با آشفتگی در معماری شهر مواجه هستیم
کد خبر: 964384
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042sa
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: امروز با بی‌هویتی و آشفتگی در معماری شهر مواجه هستیم که فضای بصری و هویت شهری را دچار آشفتگی کرده‌اند.

 حجت‌الاسلام سید محمدعلی آل‌هاشم  در همایش شهر پایدار و گام دوم انقلاب که در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد، اظهار کرد: شاید مهم‌ترین وظیفه مدیریت شهری، سنگین کردن کفه عدالت در تقسیم امکانات عمومی شهر باشد. 
 

 بی‌هویتی و آشفتگی در معماری شهر

نماینده ولی‌فقیه در استان افزود: امروز با بی‌هویتی و آشفتگی در معماری شهرها مواجه هستیم که  فضای بصری و هویت شهری را دچار آشفتگی کرده‌اند. 

وی با تاکید بر نیاز شدید شهر به معماری ایرانی اسلامی برای هویت‌بخشی، گفت: این معماری نه تنها باید بر نگاه‌های صریح باشد بلکه باید، اقتضای اجتماعی و تبریز نیز در نظر گرفته شود. 

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: انتظار از جامعه معماری استان در آستانه تحقق بخشیدن به بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی مقام معظم رهبری صادر شده است را بر اساس واقعیت‌های موجود چارچوب فکری و فرهنگی معماری متناسب با فرهنگ تبریز را ارائه شود. 

وی توضیح داد: چارچوبی که شامل مقاطع طیف‌ها و سبک‌های معماری تبریزی باشد مدنظر است، چراکه ساخت فضا و بناهای فاخر لازم است ولی باید متناسب با فرهنگ و اعتقادات اسلامی هم باشد. 

آل‌هاشم بیان داشت: وقتی از لزوم تناسب فرهنگی سخن می‌آید، مباحثی نظیر عدالت محوری و حل چالش‌های شهر مانند حاشیه‌نشینی را هم باید در برگیرد، چراکه عدالت در صدر اهداف جمهوری اسلامی قرار دارد. 

نماینده ولی‌فقیه در استان یادآور شد: در ایران دل‌های مسوولان باید در همه حال برای رفع محرومیت‌ها بتپد و از شکاف‌های عمیق طبقاتی به شدت بیمناک باشد.  

وی با تاکید بر اینکه کسب ثروت جرم نیست بلکه مورد تشویق نیز است، تصریح کرد: تبعیض در توزیع منابع عمومی و میدان دادن به ویژه‌خواری و مدارا با فریب‌گران اقتصادی به بی‌عدالتی می‌انجامد به شدت ممنوع است.  
 

غفلت از قشرهای نیازمند به هیچ وجه مورد قبول نیست

امام جمعه تبریز متذکر شد: غفلت از قشرهای نیازمند به هیچ وجه مورد قبول نیست و به منظور ایجاد تغییرات لازم در شهرداری‌ها و برای تحقق توصیه‌های هفت‌گانه رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب باید به همت جمعی و راهبردها و نگاه و گفتمان متفاوت در تعامل موثر با دستگاه‌های اجرایی و مراکز تحقیقاتی طرحی نو اندازیم و یک بازگشت به هویت قدیمی و تاریخی شهرها داشته باشیم.  
 

مدیریت شهری واحد راهکار حل مشکل کلان‌شهرها

وی، یکی از راه‌کارهای رفع مشکل کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ را تحقق مدیریت یکپارچه مدیریت شهری برشمرد و گفت: از طریق مدیریت بهینه،  مدیریت جوان کارآمد و تعامل‌گرا با ایجاد هماهنگی بیشتر بین سازمان‌های مجری، مدیریت شهری و مشخص شدن کامل نقش هر کدام در مدیریت یکپارچه شهر شکل گیرد.  

آل‌هاشم در خاتمه با تاکید بر اینکه هنوز مدیریت یکپارچه شهری تحقق نیافته است، توضیح داد:  نتیجه نگاه صرف به سیما و منظر شهری و عدم توجه به روح شهر و هویت تاریخی اکنون در شهرها مشاهده می‌شود ولی  هنوز با آنچه که باید باشد، فاصله دارد که باید در گام دوم انقلاب به این موضوع توجه ویژه داشته باشیم. 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار