حساب‌های دولتی شرکت‌های ۲ وزارتخانه مسدود می‌شود
کد خبر: 961915
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042El
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۶
انسـداد حسـاب‌هـای دولتـی شـرکـت‌هـای دو وزارتخـانه نفـت و نیـرو در بانک‌هـا ابـلاغ شـد.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: به گزارش «ایسنا»، طبق ابلاغ آیین‌نامه قانون بودجه سال ۹۸ درباره هدفمندی یارانه‌ها که دیروز از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری ابلاغ شده‌است، بانک مرکزی مکلف است بانک‌های عامل را موظف به مسدود کردن حساب‌های شرکت‌های دولتی وزارت نفت و نیرو کند. هیئت وزیران در جلسه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور (با همکاری وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، نفت، نیرو و تعاون، کار و رفاه اجتماعی) و به استناد بند (ب) تبصره (۱۴) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، آیین‌نامه اجرایی این تبصره را با هدف تعیین منابع و مصارف یارانه تصویب کرد. ماده چهارم این آیین‌نامه اجرایی وزارتخانه‌های نفت، نیرو و بانک مرکزی را موظف کرده ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه تمامی گردش مالی و حساب‌های ریالی و ارزی شرکت‌های مشمول این آیین‌نامه را از مبادی اولیه وصول صرفاً از طریق حساب‌های افتتاح شده نزد بانک مرکزی انجام دهند. طبق اعلام بانک مرکزی، این بانک مکلف است بانک‌های عامل را موظف به مسدود کردن سایر حساب‌های شرکت‌های مذکور کند.

تکمیل خودرو‌های ناقص تا ۵ هفته دیگر
در شرایطی که قطعه‌سازان از بدهی خودروسازان سخن می‌گویند و معتقدند بدون تزریق پول و نقدینگی دیگر توان تولید قطعه ندارند، معاون امورصنایع وزارت صمت وعده می‌دهد در بازه زمانی پنج هفته خودرو‌های ناقص مانده درپارکینگ‌ها به مردم تحویل داده‌می‌شود. اخیراً دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با اعلام اینکه قرار بود با پرداخت تسهیلات ارزی ۷هزار میلیارد تومانی، خودرو‌های ناقص تکمیل و راهی بازار شوند، اعلام کرد که به رغم موافقت‌های صورت‌گرفته هنوز ریالی به دست قطعه‌سازان نرسیده‌است. مازیار بیگلو گفت: براساس مصوبه آذرماه ۹۷ مبنی‌بر تزریق نقدینگی به خودروسازان با محوریت بانک مرکزی، باید ۱۱‌هزار میلیارد تومان در دو بخش ریالی و ارزی پرداخت می‌شد که شامل ۴‌هزار میلیارد تومان و ۸۴۴ میلیون یورو بود و تاکنون ۴‌هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی پرداخت شده‌است. وی تصریح کرد: با وجود آنکه بانک مرکزی دستورالعمل پرداخت این تسهیلات را به سیستم بانکی ابلاغ کرده، اما هیچ بانکی حاضر به پرداخت این تسهیلات نیست و فقط یک بانک آن هم به‌صورت محدود موافقت خود را اعلام کرده‌است.
این اظهارات در حالی است که روز گذشته معاون امور صنایع وزارت صمت که این روز‌ها نقش سخنگوی این وزارتخانه را ایفا می‌کند، در گفتگو با واحد مرکزی از تکمیل خودرو‌های ناقص خبر داد و گفت: دیروز یکی از خودروسازان بزرگ وعده داده که طی هفته جاری تولید خودرو‌های ناقص را به صفر می‌رساند. وی با بیان اینکه تعداد خودرو‌های ناقص در کف پارکینگ‌ها در مقطعی به حدود ۱۰۰ هزار خودرو رسید، افزود: با اقدامات صورت گرفته طی چند مرحله این تعداد را کاهش دادیم. وی با بیان اینکه تأخیری در تأمین نقدینگی برای خودروسازان داشتیم، گفت: در بازه زمانی حدود پنج هفته سعی می‌کنیم خودرو‌های ناقص مانده در پارکینگ، با تأمین قطعات به مردم تحویل شود. مقیمی با بیان اینکه همه قطعات کسری خودرو‌ها شناسایی شده‌است، افزود: بخش‌های مختلفی را برای تأمین این قطعات پیش‌بینی کرده‌ایم، اما از زمان سفارش قطعه تا تولید و ورود آن به کارخانه کمی زمان نیاز است. وی گفت: با تأمین قطعات و ورود آن‌ها به خط تولید میزان عرضه در بازار نیز بیشتر خواهد شد و شاخص‌های قیمتی نیز نشان از کاهش نسبی قیمت خودرو در بازار دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار