اعتیاد در کمین خودکم‌بین‌ها
کد خبر: 959476
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041bQ
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۳
فرزندان‌مان را با برخورد‌های غلط به سمت مواد مخدر سوق ندهیم
نادیا اسماعیلی
سرویس جامعه جوان آنلاین: نقش والدین و نوع برخورد‌های غلط آنان نقش عمده‌ای در گرایش نوجوانان به مواد مخدر دارد.
در سلسله تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده از سوی کارشناسان و پژوهشگران این حوزه کاربردی، رابطه بین احساس پوچی و تمایل به مصرف مخدر به اثبات رسیده و صاحب‌نظران این حوزه در تمامی بررسی‌های انجام گرفته در زمینه علل گرایش به مواد مخدر به این نتیجه رسیده‌اند که فرد معتاد در خود نوعی خودکم‌بینی و حس خلأ می‌بیند و به نوعی به پوچی رسیده و خود را در حل مشکلاتش ناتوان می‌یابد و این گونه است که به سمت مواد مخدر گرایش پیدا می‌کند. اما این علت خود نشئت گرفته از عواملی دیگر است و تحقیقات حاکی است عواملی همچون نداشتن شرایط تربیتی مناسب در خانواده، داشتن والدینی ناآگاه، نداشتن و عدم کسب خودآگاهی، عدم حس اعتماد به نفس و عدم حس رضایت از زندگی و... از دیگر عوامل زمینه‌ساز ظهور و بروز حس خودکم‌بینی در افراد بوده و از دلایل ابتدایی رواشناختی برای تمایل نوجوانان و جوانان به سمت مصرف مواد مخدر به شمار می‌رود.

در واقع زمانی که فرد نتواند پاسخی برای نیاز‌های روحی و مرهمی برای مشکلاتش پیدا کند و یا به دلیل داشتن والدینی ناآگاه، نتواند به کمک آن‌ها در کنار سپری شدن دوران کودکی خود مرحله به مرحله علاوه بر جسم، روان خود را نیز پرورش دهد، ممکن است در دام اعتیاد پا بگذارد و مصرف مواد مخدر را به نوعی پاسخی به کمبود‌های کودکی و اختلالات روانی و ذهنی خود و همچنین چاره‌ای برای مشکلات زندگی‌اش بداند.

مصرف مواد مخدر عوارض خطرناکی را به همراه دارد و با توجه به نوع آن اعم از صنعتی، سنتی، افیونی، روان‌گردان‌ها و... میزان آسیب به سلول و بافت مغزی نیز متغیر است. به مرور زمان فرد معتاد دوز مصرفی خود را بالاتر برده و هر چه دوز مواد بالاتر رود در کنار آسیب به سایر اعضا و اندام‌ها میزان آسیب به بافت مغزی نیز بیشتر خواهد شد و در نتیجه عوارض و عواقب خطرناک‌تری نیز در پی خواهد داشت. برای مثال فردی که معتاد به مصرف شیشه شده، پس از مدتی به طور کلی قدرت تفکر و تشخیص خود را از دست داده و ممکن است در شرایطی دست به اشتباهات جبران‌ناپذیری بزند و یا حتی مرتکب قتل نیز شود. بار‌ها و بار‌ها در این زمینه اخبار گوناگون و ناراحت‌کننده‌ای را شنیده‌ایم که فردی به دلیل اعتیاد و مصرف مواد مخدر مرتکب قتل شده است. جالب اینکه او بعد از این جنایت اظهار می‌کند اصلاً در شرایط عادی و حالت روحی- روانی مناسبی نبوده و متوجه رفتار و اعمال خود نشده است. اما آنچه مهم است اینکه اتفاقی که نباید می‌افتاد رخ داده و پشیمانی برای او سودی نخواهد داشت. باید با عبرت‌گیری و در نظر گرفتن عوارض و عواقب مصرف مواد مخدر برای داشتن جامعه‌ای سالم‌تر و شادتر باید به سمت مبارزه با این بلای خانمان‌سوز پیش رویم. باید مثل یک جنگجو در زندگی با مشکلات جنگید و سعی در حل آن‌ها کرد و در این راه از افرادی همچون روانپزشکان، مشاوران و روانشناسان کمک گرفت تا هرگز توسط دوستان ناباب و افراد فریبکار در این چاه ویل پرتاب نشویم.
برچسب ها: مواد مخدر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار