اجرای 20 طرح آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی در البرز
کد خبر: 962849
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042Tp
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۱
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرزخبرداد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت که ۲۰ طرح در بخش های مختلف آبخیزداری از جمله کاهش خسارات سیل و احیای پوشش گیاهی مراتع با مشارکت مردم و جوامع محلی امسال در این استان اجرا می شود.

حامد فرضی در حاشیه برگزاری کارگاه ملی ارتقای اثربخشی فعالیت‌های آموزشی، ترویجی و مشارکتی در پروژه‌های محوری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور که در مرتع لارک منطقه حفاظت شده البرز جنوبی برگزار شد، افزود: سال گذشته ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار صندوق توسعه ملی به بخش آبخیزداری کشور اختصاص یافت که بین استان‌ها توزیع شد.

وی با بیان اینکه سهم استان البرز از صندوق توسعه ملی حدود ۲۰۰ میلیارد ریال بوده، اظهار داشت: کارهای خوبی از این طریق صورت گرفت که اولویت برنامه‌ها بر مبنای پروژه‌ها با مشارکت جوامع محلی و مردمی بوده به طوریکه نزدیک به ۳۰ درصد پروژه‌های آبخیزداری، مکانیکی و بیومکانیکی با مشارکت مردم انجام شد.

فرضی بیان داشت: این اقدام یک اتفاق خوب برای منابع طبیعی بوده زیرا نشان می‌دهد که مردم به اهمیت منابع طبیعی واقف شده اند و نیاز به اجرای پروژه‌های آبخیزداری در بالادست را درک کرده اند که این کار می‌تواند تأثیرات خوبی برای منطقه داشته باشد.

پروژه‌های آبخیزداری البرز را از سیل فروردین ماه نجات داد

فرضی با اشاره به تأثیرات مثبت طرح‌های بخیزداری، افزود: در سیل فروردین ماه سال ۹۸ شاهد بودیم نقاطی که هدف سیل بودند و مخاطرات برای مردم پایین دست داشت با اجرای طرح‌های آبخیزداری خطرات به حداقل رسید و شاهد هیچ گونه حادثه منجر به خسارت مالی یا جانی نشدیم.

وی اظهار داشت: امسال هم ردیف اعتباری ۴۳۰ میلیارد ریال برای استان البرز از محل صندوق توسعه ملی تخصیص یافته و البرز از لحاظ تخصیص این اعتبارات جزو استان‌های اول تا پنجم کشور است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز گفت: البرز از نظر مساحت استان کوچکی است و اگر بحث تقسیم اعتبار بر اساس مساحت باشد هیچ وقت نمی‌توانیم همپای استان‌های بزرگ اجرای طرح‌ها داشته باشیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه با رایزنی‌های انجام شده توسط سازمان جنگل‌ها، استاندار و نمایندگان مردم در مجلس، ۲۰۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی دریافت کردیم و از محل این اعتبار هم اکنون ۱۰ پروژه در حال اجرا و ۱۰ پروژه دیگر برای جذب پیمانکارفراخوان شده که تا پایان هفته جاری پیمانکار معرفی می‌شود.

فرضی گفت: اجرای پروژه‌های آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی تاکنون نزدیک به ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و همانند سال گذشته سعی کرده ایم پروژه‌ها بر محور اولویت بندی از حیث خطر پذیری سیل، کاهش پوشش گیاهی و با رویکرد مشارکت و همراهی مردم باشد.

وی افزود: این سه مؤلفه سرلوحه تمام فعالیت‌های منابع طبیعی قرار گرفته است تا مردم این احساس نیاز را داشته باشند و کمک براجرای طرح‌ها داشته باشند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار