زندگی اشرافی، اما بد فرجام
کد خبر: 964978
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00432A
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۲
حال و قال اشرف پهلوی در آینه یک اثر نو انتشار
سرويس تاريخ جوان آنلاين: مرور گذشته فریضه‌ای است برای رویارویی با آینده. هم از این روی از اولین وظایف نهاد‌های فرهنگی، آماده ساختن زمینه‌های این امر است. چندی است که مرکز اسناد انقلاب اسلامی برای آشنا ساختن نوجوانان و جوانان با تاریخ معاصر ایران، اقدام به تهیه آثاری مجمل با نثر ساده و در قطع پالتویی نموده است. کتابی که هم‌اینک در معرفی آن سخن می‌رود، در زمره این مجموعه آثار است. «پلنگ سیاه» آینه‌ای است از زندگی و زمانه اشرف پهلوی خواهر دوقلوی شاه که توسط نصیر مشایخ به رشته تحریر درآمده است. این اثر ادوار گوناگون حیات فردی و سیاسی او را با قلمی روان روایت کرده و در نورتاباندن به این چهره پرنفوذ دوران پهلوی کوشیده است. مؤلف در دیباچه خویش، اهمیت موضوع مورد پژوهش خویش را اینگونه به قلم آورده است:

«زندگی با حقیقت‌های اسطوره‌ای و نماد‌های شورآفرین نشاط می‌یابد، تحرک می‌آفریند و هدفمند می‌گردد. نسلی که از گذشته خویش بِبُرد چونان گیاهی بی‌ریشه خواهد شد که با وزشی از جا کنده می‌شود. آیندگان هرچه بیشتر ریشه در اعماق تاریخ خویش فرو برند، شاخه و برگ محکم‌تر و بیشتری در آسمان زندگی می‌گسترانند. کمتر ملت و مکتبی همانند ایران اسلامی از اسطوره‌ها و نماد‌های زندگی‌ساز بهره‌مند می‌باشد، وظیفه فرهیختگان است که فرهنگ گذشته را به آینده منتقل کنند و لازمه این عمل، انتخاب زبانی است که نسل جوان آن را دلپذیر بیابد؛ و ما ساده‌نویسی را برگزیدیم. ساده‌نویسی روشی وحیانی است: «ما قرآن را با شیوه‌ای ساده بیان کردیم»؛ سادگی آیات الهی را در شعر عرب و حتی در کلام پیامبر (ص) نمی‌توان دید. از این رو، قرآن کتاب بیان روشن لقب یافته است و آنچه بر اهمیت آن می‌افزاید، این است که کتاب الهی در عین سادگی، از وزانت علمی بی‌نظیری برخوردار می‌باشد:‌ای پیامبر! ما بر تو سخنی وزین نازل می‌کنیم... و همین امتزاج سادگی و سنگینی است که گذشت زمان از تازگی آن نکاسته است.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی به حکم رسالتی که بر دوش دارد، مصمم است تا با زبانی شیوا، اما محتوایی مستند، زندگی نقش‌آفرینان و آفریده‌شده‌ها را برای جوانان ترسیم کند. این نوع نگارش که بر پایه مستندات تاریخی و نشر ادبی و درنهایت معطوف به خواننده خاص و جوان است، خود سبکی خاص است که شخصیت‌ها، رویداد‌ها و مفاهیم و اصطلاحات سیاسی و اجتماعی تأثیرگذار در انقلاب اسلامی را به روان‌ترین شکل آن به آیندگان و جوانان معرفی می‌نماید. امیدواریم که مورد قبول جوانان و رضای خداوند بزرگ قرار گیرد! آنچه در پیش رو دارید روایتی مستند از زندگانی یکی از سرمستان باده قدرت است که روزگاری دراز بر مسند ملک و مال و بی‌پروایی روز‌های افول تکیه زده بود و اکنون از آن ایام قدرت‌گساری، تنها خاطراتی به یاد دارد. داستان چنین زندگانی اشرافی و شاهانه، اما بدفرجام، حکایت مکرّر تاریخ است که به درازی عمر جهان بر گوش فراموش عهد و پندنشنوی بسیاری زمزمه شده است و از آن درس و پند نگرفته‌اند و آن را در لحظه، لحظه زندگانی خود تجربه کرده‌اند تا به سزای ناباوری خویش، بهایی سنگین بپردازند که: چنین است رسم سرای درشت!... باشد که پند گیرد و صاحب هوش!
شایسته است از ریاست محترم مرکز اسناد انقلاب اسلامی و دست‌اندرکاران معاونت پژوهشی این مرکز سپاسگزاری کنم و از دوست خوبم آقای حسین کیاحیرتی که مرا در تهیه این کتاب یاری داده‌اند سپاسگزار باشم.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار