قیمت خودرو باز هم کاهش می‌یابد
کد خبر: 967531
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043hL
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۰
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو تهران:
به دنبال کاهش بهای ارز و برخورد قضایی با مفسدان اقتصادی و اخلالگران بازار‌ها قیمت‌ها در بازارهایی، چون مسکن و خودرو در حال کاهش است که انتظار می‌رود این روند به سایر بازار‌ها نیز تسری یابد، زیرا بازار‌ها از یکدیگر تأثیر می‌پذیرند.
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: به دنبال کاهش بهای ارز و برخورد قضایی با مفسدان اقتصادی و اخلالگران بازار‌ها قیمت‌ها در بازارهایی، چون مسکن و خودرو در حال کاهش است که انتظار می‌رود این روند به سایر بازار‌ها نیز تسری یابد، زیرا بازار‌ها از یکدیگر تأثیر می‌پذیرند.
سودجویی‌های ناشی از افزایش قیمت کالا و خدمات در بسیاری از حوزه‌ها و صنوف طی یکی دو سال اخیر فشار تورمی قابل ملاحظه‌ای را به بودجه خانوار تحمیل و قدرت خرید بسیاری از اقشار را تا حد زیادی محدود کرد. حال با گذشت زمان و تعدیل بهای ارز از محدوده ۲۰ هزار تومان به محدوده ۱۱ هزار تومان انتظار برای کاهش تورم در جامعه تقویت شده و نمود این انتظار در بازار‌های خودرو و مسکن در حال رخ نمایی است.

هرج و مرج اقتصادی یکی دو ساله اخیر در بازار‌ها از بازار ارز آغاز شد؛ به‌طوری که بدون دلیل و به یکباره در اثر تصمیمی که صاحبش هنوز مشخص نشده است، بهای دلار از محدوده ۴ هزار تومان به محدوده ۱۰ هزار تومان و سپس ۲۰ هزار تومان رسید. این رخداد باعث شد بازار‌های دیگر به شکل دومینووار با افزایش قیمت مواجه شوند. حال با تعدیل قیمت ارز به محدوده ۱۱ هزار تومان انتظار‌ها برای تعدیل قیمت در تمامی بازار‌ها تقویت شده است و جامعه در کنار این انتظار‌ها خواستار تعدیلات و اصلاحات ساختاری عاجل در بخش بانک، بودجه و مالیات هستند تا ریشه‌های تولید تورم و ناآرامی روانی در جامعه برای همیشه خشکانده شود.

در همین رابطه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با اشاره به کاهش نرخ خودرو در چند هفته اخیر تأکید کرد: در هفته‌های آتی نیز شاهد ادامه روند کاهشی قیمت‌ها در بازار خودرو خواهیم بود.
سعید موتمنی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با علل کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو بیان کرد: به دنبال برخی اقدامات در ایران خودرو و سایپا از انحصار فروش و خرید خودرو‌ها توسط برخی افراد به صورت سبدی و عمده جلوگیری شده که گام مثبتی است و در کنار ثبات نرخ ارز کاهش قیمت خودرو را به دنبال خواهد داشت.
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران افزود: علاوه بر این در حال حاضر خریداری برای خودرو در بازار وجود ندارد و این در حالی‌است که عرضه خودرو به بازار، افزایش خوبی داشته است.
وی با بیان اینکه طی مدت اخیر ثبات در بازار ارز نیز وجود داشته که بی‌تأثیر در کاهش قیمت خودرو‌ها نبوده است، گفت: علاوه بر این اگر خودروسازان پایه‌های قیمتی خودرو‌ها را نیز پایین بیاورند، تغییر قیمتی نزولی در بازار به خوبی خود را نشان خواهد داد، زیرا در گذشته خودروسازان پایه‌های قیمتی خودرو‌ها را متناسب با نرخ گذشته ارز که بسیار بالاتر از نرخ فعلی بود، تعیین کرده‌اند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران افزود: به طور کلی چنانچه قیمت‌ها را از اواخر فروردین (۲۵ فروردین) ماه به بعد مورد بررسی قرار دهیم، می‌بینیم که اکنون نسبت به آن زمان ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش قیمت در بازار خودرو ایجاد شده است. در حقیقت از ۲۵ فروردین ماه سال جاری تا اواخر خرداد ماه بازار خودرو افزایشی پیش رفت، اما از اوایل تیرماه تاکنون در بازار خودرو کاهش قیمت را مشاهده کرده‌ایم.
موتمنی از کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازار خودرو در آینده خبر داد و گفت: با بررسی و مقایسه تفاوت نرخ ارز در دی و بهمن ماه سال گذشته، اکنون که قیمت ارز کاهش داشته است و به ثبات رسیده، قیمت خودرو بسیار بالاست، بنابراین لازم است بیشتر از این کاهش قیمت خودرو را شاهد باشیم.

وی خاطرنشان کرد: حتی در خودرو‌های مونتاژی نیز به وضوح دیده می‌شود که این خودرو‌ها در بازار آزاد زیر قیمت کارخانه خرید و فروش می‌شوند. به طور مثال جک S ۵ کرمان‌موتور در کارخانه حدود ۳۰۲ میلیون تومان است، اما در بازار ۲۷۰ میلیون تومان فروخته می‌شود یا در شرکت مدیران‌خودرو نیز خودروی MVM ۳۱۵ در بازار ۱۱۵میلیون تومان قیمت دارد، در صورتی که شرکت این محصول را ۱۴۰ میلیون تومان تعیین قیمت کرده است. همچنین این شرکت تیگو۷ خود را ۴۳۷ میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده، در حالی که قیمت این محصول در بازار بین ۳۶۸ تا ۳۷۰ میلیون تومان است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار