فضای کسب و کار ما اصلا خوب نیست
کد خبر: 962514
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042OQ
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۷
بانک‎ها منابع استان را خارج از آن هزینه می‌کنند
رئیس اتاق بازرگانی تبریز گفت: فضای کسب و کار ما اصلا خوب نیست و پایش 257 واحد صنعتی استان نتایج خوبی را نشان نمی‎دهد؛ باید تدابیری اندیشید و اقدامات عاجلی انجام داد.

یونس ژائله  در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن اظهار کرد: باید تعارف را کم کنیم و همه دست به دست هم دهیم تا موانع تولید و پیشرفت صنعت را رفع کنیم.

وی افزود: یکی از مواردی که دنبال می‎شود بحث تامین نقدینگی واحدهای تولیدی استان است که مهمترین مسئله تولید در حال حاضر به شمار می‌رود.

ژائله اذعان داشت: امروز تعداد زیادی از بانک‎های استان در امر سرمایه‌گذاری،مشارکت در تولید و تسهیلات‌دهی بسیار ضعیف عمل می‎کنند؛ درست نیست این بانک‌ها منابع استان را جمع و در سایر استان‌ها هزینه کنند.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: 33 درصد منابع استان در بانک خصوصی‌های و‎ 67 درصد در بانک‎های دولتی است؛ در حالی که تنها 52 درصد تسهیلات به تولید و کشاورزی داده شده است؛ باید منابع استان را صرف تولید کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز اعلام کرد: اگر ترزیق نقدینگی به بدنه صنعت نباشد، شاهد خشکسالی شدید در بخش صنعت خواهیم بود.

وی افزود: همت استان در این است که بانک‎ها را وادار کنیم که در کنار تولید باشند و بتوانیم منابع لازم را در جهت توسعه استان هزینه کنیم؛ ما باید به فکر بهره‌وری باشیم و آن را ارتقاء دهیم و اینکه چطور کالاهای خود را در عرصه‌های جهانی عرضه کنیم.

این فعال صنعتی با بیان اینکه بانک‌ها موظف هستند منابع مورد نیاز صنایع را تامین کنند، افزود: اجازه نمی‌دهیم کسانی که نمی‌خواهند با تولید استان همراهی کنند، در استان بمانند.

ژائله ابراز داشت: اگر سرمایه در گردش تزریق نکنند، هیچ اتفاقی در استان نخواهد افتاد؛ سهم جمعیتی استان 4.7 درصد و سهم نقدینگی ما تنها 2.6 درصد نقدینگی است.

وی در بخش دیگری از صحبت‎های خود یادآور شد: برای حضور در بازارهای جهانی باید به ماشین‌آلات و تکنولوژی مدرن دنیا تجهیز شویم.

ژائله ادامه داد: سرمایه‎گذاری در بخش صادرات و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی استان در رتبه‌های آخر قرار دارد؛ تولیدکنندگان استان باید مطالبه‌گری داشته باشند؛ ما باید از منابع صندوق توسعه ملی بهره‌مند شویم، این حق ماست.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز اذعان داشت: ما برای ایجاد بازار و حضور در بازارهای منطقه‌ای بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم؛ ما باید حضور خود را در کشورهای همسایه تقویت کنیم.

وی ادامه داد: قراراد جدیدی در دولت روحانی با روسیه امضا کردیم و این امر فرصت طلایی برای بزرگ کردن بازارهای صادراتی است؛ باید برای بازار 300 میلیونی روسیه آماده باشیم.

ژائله متذکر شد: ما ادعا می‌کنیم که شهر دانشگاهی هستیم ولی ارتباط بین صنعت و دانشگاه آن طور که باید ایجاد نشده؛ با این حال اتاق تبریز و دانشگاه تبریز اتحاد جدیدی به وجود آورده‌اند و در تلاشیم از ایده‌های دانشگاهی در بخش صنعت بهره ‌بگیریم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار