مأموریت تابستانی ۱۰۰‌ گروه جهادی برای ساخت خانه و مدرسه در مناطق محروم کرمان
کد خبر: 961359
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00425n
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۰
هرساله با آغاز فصل تابستان و تعطیلی مراکز دانشگاهی گروهی از جوانان با تخصص‌های مختلف برای کمک به حل مشکلات مردمان محروم در استان‌های کشور در قالب اردو‌های جهادی که بیش از یک دهه از عمر آن می‌گذرد به خدمت‌رسانی مشغول می‌شوند.
محمدرضا سوری
سرویس ایران جوان آنلاین: هرساله با آغاز فصل تابستان و تعطیلی مراکز دانشگاهی گروهی از جوانان با تخصص‌های مختلف برای کمک به حل مشکلات مردمان محروم در استان‌های کشور در قالب اردو‌های جهادی که بیش از یک دهه از عمر آن می‌گذرد به خدمت‌رسانی مشغول می‌شوند. در این میان محرومیت زیاد در برخی از استان‌ها از جمله کرمان موجب شده تا هرساله و در مناسبت‌های مختلف اردو‌های جهادی به مناطق نیازمند کوچ کرده و برای رفع مشکلات آن‌ها از قبیل آب و برق و گازرسانی، ساخت خانه، مدرسه، مسجد، مراکز بهداشتی درمانی و سایر زیرساخت‌ها اقدام کنند. امسال نیز همانند سال‌های قبل این جوانان با اعزام به مناطق محروم کرمان خدمات ارزنده‌ای را در دستور کار خود قرار دادند، موضوعی که موجب شد تا فرمانده سپاه ریگان اعلام کند: «امسال نیز با آغاز تعطیلات مراکز دانشگاهی بیش از ۳ هزار دانشجوی بسیجی در قالب ۱۰۰ گروه جهادی در گرمای بالای ۴۵ درجه این شهرستان برای خدمت به محرومان به این شهرستان آمده‌اند تا برای رفع کمبود‌ها اقدام کنند.»

یکی از مشکلاتی که محرومان در مناطق مختلف کرمان دارند کمبود خانه و مدارس استاندارد است با وجود اینکه در این سال‌ها اقدامات قابل توجهی از سوی سپاه و بسیج و کمیته امداد در زمینه رفع این کمبود‌ها برداشته شده است، اما هنوز تا رسیدن به حداقل‌ها راه‌درازی در پیش است موضوعی که برخی از سازمان‌های مردم نهاد از جمله اردو‌های جهادی را که تشکیل شده از دانشجویان و دانش‌آموزان با تخصص‌های مختلف بر آن داشته تا در بیشتر اوقات سال خصوصاً تعطیلات تابستانی در این زمینه اقدام کنند.

از خانه و مدرسه‌سازی تا رفع نیاز‌های فرهنگی

از آنجا که بسیاری از مناطق محروم در استان‌های مختلف کشور از برخی زیر‌ساخت‌ها محروم هستند لذا این مهم موجب شده تا جهادگران در اردو‌هایی که هرساله در بیشتر اوقات سال خصوصاً تابستان بر پا می‌کنند برای رفع این کمبود‌ها اقدام کنند. در حال حاضر آب و برق و گازرسانی، ساخت خانه، مدرسه، مسجد، مراکز بهداشتی درمانی و سایر زیرساخت‌ها از جمله اولویت‌های مورد نیاز محرومان است که به شدت مورد توجه اردو‌های جهادی و گروه‌هایی که آن‌ها را سازماندهی می‌کنند قرار گرفته است.

از آنجا که استان کرمان به دلیل موقعیت جغرافیایی در منطقه‌ای گرم وخشک قرار گرفته است لذا این مهم موجب شده تا بسیاری از مناطق آن از محرومیت‌های بسیاری در رنج باشندکه در این میان می‌توان به قلعه‌گنج و ریگان به عنوان نمونه اشاره کرد.
فرمانده سپاه ریگان با نام بردن از این منطقه به عنوان یکی مناطق محروم کرمان که همواره نیازمند خدمت‌رسانی است، می‌گوید: «امسال با آغاز تعطیلات مراکز دانشگاهی بیش از ۳ هزار دانشجوی بسیجی در قالب ۱۰۰ گروه جهادی در گرمای بالای ۴۵ درجه این شهرستان برای خدمت به محرومان به این شهرستان آمده‌اند تا برای رفع کمبود‌ها اقدام کنند.»

مصطفی دهقانیان می‌افزاید: «اردو‌های جهادی در قالب بسیج محلات و دانشجویانی از سه استان اصفهان، تهران و یزد مشغول خدمات‌رسانی به روستا‌های محروم شهرستان ریگان هستند.» وی ادامه می‌دهد: «یکی از مأموریت‌های بسیج مردم‌یاری است و اردو‌های جهادی در روستا‌های محروم تا پایان تابستان ادامه خواهد داشت.»
این مسئول اردو‌های جهادی با بیان اینکه این اردو‌های جهادی در مباحث عمرانی، ساخت ۱۲ خانه مددجوی کمیته امداد را آغاز کرده‌اند که تاکنون پیشرفت ۵۰ درصدی داشته‌اند، تصریح می‌کند: «با همکاری دانشگاه علوم پزشکی این دانشجویان نیز ساخت ۲۰۰ سرویس بهداشتی را در روستا‌های محروم شهرستان آغاز کردند.»

در کنار این خدمات، ساخت دو باب خانه عالم در روستا‌های محروم شهرستان ریگان و ساخت دو واحد آموزشی از دیگر فعالیت‌های اردو‌های جهادی است که در حال انجام گرفتن است. فرمانده سپاه ریگان با اشاره به فعالیت فرهنگی انجام شده در اردو‌های جهادی خاطرنشان می‌کند: «در عرصه‌های فرهنگی بیش از یک‌هزار دانش‌آموز از مزایای فعالیت‌های فرهنگی شامل آموزش قرآن و مباحث دیگر نیز بهره‌مند شدند.»

یک هزار دانشجو عید امسال مهمان مناطق محروم

با وجود اینکه دانشجویان برای یاری رساندن به محرومان در هر زمان و موقعیتی به خدمت‌رسانی مشغول هستند، اما این خدمات در زمان‌هایی همچون تعطیلات تابستانی و عیدنوروز به صورت ویژه به نیازمندان ارائه می‌شود. آمار‌ها نشان می‌دهد طی تعطیلات نوروز امسال و سال گذسته بیش از یک هزار دانشجو در اردو‌های جهادی که برای خدمت‌رسانی به مناطق محروم برگزار شد شرکت کردند. این در حالی است که این اردو‌های جهادی سالانه بیش از ۱۰ هزار نفر متقاضی دارد که تنها حدود ۴ هزار نفر در پنج مرحله موفق به اعزام می‌شوند. از آنجا که همواره عرصه‌های فرهنگی، عمران، کشاورزی، بهداشت و درمان در اردو‌های جهادی مورد توجه است لذا این مهم موجب شد تا تنها در سال گذشته بیش از ۶۵ پروژه عمرانی در دستور کار قرار گرفت که برخی از آن‌ها تمام شده و برخی در اردو‌های بعدی تکمیل خواهد شد. یکی از خدماتی که همواره مورد توجه گرو‌های جهادی در مناطق محروم خصوصاً کرمان است بحث اقدامات پزشکی و درمانی به نیازمندان است که هرساله در زمان‌های مختلف انجام می‌گیرد.

شهریورماه سال گذشته بود که گروهی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان برای خدمت‌رسانی به مناطق محروم استان اعزام شدند. با توجه به نیاز محرومان به تخصص‌های مختلف، گروهی از پزشکان شامل پزشکان عمومی و متخصص، دندان پزشک، ماما، متخصص زنان و زایمان بهداشت‌یار و روانشناس در این مناطق حضور یافتند. در حالی که تعداد متقاضیان برای حضور در این مناطق ۵۰۰ نفر بود، اما برخی از کمبود‌ها موجب شد تا تنها ۱۲۰ نفر به مناطق محروم کرمان فرستاده شوند. همچنین برای خدمت‌رسانی به نیازمندان بر حسب اولویت سه نقطه محروم در شهرستان ریگان شناسایی شد و افراد در قالب تیم‌های مختلف ۲۰ نفره در نقاط مختلف مستقر شده و به خدمت‌رسانی پرداختند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار