیر ورزش درباره آماده بودن شرایط برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها در شرایطی است که هنوز یک هفته از مرگ یک کودک شش ساله به دلیل نداشتن ایمنی لازم در ورودی تماشاگران نمی‌گذرد. مسئله‌ای که نشان می‌دهد یک هوادار برای رفتن به ورزشگاه نمی‌تواند تضمین جانی داشته باشد، می‌خواهد خانم باشد یا آقا.

نگاه سیاسی به مرگ هواداران
علاوه‌بر سکوت مهدی تاج و مسعود سلطانی‌فر درباره مرگ عماد و دمیدن آن‌ها بر طبل ایمن بودن ورزشگاه‌ها، نمایندگان مجلس و سلبریتی‌های ورزشی هم که در ماجرای مرگ دختر آبی انتقادات تندی را مطرح کرده بودند در این ماجرا سکوت کرده‌اند و کمتر واکنشی نشان داده‌اند. این در شرایطی است که یکی از وظایف مجلس، نظارت بر عملکرد وزیران است و در ماجرای مرگ عماد، بدون شک وزارت ورزش به عنوان یکی از مقصران اصلی شناخته می‌شود و در صورتی که نمایندگان نگاه سیاسی به مرگ هواداران فوتبال نداشته باشند باید با احضار وزیر ورزش در این باره از وی پاسخ بخواهند. با وجود گذشت یک هفته از مرگ کودک شش ساله در ورزشگاه آزادی، اما مجلس در این باره سکوت کرده است، آن‌هم در شرایطی که مصاحبه‌ها و توئیت‌های تند نمایندگان مجلس درباره مرگ سحر خدایاری واکنش قوه قضائیه را به همراه داشت.

علاوه بر نمایندگان مجلس، برخی از سلبریتی‌های ورزشی و چهره‌های مشهور فوتبال هم با وجود واکنش درباره مرگ دختر آبی، در ماجرای عماد سکوت کرده‌اند. چهره‌هایی مانند علی دایی جواد نکونام در حالی درباره مرگ عماد سکوت کرده‌اند که در ماجرای مرگ سحر خدایاری از خود واکنش نشان دادند و انتقادات تندی را مطرح کرده بودند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار