وزیر ارشاد: واقعه گوهرشاد در مقابل یک شبه‌مدرنیسم مبتذل رخ داد
کد خبر: 961730
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042Bm
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۱
قیام مسجد گوهرشاد از زوایای مختلف قیام خاصی بود و نماد یک دوره خاص از مبارزه ملی به شمار می‌رود که در مقابل یک شبه‌مدرنیسم مبتذل رخ داد. سیستم استبدادی رضاخانی این ابتذال را با قالب بزک کرده به راه انداخت و این قیام توانست تاثیر قابل توجهی در انتقال مقاومت و مبارزه ملی برای مسیری جدید پدید آورد.
فرزین ماندگار
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین:‌ به گزارش «جوان» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب در دیدار با جمعی از هنرمندان خالق اثر درباره واقعه گوهرشاد از هنرمندان خالق اثر پیرامون قیام مسجد گوهرشاد از جمله سینا واحد، آریا عظیمی‌نژاد، حجت اشرف‌زاده و حسن روح‌الامین تقدیر کرد. سیدعباس صالحی گفت: قیام مسجد گوهرشاد در کنار ظرافت و فضای هنری مسجد، مظلومیت و مقاومت را هم به خود اضافه کرده است. آثار هنری قابل اعتنایی در این خصوص خلق شده و اگر تاریخ شفاهی نبود و هنرمندان به این موضوع نمی‌پرداختند شاید این واقعه زنده نمی‌ماند. قیام مسجد گوهرشاد از زوایای مختلف قیام خاصی بود که نماد یک دوره خاص از مبارزه ملی به شمار می‌رود که در مقابل یک شبه مدرنیسم مبتذل رخ داد. سیستم استبدادی رضاخانی این ابتذال را با قالب بزک کرده به راه انداخت و این قیام توانست تاثیر قابل توجهی در انتقال مقاومت و مبارزه ملی برای مسیری جدید پدید آورد.
وی افزود: شاید ما کمتر اتفاق تاریخی در دوران معاصر ببینیم که با این ترکیب از مظلومیت همراه باشد، از سوی دیگر این قیام نقطه عطفی در فضای جنبش‌های روحانیت است و بعد از این اتفاق نقش قابل توجهی از حضور سیاسی- اجتماعی روحانیت را شاهد هستیم. آریا عظیمی‌نژاد از موسیقیدانان کشور نیز در ادامه این جلسه با اشاره به ساخت اثر موسیقایی «ضربه دوازدهم» تصریح کرد: اولین انگیزه من برای ساخت این قطعه ایجاد نوگرایی با ریشه‌های فرهنگی و اعتقادی بود و این شاید در تضاد با نسل نو بود. سختی و سنگینی این اتفاق می‌توانست در قالب موسیقی به نسل امروز منتقل شود و به نظرم از این دست اتفاقات کم در تاریخ ما وجود ندارد که می‌توان روی آن‌ها کار کرد. در ادامه این جلسه مهدی سیار شاعر قطعه ضربه دوازدهم پیرامون این اثر یادآور شد: امروز مایه دلگرمی است که اثر هنری توسط اهل فرهنگ و صاحبنظران مورد توجه قرار گیرد. همکاری با حجت اشرف‌زاده و آریا عظیمی‌نژاد افتخاری بود که برای من محقق شد، در لحظه سرودن شعر خواننده قطعی برای این قطعه هنوز مشخص نبود و آنچه هنگام سرودن برای من اتفاق افتاد همان چیزی بود که هنگام شنیدن اثر آن را گوش کردم. وی ادامه داد: شأن هنرمند در جامعه باید این باشد که دائماً موضوعات مختلف را تذکر بدهد، قیام مسجد گوهرشاد دفاع از هویت ملی- دینی و حکم شرعی و حتی تولید ملی است، مردم حتی در این اتفاق سعی داشتند آنچه را به عنوان یک پوشش خودشان تولید می‌کنند استفاده کنند و نه آنچه از سوی غرب برای آن‌ها فرستاده می‌شود.
حجت اشرف‌زاده از خوانندگان جوان کشور با بیان اینکه قطعه گوهرشاد تجربه جدید و متفاوتی بود، گفت: چرایی خواندن این قطعه به تاریخ زندگی من در شهر مشهد برمی‌گردد. خاطرات دوران کودکی من در کوچه‌های مشهد سپری شد و به همین منظور به این کار علاقه داشتم. وی ادامه داد: برای پخش یک اثر فرهنگی ما مشکلات و فضای خالی از امکانات داریم، در آثاری که امروز تهیه‌کنندگان ما منتشر می‌کنند هزینه‌های زیادی را پرداخت می‌کنند، اما این اتفاق برای آثار دینی رخ نمی‌دهد، پخش اینگونه آثار نیازمند حمایت است و بعضی اوقات در ایام دهه کرامت تنها این اثر را پخش می‌کنند و این اجحاف است. در ادامه حسن روح‌الامین نقاش جوان کشور خاطرنشان کرد: در پخش آثار هنری مشکل داریم، چرا ما روزانه موسیقی‌های زیادی از رسانه‌ها می‌شنویم که بعضاً آثار سطحی و نازلی است، اما اثر موسیقی فاخر مثل همین گوهرشاد را نمی‌شنویم، برای آثاری، چون مسجد گوهرشاد و از این دست اتفاقات سفارش‌دهنده‌ای وجود ندارد، این آثار با ذوق هنری هنرمند و اعتقاد وی و بدون سفارش تولید می‌شود، اما امکانی برای توزیع آن وجود ندارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار