توقف گام سوم منوط به رضایت تهران از انجام تعهدات اروپایی است
کد خبر: 968211
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043sJ
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۷
رئیس دفتر رئیس‌جمهور:
رئیس‌جمهور همچنان بر موضع خود ایستاده و در صورتی که اطمینان داشته باشد دیدار با فردی به مردم ما کمک می‌کند، امتناع نمی‌کند.
سرويس سياسی جوان آنلاين: رئیس‌جمهور همچنان بر موضع خود ایستاده و در صورتی که اطمینان داشته باشد دیدار با فردی به مردم ما کمک می‌کند، امتناع نمی‌کند.
به گزارش فارس، علی ربیعی سخنگوی دولت صبح دیروز در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه گفت: تعهد در مقابل تعهد، استراتژی‌ای است که اتخاذ کردیم، همچنین در دیدار وزیر خارجه نحوه اجرای تعهدات پیگیری شده و سفر دیروز آقای عراقچی به پاریس در ادامه شیوه انجام تعهدات اروپایی است. وی افزود: باید نفت ایران خریداری شود و پول آن در دسترس باشد، ما با روسیه در زمینه تبادلات اجرایی به گفتگو خواهیم نشست.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما با مالزی هم در این مدت، ملاقات داشتیم و ماهاتیر محمد در آینده به ایران می‌آید، ژاپنی‌ها هم ابراز تمایل برای همکاری کرده‌اند. در صورتی که تعهدات به طور کامل انجام شود ما هم به آنچه در برجام داشتیم نزدیک می‌شویم.
وی ادامه داد: هدف نهایی ما اجرای کامل تعهدات برجام است؛ ما تعهدات را کاهش نداده‌ایم که از برجام خارج شویم، بلکه برای این است که طرف مقابل را به تعهدات برجام برگردانیم.

برداشتن گام سوم بستگی به طرف مقابل دارد
ربیعی اظهار داشت: اینکه ما به سمت گام سوم حرکت نکنیم بستگی به انجام تعهدات طرف مقابل دارد و مشروط به رضایت تهران از انجام تعهدات اروپایی دارد، اگر تا فرصت باقی مانده گامی از سوی اروپا برداشته نشود ما گام محکمی برمی‌داریم.
ربیعی اظهار داشت: نرخ تورم نقطه به نقطه مرداد نسبت به تیرماه هشت واحد کمتر شده است، تولیدات واحد‌های بزرگ صنعتی در بورس در تیرماه نسبت به خرداد رشد ۵/۶ درصدی و واردات لوازم خانگی ۸۰ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: ما افزایش ۲۲ درصدی جواز صنعتی داشته‌ایم، پس از ۱۸ ماه پر استرس به سمت تعادل مثبت حرکت می‌کنیم که علامت خوبی بوده و علامت مثبت دیگر مقرون به صرفه بودن تولید است.
سخنگوی دولت تصریح کرد: یک تصمیم خوب دیگر در هیئت دولت روز گذشته گرفته شد مبنی بر اینکه ۵ هزار میلیارد دیگر به بخش مسکن واگذار شد که این امر باعث رونق در این بخش می‌شود و هزارو ۵۰۰ میلیارد هم برای زیرساخت استَ، نه اینکه به سمت وام‌دهی برود بلکه ۳۵ درصد آن برای گاز، آب و برق اختصاص یافته و بقیه منابع هم برای دیگر زیرساخت‌ها به وزارت راه ارائه شد.

اجرای گام سوم محتمل است
وی در خصوص اینکه گام سوم ایران چه خواهد بود؟ بیان داشت: درست نیست الان نوع اقدام خود را در گام سوم اعلام کنیم، تصمیم لازم در این خصوص گرفته شده، اقدام ما سخت است و ما منتظر خواهیم ماند تا روز آخر و متناسب با عملکرد طرف مقابل تصمیم‌گیری لازم را خواهیم داشت.
سخنگوی دولت در مورد سفر وزرای امور خارجه و نیرو به مسکو و ارتباط آن با انجام تعهدات برجامی گفت: تمام ملاقات‌های خارجی ما و همین سفر آقای ظریف به مسکو در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین موضوع کمیسیون اقتصادی دوجانبه میان ایران و روسیه با حضور آقای اردکانیان وزیر نیرو هم به مسکو پیش می‌رود. بخشی از تمام اقدامات سیاست خارجی ما در زمینه برجام است.

موضع رئیس‌جمهور درباره مذاکره مستقیم با هر مقامی تغییر نکرده است

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره اظهارات اخیر رئیس‌جمهور در حوزه مذاکرات و ارتباطات بین‌المللی گفت: رئیس‌جمهور همچنان بر موضع خود ایستاده که به خاطر منافع ملی در صورتی که اطمینان داشته باشد ملاقات و دیدار با فردی به مردم ما کمک می‌کند امتناع نمی‌کند. هیچ تناقضی در صحبت رئیس‌جمهور وجود نداشته است و مکلف به پیگیری منافع ملی هستند در مقابل اگر ملاقات با شخصی به نفع منافع ملی نیست، امتناع می‌کنند.

وی افزود: پیشداوری بدون در نظر گرفتن ابعاد صحبت رئیس‌جمهور در راستای استراتژی کسانی است که می‌خواهند ما منزوی شویم. باید هم‌افزایی داخلی ایجاد کرده و جامعه را نگران نکنیم.
ربیعی گفت: مایلم مجدد تأکید کنم، لطفاً بیاناتی را که در این دوره از سوی رئیس‌جمهور، ظریف و دستگاه دیپلماسی مطرح می‌شود، بدون تحلیل در نظر بگیرید، این‌ها بیشتر جنبه اطلاعات دارد. عده‌ای نگران شدند، عده‌ای بدجنسی کردند، عده‌ای برداشت غلط کردند که او عقب‌نشینی کرده است.

وی بیان کرد: به نظر من هدف رئیس‌جمهور امریکا برای دیدار با رئیس‌جمهور ایران، یک چیز است و هدف ما یک چیز دیگر. هدف رئیس‌جمهور امریکا بیشتر برای مسائل داخلی کشورش است، اما هدف ما این است به هر آنچه حقمان است و اجحاف شده برگردیم.
ربیعی تصریح کرد: ما کشور مستقلی هستیم، باید با ما منصفانه و بدون فشار صحبت شود. این صحبت‌های رئیس‌جمهور در راستای تعامل حداکثری با کشور‌های دنیا بوده است.

از پیشنهاد فرانسه استقبال می‌کنیم

وی در خصوص پیشنهاد‌های اخیر انجام شده از سوی فرانسه به ایران که طبق آن یک خط مالی ۱۵ میلیارد دلاری در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: موضوع اصلی مذاکره با طرف اروپایی فروش نفت و اینکه پول آن‌ها به ایران برگردد است، یعنی پول حاصل از فروش نفت به راحتی در اختیار ایران قرار بگیرد، اما ظاهراً طرف اروپایی نیاز به هماهنگی بیشتری دارد.
ربیعی اظهار داشت: برای آنکه در این موضوع دیگر کشور‌ها هم سهمی داشته باشند، قرار است هماهنگی‌های بیشتری صورت بگیرد، قطعاً نیاز به اجماع با یکدیگر دارند، اما به این موضوع ما دخالت نداریم و این مسائل به خودشان مربوط است.

وی ادامه داد: ما هم قطعاً همانطور که قبلاً گفتیم اگر اروپایی‌ها تعهدات خود را انجام دهند اولین قدم این است که گام سوم را آغاز نخواهیم کرد، اما همه این‌ها بستگی به عملکرد طرف اروپایی دارد.
سخنگوی دولت در خصوص اینکه آیا طرف فرانسوی هم ۱۵میلیارد دلار را پیشنهاد داده است یا خیر؟ اظهار داشت: اجازه بدهید اعداد را در غیر آنچه در این برهه از زمان مطرح می‌کنند داشته باشیم، اما ممکن است این رقم هم تغییر کند.
سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که امریکا چه میزان در ادعای صفر کردن فروش نفت ایران موفق بوده است؟ گفت: تحریم‌های نفتی بی‌تأثیر نبوده است، ولی ما کشوری با ۱۵همسایه هستیم و در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که فرصت‌های بسیار زیادی برای ماست.

وی افزود: ما نفت را به روش‌های مختلف که بخواهیم می‌فروشیم به خصوص که مدیر برجسته در حوزه نفت داریم. اکتشافات و طرح‌های نفتی جلو می‌رود و اجازه بدهید از سؤال شما حسن استفاده را بکنیم برای اینکه بگویم در پارس جنوبی تصمیمات خوبی در جلسه سران قوا گرفته شده تا بتوانیم پروژه‌ها را بدون کمک خارجی تأمین مالی و دنبال کنیم.
وی از فشار جاسوسان به ایران برای دریافت اطلاعات فروش نفت خبر داد.
سخنگوی دولت در مورد اخبار منتشر شده از برکناری شمخانی به دستور رئیس‌جمهور گفت: چنین چیزی را نشنیده‌ام و اطلاعی در این باره ندارم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار