محاکمه متهمان پرونده بانک سرمایه برگزار شد
کد خبر: 968138
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043r8
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
جلسه محاکمه محمدرضا خانی و ۶ نفر دیگر از متهمان پرونده بانک سرمایه برگزار شد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: جلسه محاکمه محمدرضا خانی و ۶ نفر دیگر از متهمان پرونده بانک سرمایه به صورت علنی در شعبه سوم ویژه مفاسد اقتصادی آغاز شد.

قاضی مسعودی مقام در ابتدای جلسه محاکمه دادگاه یکی از مدیران عامل بانک سرمایه و چند متهم دیگر این پرونده با عذرخواهی از تأخیر در آغاز دادگاه گفت: علت این تأخیر مربوط به دستور بازداشت تعدادی از متهمان پرونده پتروشیمی بود.

وی افزود: به همین دلیلی باید کار‌های مربوط به بازداشت آن‌ها و اعزام شأن به زندان اوین را انجام می‌دادیم.

در ادامه قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم خانی گفت: اتهام شما اخلال در نظام اقتصادی از طریق مشارکت در ۱۳ فقره خیانت در امانت به مبلغ ۱۳ هزار میلیارد ریال، تحصیل منفعت از طریق دریافت فرش‌های نفیس از عظیم زاده به مبلغ ۳ میلیارد ریال، دریافت ۶۴۰ هزار یورو از داریوش امانی، یک میلیارد ریال از قاسم خلیلی جهت خرید خودرو بی ام و و ۲ میلیارد و هزار و ۶۰۰ میلیون ریال از شرکت سایه گستر است اگر دفاع از خود دارید بگویید.

متهم محمدرضا خانی یکی از مدیران عامل بانک سرمایه با حضور در جایگاه به دفاع از خود پرداخت و گفت: همواره بازرسی کل کشور در کنار ما بود و در دو کمیسیون معاملات و املاک که بحث گرانمایه‌ها مطرح می‌شد این نظارت‌ها وجود داشت البته رهبری این کارگروه با شخص پسندیده بود و او دستور می‌داد که با هماهنگی گروه کار‌ها انجام شود.

وی در خصوص دخالت فردی به نام حیدری یکی از اعضای هیئت مدیره در بانک گفت این موضوع آن طور که مطرح شده نبود تنها یکبار دخالت بود که به درخواست بنده انجام شد.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم گفت حیدری چه کسی بوده که متهم پاسخ داد این فرد عضو اطلاعات سپاه بود. زمانی که تسهیلات به شرکت سایه گستر داده شد مخالفت برخی اعضای هیئت مدیره کارساز نبود البته به لطف زحمات ایشان دستور توقف برخی چک‌ها و ابطال برخی از موضوعات مرتبط با این مسئله اعمال شد. تنها دخالت ایشان به دعوت بنده بود تا برخی چک‌هایی که دست مدیرعامل سپاهان بود.
وی در خصوص حدود و اختیارات مدیر عامل در بانک گفت:مدیرعامل بازوی اجرایی هیئت مدیره است و مسئولیت ابلاغ تصمیمات و مصوبات هیئت مدیره به عهده مدیر عامل است از تاریخ سوم مهرماه ۹۵ تا ۲۳ فروردین ۹۶ به مدت شش ماه مدیرعامل بودم.

وی افزود:در بانک‌های خصوصی هیئت عامل و هیئت مدیره وجود دارد و هیئت مدیره بر اساس سیاست‌های کلی بانک تصمیمات کارساز را می‌گیرد.

خانی ادامه داد: از طرفی، چون مبارزه با مفاسد را آغاز کرده بودیم اخبار و شایعات مربوط به بانک در سال نود و پنج روز به روز در حال افزایش بود به همین دلیل اعضای هیئت مدیره اعضای هیئت عامل را تشکیل دادند و خود بنده علاوه بر مدیرعاملی سه ماه قائم‌مقام بودم و سمت‌های مختلفی داشتم.

این متهم با بیان اینکه، چون هیئت مدیره و هیئت عامل یکی بود تصمیمات گروهی گرفته می‌شد گفت: به طور همزمان افراد مختلف اقدام به اتخاذ تصمیم می‌کردند البته بعضی از ارکان دیگر هم دخالت داشتند.

وی تصریح کرد: تصمیمات گروهی بود و اینجانب به عنوان مدیرعامل از باب مداخله در خصوص حکم گروهی که نباید به تنهایی پاسخگو باشم.

وی در خصوص فقدان نظارت‌ها در بانک سرمایه توضیح داد: نظارت در بانک سرمایه در اعضای هیئت مدیره وجود داشت و در رابطه با همه اعضا در مورد نظارت به شکل جامع انجام می‌شد تمام اعضای هیئت مدیره از جمله بنده دسترسی به تمامی امکانات و نظارت را داشتند که مهمترین آن‌ها موضوع تراز مالی روزانه بود. هر روز تراز روزانه به معنای مصارف تخصیص یافته و ثبت شده و همچنین در بانک اتفاق می‌افتد در اختیار هیئت مدیره قرار می‌گرفت.

وی افزود:در رابطه با مصوبه شرکت تجارت پایدار قشم برخی‌ها می‌گویند مصوبه وجود نداشته است در حالی است که وحدت رویه در تمامی مصوبات شکل گرفت و در همان طور مصوبات و با همان ادبیات و ذکر کلمه مصوبه امضای تمام اعضا انجام شد و اگر قرار بود مصوبه تلقی نکنیم باید می‌گفتیم موافقت اصولی.

وی به موضوع آتش گرفتن data center بانک اشاره کرد و گفت: این موضوع به اشتباه گزارش داده شده و مرکز داده‌ها در محفظه‌های آهنی همچون گاو صندوق در ساختمان مرکزی بانک سرمایه قرار دارد و تاکنون هیچ آسیبی هم ندیده است. در یک مورد آتش سوزی داشتیم که آن هم مربوط به آتش گرفتن یک سیم رابط در طبقه نهم بود که خود کارمندان بدون اطلاع به آتش نشانی آن را خاموش کردند در گزارش انتظامات بانک م هم این موضوع اعلام شده است.

وی در خصوص فتوشاپ منصوبات توضیح داد و گفت مصوباتی که وجود دارد امضای آن‌ها اصیل است و فتوشاپی وجود ندارد اگر ابهامی در این رابطه وجود دارد باید بگویم اساس مصوبات در بانک وجود دارد.
وی افزود: زارعی معاون وقت مالی گفته چک مربوط به بانک تجارت را مهر نکردم این در حالی است که مهر حسابدازی در گاو صندوق امور مالی است که فقط یا رییس حسابداری یا معاون امور مالی به آن دسترسی دارند.
وی با اشاره به اینکه گفته شده ما استفاده دادیم توضیح داد: اشاره شده که ما استفاده کنیم و برگه را هم در این رابطه

تقدیم دادگاه کردند که به استناد آن اعضای هیئت مدیره بر اساس انتخاب شدند و این در حالی است که موضوع صرفا باید به بازرس و هیئت مدیره اطلاع داده شده باشد بر همین اساس استعفا اعلام نشده است.
خانی به موضوع گزارش محرمانه‌ای که نیمه ۹۵ تقدیم بازرسی ویژه دفتر مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: در سوم مردادماه ۹۵ رئیس وقت دفتر بازرسی نامه زد و کل مدارک و مستنداتی که در خصوص دو بدهکار یعنی امامی و هدایتی بود تقدیم اطلاعات سپاه شد.

وی در خصوص امحای اسناد گفت زمانی که حیدرآبادی‌پور عزل شد خیلی از مدارک و مستندات از بانک خارج شد و تنها کاری که می‌توانستیم بکنیم این بود که عوامل این موضوع اخراج شدند. با این حال تمام مصوبات بانک وجود دارد و سندی امحا نشده است.

وی ادامه داد: در صندوق ذخیره فرهنگیان یکشنبه‌ها ۵ صبح در کارگروه وصول مطالبات تشکیل می‌شد و اصل برخی پرونده‌ها در آنجا بود و اینکه گفته شده پرونده‌های مفقود شده در زمان ما نبوده است.
منبع: مهـــر
برچسب ها: بانک سرمایه ، دادگاه
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار