تلف شدن ۷ توله ببر در باغ وحش مشهد
کد خبر: 965655
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043D5
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست به تلف شدن ۷ توله ببر واکنش نشان داد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: حمید ظهرابی، معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست در نشست خبری درباره تلف شدن ۷ ببر در باغ وحش مشهد و وضعیت نابسامان باغ وحش‌ها در کشور گفت: باغ وحش‌ها تحت نظارت سازمان محیط زیست نیستند بلکه استاندارد‌های آن‌ها زیر نظر سازمان محیط زیست است. تا حدود ۵ سال پیش ۷۰ درصد باغ وحش‌ها نه استاندارد بودند و نه مجوز داشتند از آن زمان برنامه برای ساماندهی آن‌ها آماده شد تا بتوانند مجوز بگیرند. بخش عمده‌ای از باغ وحش‌های کشور به استاندارد‌ها پایبند هستند.

وی با اشاره به تلف شدن ۷ ببر در باغ وحش مشهد افزود: تلفات همیشه در نوزادان ببر‌ها وجود دارد، ولی امسال نیز باز متوجه شدیم که ۷ توله ببر در باغ وحش مشهد تلف شده اند که علت این امر در دست بررسی است.

ظهرابی همچنین درباره شیر ایرانی در باغ وحش ارم گفت: این باغ وحش تحت استاندارد‌های حفاظت از گونه‌های در معرض انقراض شیر را وارد کشور کرده است. ولی ما در سازمان هم اکنون برنامه‌ای برای تکثیر در اسارت نداریم، ولی در سال‌های آینده امکان سنجی و احیای برخی زیستگاه‌ها برای تکثیر گونه‌های در معرض انقراض گربه سانان را در دست داریم.

وی درباره احداث باغ پرندگان در لویزان تصریح کرد: قرار شده یک باغ پرندگان در منطقه لویزان ایجاد شود. مسلما اداره کل محیط زیست استان تهران نظارت کافی بر این مرکز خواهد داشت و تنها گونه‌هایی به این مرکز منتقل می‌شود که سازمان محیط زیست مجوز آن‌ها را بدهد.

او همچنین در مورد ساخت دلفیناریوم در منطقه آزاد انزلی تصریح کرد: هنوز هیچ درخواستی برای ایجاد دلفیناریوم در منطقه آزاد انزلی به سازمان محیط زیست ارسال نشده است. البته در شورای عالی مناطق آزاد این موضوع را مطرح کرده‌ایم که برای چنین پروژه‌هایی حتما مجوز سازمان محیط زیست را بگیرند.

وی در مورد باغ وحش هویزه اظهار کرد: باغ وحش هویزه یک باغ وحش کوچک است که برخی گونه‌های آن با دمای خوزستان سازگاری ندارد. دستورات لازم صادر شده که اقدامات لازم برای مدیریت این باغ وحش صورت گیرد.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در مورد قاچاق حیوانات با بیان اینکه بعد از مواد مخدر قاچاق حیوانات پرسودترین قاچاق دنیا است، گفت: همیشه این مشکل وجود داشته، اما اصلاح برخی ساختار‌ها در سازمان محیط زیست می‌تواند قاچاق گونه‌های حیات وحش را کاهش دهد. برای مثال افزایش جرایم حمل و نقل و شکار و همچنین افزایش خسارات حیات وحش در سازمان محیط زیست انجام شده و همچنین اخیرا موضوع قاچاق حیوانات و مدیریت فضای مجازی با فرمانده نیروی انتظامی مطرح و قرار شده تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه منعقد شود.
 
منبع: ایلنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار