برنامه‌ریزی عشایر برای افزایش ۲۰ درصدی گوشت قرمز
کد خبر: 969216
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00448W
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۶
هم اکنون، در استان‌های مختلف کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عشایر وجود دارند که با دارا بودن ۲۳ میلیون رأس دام سالانه ۱۹۰ هزار تن گوشت قرمز که معادل ۲۵ درصد گوشت قرمز کشور است را تولید و عرضه می‌کنند.
سیداحمد هاشمی اشکا
سرویس ایران جوان آ‌نلاین: در حالی که برخی مشکلات از جمله خشکسالی و گران شدن علوفه مورد نیاز دام‌ها موجب شده تا در دو سال اخیر عرضه دام زنده در بازار کم و قیمت آن بالا برود، حالا خبر‌ها حکایت از آن دارد با توجه به بهبود این شرایط از جمله روند خوب بارش‌ها امسال عشایر کشور موفق شوند تولید گوشت قرمز را تا ۲۰ درصد افزایش دهند. موضوعی که می‌تواند به کاهش قیمت و افزایش عرضه گوشت منجر شود.

در کنار نقش مهم دامداری‌های صنعتی و سنتی در زمینه تأمین مقدار قابل توجهی از گوشت و لبنیات مورد نیاز داخل، عشایر کشور نیز از جمله اقشار مهمی به شمار می‌روند که با وجود مشکلاتی که در زمینه تولیدات محصولات دامی و لبنی دارند با غلبه برمشکلات توانسته‌اند در زمینه تولید این محصولات گام‌های خوبی را بردارند. هم اکنون، در استان‌های مختلف کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عشایر وجود دارند که با دارا بودن ۲۳ میلیون رأس دام سالانه ۱۹۰ هزار تن گوشت قرمز که معادل ۲۵ درصد گوشت قرمز کشور است را تولید و عرضه می‌کنند.
 
افزایش تولید گوشت در دستور کار عشایر
از آنجا که عشایر مختلف کشور نقش مهمی در تولیدات دامی و لبنی دارند، لذا بار‌ها نماینده آن‌ها اعلام کرده که در صورت رفع موانع تولید، آن‌ها می‌توانند تولیدات خود را تا حد بسیاری بالا برده و با کمک سایر تولید کنندگان کشور را از واردات گوشت قرمز بی‌نیاز کنند. در حالی که در یکی دو سال اخیر بالا رفتن هزینه خوراک و داروی دام‌ها روند افزایشی گرفته و موجب کاهش میزان این تولیدات شده بود با رفع این کمبود‌ها حالا خبر‌ها حکایت از افزایش ۲۰ درصدی تولید گوشت توسط عشایر کشور دارد.
روز گذشته بود که رئیس سازمان امور عشایر ایران در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما اعلام کرد: «افزایش بارش‌ها در برخی از استان‌ها و در پی آن رشد گیاهان علوفه مورد نیاز دام‌های عشایر سبب شده تا حد قابل توجهی از نیاز آن‌ها به علوفه دام‌هایشان مرتفع شود.» کرمعلی قندالی افزود: «جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری عشایر ایران سالانه ۶ میلیون تن انواع محصولات دامی و لبنی تولید می‌کنند که با توجه به امکاناتی که در اختیار دارند میزان قابل توجهی است.» این کارشناس امور عشایر با اشاره به رفع مشکلات موجود بر سر راه افزایش تولیدات دامی عشایر کشور از جمله تأمین شدن علوفه مورد نیاز آن‌ها در سال‌جاری ادامه می‌دهد: «با توجه به شرایط خوب در این زمینه امسال تولید گوشت قرمز توسط عشایر ۲۰ درصد افزایش داشته است.» هم اکنون از ۴۳ میلیون و ۶۰۰ هزار رأس گوسفند، که ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار رأس بز و بزغاله هستند، ۲۳ میلیون رأس از آن‌ها در اختیار عشایر قرار دارد. همچنین به منظور بهره‌برداری هر چه بیشتر در حال حاضر ۳۵ میلیون هکتار از مراتع کشور در اختیار عشایر قرار دارد که این مهم در کنار تأمین نیاز‌های آن‌ها می‌تواند تا حد بالایی نیاز‌های دامی و لبنی کشور را تأمین کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار