۶۰ معلول و سرپرست خانواده را با حمایت بسیج شاغل‌کردیم
کد خبر: 969609
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044Er
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۵
فاطمه‌سادات طاهری فرمانده پایگاه بسیج و معلم قرآن:
زمانی که از کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی صحبت به میان می‌آید همه فکر می‌کنند کار سختی پیش رو دارند. باید سرمایه‌گذاری‌های خاصی انجام دهند و به امکانات و تجهیزات ویژه‌ای هم احتیاج است، اما هنوز هم می‌شود با کمی همت و توکل به خدا و نیت خالص کار‌های بزرگی انجام داد.
سجاد مرسلی
سرویس ایران جوان آنلاین: زمانی که از کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی صحبت به میان می‌آید همه فکر می‌کنند کار سختی پیش رو دارند. باید سرمایه‌گذاری‌های خاصی انجام دهند و به امکانات و تجهیزات ویژه‌ای هم احتیاج است، اما هنوز هم می‌شود با کمی همت و توکل به خدا و نیت خالص کار‌های بزرگی انجام داد. درست مثل معلم قرآنی که با راه‌اندازی شش کارگاه توانسته حدود ۶۰ نفر را در رشته‌های خیاطی، هنر‌های سوزن‌دوزی، قلاب‌بافی، ملیله‌دوزی، قالیبافی، گلیم، تابلوفرش، کیف و کفش، گلدان، نان‌های محلی با سبوس، دارو‌های گیاهی و ادویه‌جات خشک مشغول کند و به ایجاد اشتغال بپردازد؛ خانم فاطمه‌سادات طاهری فرمانده یکی از پایگاه‌های بسیج شهر سربداران خراسان‌رضوی، دارای مدرک فوق‌لیسانس تفسیر قرآن کریم و به گفته خودش معلم قرآن.

«سال ۹۰ بود که تصمیم گرفتم به صورت عملی وارد جنگ اقتصادی شوم و دلیل اصلی ورود به این موضوع، مشکلاتی بود که مردم با من به عنوان معلم قرآن مطرح می‌کردند. در آن زمان فرمانده یکی از پایگاه‌های بسیج منطقه خودمان بودم و مشکلات را به سپاه منتقل می‌کردم که برخی مردم تا چه حد با مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند و آن‌ها نیز به فراخور توانشان کمک می‌کردند که زیاد نبود، اما در مقابل بی‌توجهی بانک‌ها و ادارات و سازمان‌ها و حتی نمایندگان مردم در مجلس که اصلاً درد مردم و مشکلات و بیکاری‌ها برایشان مهم نبود، قابل تقدیر بود.»

این‌ها بخشی از حرف‌های فاطمه‌سادات طاهری است که با تلاش و پشتکار توانسته امروز حدود ۶۰ نفر از افرادی که سرپرست خانوار، بدسرپرست و یا معلول هستند را به کار مشغول و به امرار معاششان کمک کند. بسیجی خوش‌فکری که حتی توانسته از خرده‌پارچه‌هایی که در خیاطی باید دور ریخته شود توسط تعدادی از جوانان، فرش‌های فانتزی تولید کند.
این فعال اقتصاد مقاومتی با اشاره به شرایط اقتصادی کشور معتقد است: «جنگ اقتصادی بدتر از جنگ نظامی است و برای پیروزی در این جنگ باید همه وارد میدان شوند. هر کس به سهم خود می‌تواند برای جامعه مفید باشد و برای موفق شدن تنها پیگیری، صبر و تلاش می‌خواهد.»

فروش خانه برای سرمایه اولیه

معلم قرآنِ ما گریزی به نحوه آغاز کارش می‌زند و می‌گوید: «برای رفع مشکلات مردم به شورای شهر و نمایندگان مجلس که خود مردم آن‌ها را انتخاب کرده بودند مراجعه کردم، اما متأسفانه نتوانستم کاری از پیش ببرم و هر کدام‌شان به نوعی از سر خودشان باز کردند و در نهایت یک تقدیرنامه به من دادند که پیگیر مشکلات مردم بودم، اما به عنوان یک بنده خدا به دنبال تقدیرنامه از افراد و سازمان نبودم و می‌خواستم این افتخار نصیبم شود که در راه خدا کاری انجام داده باشم. برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار کوچک به بانک‌ها و سازمان‌های مختلف مراجعه کردم، اما هیچ‌کدام ریالی ندادند. من تصمیمم را برای رسیدن به هدف گرفته بودم، به همین دلیل خانه‌ام را فروختم و سرمایه اولیه کار کردم.»

این فعال اقتصاد مقاومتی تأکید می‌کند: «رئیس سازمان بسیج سازندگی و آقای فرشاد عالی مدیر روابط عمومی این سازمان برای بنده زحمات زیادی کشیدند و در بحث مجوز‌ها و همچنین راهکار‌های توسعه، رایزنی‌هایی انجام دادند که مدت زمان دریافت آن‌ها بسیار کوتاه شد. این کمک‌ها در حالی صورت گرفت که مسئولان منطقه خودمان به راحتی عنوان می‌کردند اگر نمی‌توانید اداره کنید آن را جمع کنید و زمانی که صحبت از بیکاری افراد می‌کردم می‌گفتند متأسفانه نمی‌توانیم کاری کنیم.»

وی در ادامه صحبت‌هایش در مورد نحوه جذب نیروهایش می‌گوید: «برای اینکه بتوانم کار خیر کرده باشم نیرو‌های مورد نیاز را از میان افرادی انتخاب کردم که سرپرست خانوار، بدسرپرست یا معلول بودند. اکنون شش کارگاه مشغول فعالیت است که هر کارگاه حداقل ۱۰ نیروی کار دارد و در مجموع ۶۰ نفر در کارگاه‌ها مشغول کار هستند. کارگاه‌های خیاطی، هنر‌های دستی مثل سوزن‌دوزی، قلاب‌بافی، ملیله‌دوزی، قالیبافی، گلیم، تابلوفرش، کیف و کفش، گلدان، نان‌های محلی با سبوس، دارو‌های گیاهی و ادویه‌جات خشک از جمله فعالیت‌هایی است که راه‌اندازی شده و فعال هستند. حتی در یک بخش، خرده‌پارچه‌هایی که در خیاطی باید دور ریخته شود توسط تعدادی از جوانان با ایده و انگیزه به فرش‌های فانتزی تبدیل می‌شود.»

طاهری ادامه می‌دهد: «بنده درباره شیرینی‌پزی اصلاً سررشته ندارم، اما افرادی که در این زمینه مشغولند تحصیل‌کرده و فوق‌لیسانس‌های صنایع غذایی هستند که ایده‌های متفاوتی را اجرا می‌کنند. در کارگاه شیرینی‌پزی این تعاونی، شیرینی با ماندگاری بالا بدون مواد شیمیایی تولید می‌شود که به جای استفاده از رنگ خوراکی، آب‌لبو، ریشه زعفران و مواد غذایی سالم مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به منظور افزایش سلامت مواد غذایی از گیاهان دارویی نظیر شیرین‌بیان، شیره انگور و... در تولید شیرینی‌جات این تعاونی استفاده می‌شود. اخیراً یک شیرینی با جوانه عدس، جوانه گندم و جوانه ماش تولید کرده‌اند که به آزمایشگاه سلامت وزارت بهداشت فرستاده‌ایم و از همه نظر نمرات بالایی دریافت کرده است. همچنین در زمینه تولید شیرینی‌های بدون شکر با شیره توت و خرما تبحر زیادی پیدا کرده‌ایم و اصلاً اعتقادی به استفاده از مواد شیمیایی نداریم. در این صورت افراد در رشته خودشان مشغول کار می‌شوند و به این نتیجه می‌رسند که تحصیلاتشان مفید بوده است. در کارگاه عروسک‌سازی فوق‌لیسانس‌های خیاطی و طراحی مشغول کار هستند و عروسک‌های سنتی را از همان خرده‌پارچه‌ها تولید می‌کنند. حتی اکنون طرحی را داده‌اند که شعر‌های محلی استان خراسان را روی عروسک‌ها طراحی کنند و بسازند.»

وی درباره بازاریابی و فروش محصولات تولیدشده در کارگاه‌ها نیز تأکید می‌کند: «به دلیل اینکه افراد در کارگاه انگیزه فعالیت بیشتر داشته باشند محصولاتی که تولید می‌کنند را به صورت تضمینی خریداری می‌کنم که این موضوع در ماهیت تعاونی تعریف‌شده و بعد مسئولان فروش و بازاریابی اقدام به عرضه در سطح بازار می‌کنند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار