مسئولیت خسارات وارده با پارک‌کننده است یا نیست؟!
کد خبر: 966428
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043PY
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۹
بار‌ها شده است که هنگام پارک خودرو با تابلو‌ها یا دستنوشته‌هایی روبه‌رو شده‌ایم که پارک = پنچری؛ در صورت پارک، هر چهار چرخ پنچر خواهد شد...
محمدجواد آقاباقری*
سرویس حقوق جوان آنلاین: بار‌ها شده است که هنگام پارک خودرو با تابلو‌ها یا دستنوشته‌هایی روبه‌رو شده‌ایم که پارک = پنچری؛ در صورت پارک، هر چهار چرخ پنچر خواهد شد؛ در صورت پارک ماشین، مسئولیت خسارت‌های وارده برعهده پارک‌کننده است؛ و جملاتی از این دست...
نصب‌کننده این تابلو‌ها یا نویسنده این جملات، تصور می‌کند که حق با اوست و هشدار را هم داده است! پس حق و هشدار، دو موضوعی است که هنوز نیازمند توضیح و فرهنگ‌سازی است!
برای تثبیت بهتر موضوع در اذهان به صورت مختصر و تلگرافی می‌توان گفت:
- مقابل منزل یا مغازه، از معابر عمومی محسوب می‌شود و هرکس می‌تواند پارک کند.
- صرفاً پارک کردن خودرو در مقابل در پارکینگ، ممنوع بوده و مزاحمت تلقی می‌شود.
- در صورت مشاهده این مزاحمت، حق هیچ‌گونه اقدام شخصی وجود ندارد.
- مرجع صالح برای رفع مزاحمت، نیروی انتظامی است و باید با شماره‌گیری ۱۱۰ درخواست حضور و انتقال خودرو نمود.
- هرگونه ایراد خسارت به خودرو، تخریب عمدی محسوب می‌شود که علاوه بر لزوم جبران خسارت، مجازات (نقدی و حسب مورد حبس) هم دارد.
- تهدید کردن هر شخص، جرم است و نصب چنین تابلو‌هایی مصداق تهدید می‌تواند باشد.
- هشدار دادن قبل از ارتکاب یک فعل غیرقانونی (آسیب زدن به خودرو)، رافع مسئولیت نیست و این یعنی نصب تابلو‌هایی که ذکر آن رفت هیچ تأثیری ندارد.
پس لطفاً اولاً این تابلو‌ها و نوشته‌های تهدیدآمیز و غیرقانونی را از درِ منازلمان جمع کنیم، ثانیاً در صورت مشاهده پارک خودروی مزاحم در مقابل درِ پارکینگ (و نه دیوار منزل یا مقابل مغازه) از پلیس ۱۱۰ درخواست انتقال خودرو را نماییم و اگر صاحب خودرویی هستیم که مواجه با خسارت (اعم از آسیب زدن به برف‌پاک‌کن‌ها یا لاستیک‌ها یا...) شدیم خونسردی خود را حفظ کنیم و در صورت داشتن زمان و حوصله کافی و خصوصاً عدم پشیمانی خسارت‌زننده، با اطمینان کامل نسبت به تماس با ۱۱۰ و آغاز شکایت اقدام نماییم.

*دانشجوی دکتری حقوق جزا و جرم‌شناسی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار