آیت‌الله مصباح: در مسیری حرکت کنیم که از صرف کردن وقت خود پشیمان نشویم
کد خبر: 961386
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00426E
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۸
رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در گردهمایی مسئولان بسیج اساتید بیان داشت: باید به هر مسئله به حد ارزش آن بها داده شود، ما نباید نیروی خود را صرف اموری کنیم که بازدهی برای ما ندارد، اگر این اصل را پذیرفتیم که برای انسان عاقل یک وظیفه وجود دارد که نیرویش را به مقدار ارزش امور صرف کند، بسیار جلو می‌افتیم.
سرویس دین و اندیشه جوان آنلاین: آیت الله محمدتقی مصباح یزدی در نخستین گردهمایی کشوری مسئولان بسیج اساتید که در سالن جلسات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار داشت: امام خمینی (ره) در ابتکاری عنوان بسیج را طرح کردند و در کنار فعالیت‌هایی که مسئولان رسمی و دولتی انجام می‌دهند، افرادی بدون ادعا و تحت عنوان کلی بسیج، نقش برجسته‌ای ایفا می‌کنند.

وی افزود: باید بار مسئولیت‌های کشور را خود مردم بدون توقع و چشمداشت و خالصانه به دوش بکشند و از خدای متعال درخواست می‌کنیم که ساعت به ساعت بر علو درجات امام خمینی (ره) بیفزاید.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: بسیج از همان ابتدا منشأ برکات فراوانی بوده و امروز شاهدیم که «حشد الشعبی عراق» نقش بسیار عظیمی در حفظ عراق و اسلامیت آن و همچنین وحدت شیعه و سنی ایفا می‌کند که این مهم ریشه در ابتکارات امام خمینی (ره) دارد.

وی با بیان اینکه بسیج یکی از میوه‌های رسیده و شیرین انقلاب اسلامی است تصریح کرد: بعضاً پیش می‌آید که برخی مسائل سخت را در زندگی ساده می‌گیریم و برخی امور را که فی نفسه ساده است را جدی می‌گیریم و این باعث می‌شود که نیروهایمان صرف امور غیرضروری شود.

آیت الله مصباح یزدی ابراز کرد: آنجا که خودمان را برای مسائل جدی آماده نکرده‌ایم و از کنار مسائل جدی با مسامحه گذشته‌ایم، لطمه می‌خوریم و این‌ها در مسائل فردی، اجتماعی و دینی پیش می‌آید.

وی بیان کرد: باید به هر مسئله به حد ارزش آن بها داده شود، ما نباید نیروی خود را صرف اموری کنیم که بازدهی برای ما ندارد، اگر این اصل را پذیرفتیم که برای انسان عاقل یک وظیفه وجود دارد که نیرویش را به مقدار ارزش امور صرف کند، بسیار جلو می‌افتیم.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: ما در دوران کودکی کار‌ها را از بزرگتر‌ها تقلید می‌کردیم، وقتی سن ما بالا رفت مسائل جدیدی پیش آمد؛ این دغدغه‌های ما حد یقف نداشته و مدام رشد می‌کند، اما باید سوال کرد که نماز و روزه در انسان‌ها چه مقدار رشد کرد، متأسفانه عوامل تقویتی در امور دینی بسیار کم است.

وی عنوان کرد: ما باید در مسیری حرکت کنیم که از صرف کردن وقت خود در امور مختلف پشیمان نشویم، یک روزی می‌رسد که ما می‌گوییم که‌ای کاش فلان کار را نکرده بودم و‌ای کاش فلان کار را انجام داده بودم.

آیت الله مصباح یزدی خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم (ص) به اباذر فرمودند: که اگر ساعتی در جایی که افراد درباره علم گفتگو می‌کنند، بنشینی، ثواب آن بیش از ۱۲ هزار ختم قرآن است.

وی مطرح کرد: انسان در سن محدود خود می‌تواند نفع بی نهایت اخروی را برای خود کسب کرده و از ضرر بی نهایت پرهیز کند، عکس این اتفاق نیز ممکن است و دین آمده به ما برنامه‌ای نشان دهد و ما اگر از این برنامه پیروی کنیم نفع بی نهایت می‌بریم، هیچ علمی نمی‌تواند چنین منفعتی به انسان عرضه کند و تنها دین چنین قابلیت را دارا است.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) ابراز کرد: اولین مسئله‌ای که ما باید رعایت کنیم این است که کاری بکنیم که نفع آن از نظر کمیت بیشتر باشد، هر جا اسم عدد و کمیت باشد خواه ناخواه یک اول و یک آخر برای آن می‌توان متصور شد و هر عدد بزرگی با بی نهایت هیچ نسبتی ندارد.

وی یادآور شد: برای اینکه اسلام عزیز باقی بماند باید از کفار بی نیاز شود، بنابراین ما درس‌ها را می‌خوانیم تا از کفار بی‌نیاز شویم و نتیجه این می‌شود که درس خواندن و رسیدگی به امور علمی ارزش دینی دارد.

آیت الله مصباح یزدی اضافه کرد: قرآن در چندین آیه با زبان‌های مختلف علت خلقت انسان را برای آزمایش او می‌داند و نتیجه آن بعد از اتمام این زندگی مشخص و ظاهر می‌شود؛ اشتباه ما این است که زندگی باقی را می‌گوییم مرگ و این دنیا و مرگ تدریجی را زندگی نامگذاری می‌کنیم، در حالی که قرآن آغاز زندگی را سرای آخرت می‌داند.

وی گفت: متأسفانه افراد زحمات فراوانی برای درس خواندن و اخذ مدرک می‌کشند تا یک شغلی پیدا کنند و درآمدی داشته باشند و اهداف آنان در امور دنیوی خلاصه و منحصر می‌شود، این در حالی است که سیره علما اینگونه نبود، دوراندیشی و فداکاری امام خمینی (ره) نمونه بارز این امر بود و ایشان اگر برای دنیای خود تلاش می‌کرد، می‌توانست بسیار موفق باشد، اما تمام تلاش خود را برای دین انجام داد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ادامه داد: لازم است بدانیم که نفع بی نهایت در جهان اخروی حاصل می‌شود؛ باید پرسید که چند درصد از افراد به دنبال نفع بی‌نهایت هستند، ما اگر دین را به درستی بشناسیم از امور کم ارزش دست می‌کشیم؛ خداوند قرآن و پیامبر (ص) را فرستاده تا ما به سمت ارزش‌های بی‌نهایت حرکت کنیم.
منبع: مهـــر
برچسب ها: آیت الله مصباح
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی