محرومیت زدایی از ۱۴ منطقه کم‌برخوردار با اجرای طرح ویژه بنیاد مستضعفان
کد خبر: 957824
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041Am
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۰
چند سالی است که طرح پیشرفت و آبادانی منطقه‌ای براساس رهنمود‌های مقام معظم رهبری در ۱۴ منطقه کم‌برخوردار کشور اجرا می‌شود. این طرح با اهدافی، چون رفع محرومیت و توانمندسازی اقتصادی و فرهنگی، توانمندسازی اجتماعی مردم و تکیه بر‌قابلیت‌ها و توانمندی‌های بومی و طبیعی مناطق براساس پژوهش‌های میدانی و الگوی انجام شده
سيداحمد هاشمی اشكا
سرويس ايران جوان آنلاين: چند سالی است که طرح پیشرفت و آبادانی منطقه‌ای براساس رهنمود‌های مقام معظم رهبری در ۱۴ منطقه کم‌برخوردار کشور اجرا می‌شود. این طرح با اهدافی، چون رفع محرومیت و توانمندسازی اقتصادی و فرهنگی، توانمندسازی اجتماعی مردم و تکیه بر‌قابلیت‌ها و توانمندی‌های بومی و طبیعی مناطق براساس پژوهش‌های میدانی و الگوی انجام شده در قلعه گنج کرمان به اجرا در آمده و بسیار خوبی هم به همراه داشته که مردم این منطقه از آن بهره‌مند شده‌اند. حالا بنیاد مستضعفان که مجری این طرح است با پشتوانه پژوهش‌های میدانی دانشگاهی و استفاده از مدیران جوان و انقلابی قصد دارد طرح پیشرفت و آبادانی را توسط بنیاد علوی در دیگر نقاط نیازمند و محروم کشور به اجرا درآورد. کاری که حتماً روز‌های خوشی را برای این مناطق به ارمغان خواهد آورد.

طرح پیشرفت و آبادانی مناطق کم‌برخوردار بنیاد مستضعفان که در راستای منویات و رهنمود‌های مقام معظم رهبری به اجرا در آمده با استفاده از مشاوره اساتید دانشگاهی و مدیران جوان و انقلابی به دنبال ایجاد مدلی برای افزایش درآمد جامعه روستایی، حمایت از کارآفرینان جهت توسعه اقتصاد محلی و کاهش فشار بر منابع طبیعی و الگو‌سازی برای پیشرفت همه جانبه و آبادانی کشور با تکیه بر مردم است. توانمندسازی جوامع محلی از طریق ایجاد بستری مناسب برای مشارکت جمعی در قالب گروه‌های اعتبار و پس‌انداز، افزایش دسترسی روستاییان کم‌درآمد به تسهیلات اعتباری، ارتقای مهارت‌های فردی و اجتماعی روستاییان از طریق هدایت پس‌انداز‌های غیرمولد خانوار‌های روستایی به سرمایه‌های مولد کارآمد، افزایش درآمد خانوار‌های کم‌درآمد از طریق پرداخت وام‌های کوچک برای فعالیت‌های درآمدزا، برنامه‌ریزی جهت اجرای پروژه‌هایی که مبتنی بر ظرفیت، امکانات و شرایط منطقه باشد و همچنین توسعه اشتغال و تثبیت مشاغل دارای بحران مالی انجام می‌شود.

قلعه گنج الگوی موفق بنیاد مستضعفان

کافی است کمی به گذشته و به یکی از محروم‌ترین مناطق ایران برویم. یعنی قلعه گنج کرمان که این طرح برای اولین بار در آنجا به اجرا در آمد. در آن زمان طرح شامل بخش‌هایی، چون حمایت از تولید مردم محور، ارتقای حوزه سلامت روستایی، ارتقای سطح آموزش و زیرساخت‌های آموزشی، طرح‌های اشتغالزایی و توانمند سازی، طرح‌های زیرساختی و آبادانی و بهبود خدمات و برنامه‌های فرهنگی بود. سپس این مدل با در نظر گرفتن ویژگی‌های بومی و اقلیمی مناطق مختلف در برخی دیگر از مناطق کم‌برخوردار کشور از جمله لنده در چهارمحال و بختیاری، چالدران در آذربایجان‌غربی، ملکشاهی در ایلام، سروآباد در استان کردستان، باخرز در خرسان‌شمالی، گرمی در اردبیل، قصر قند و زهک در سیستان و بلوچستان، بخش احمدی و جزیره لارک در هرمزگان و سرپل ذهاب در کرمانشاه درحال انجام است. در مجموع تاکنون در شهرستان قلعه گنج ۱۱۶ پروژه در قالب طرح پیشرفت و آبادانی در حال انجام است که برخی از آن‌ها عبارتند از: طرح بیابان‌زدایی و احیا منابع طبیعی، تشکیل صندوق‌های خرد اعتباری، تشکیل گروه‌های توسعه از اهالی روستایی است. در این راستا در طرح بیابان‌زدایی و احیا منابع طبیعی کنترل کانون بحرانی فرسایش بادی در محدوده ۳۰ هزار هکتاری در سه منطقه از شهرستان قلعه گنج یعنی آهوان، ریگ‌متین و صولان با اعتبار ۵/ ۲ میلیارد ریالی به منظور انجام اقدامات مقابله با بیابان‌زدایی و کنترل کانون‌های بحرانی فرسایش بادی، با جلب اعتماد و اطمینان و مشارکت جوامع روستایی در فعالیت‌های توسعه‌ای و با حمایت بنیاد با نظارت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و به همت مردم منطقه، همراه با اشتغالزایی برای آن‌ها انجام‌شده است.

محرومیت‌زدایی اولویتی در چالدران

وقتی قرار شد طرح پیشرفت و آبادانی مناطق کم‌برخوردار در شهرستان چالدران آذربایجان‌غربی به اجرا در آید قبل از هر چیز اقدامات مطالعاتی اولیه شامل مطالعه ظرفیت‌های منطقه، پایش روستا‌های این شهرستان، به دانشگاه شهید رجایی به‌عنوان مجری و مشاور طرح توان افزایی جوامع محلی و همچنین دانشگاه خوارزمی به عنوان مشاور جامع مطالعاتی این شهرستان سپرده شد. بعد از آن و در مرحله اجرا نیز اقداماتی، چون امضای تفاهمنامه چهارجانبه بین بنیاد علوی، بانک سینا، صندوق توسعه روستایی ریاست جمهوری و استانداری آذربایجان‌غربی انجام شد و تاکنون ۲۴۵ پروژه در قالب طرح‌های اشتغالزایی با بودجه‌ای بالغ بر ۱۴۳ میلیارد و ۸۶۰ میلیون ریال به مراحل تصویب رسیده که می‌تواند برای ۳۱۷ نفر فرصت اشتغال فراهم کند. در همین راستا و در بعد اقدامات عملیاتی که در حال اجرا هستند می‌توان به تشکیل ۱۷۶ گروه توسعه در قالب ۲۲ صندوق آبادانی و پیشرفت روستایی ذیل طرح توان افزایی جوامع محلی اشاره کرد که مبلغ جمع‌آوری شده توسط مردم بیش از ۸ میلیارد ریال و مبلغ کمک اهدایی بنیاد علوی به عنوان بازوی اجرایی بنیاد مستضعفان در طرح‌های محرومیت‌زدایی به این صندوق بیش از ۷ میلیارد و ۷۴۷ میلیون ریال می‌باشد که از محل اعتبارات این صندوق تاکنون به ۵۷۰ طرح بیش از ۱۴ میلیارد و ۶۹۷ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.

رونق زندگی در لنده

شهرستان لنده در استان چهارمحال و بختیاری یکی دیگر از مراکز هدف طرح پیشرفت و آبادانی است که براساس تحلیل شاخص‌های موجود انتخاب شد. در این شهرستان مطالعات اولیه انجام و تا پایان اردیبهشت ۱۳۹۸ منجر به تشکیل ۱۵۵ گروه توسعه روستایی در ۲۰ صندوق در ۲۰ روستای هدف شد که بیش از مبلغ ۴ میلیارد و ۵۰۱ میلیون ریال توسط مردم و بیش از مبلغ ۴ میلیارد و ۳۱۷ میلیون ریال توسط بنیاد علوی به این صندوق واریز شد که از محل این اعتبارات تعداد ۴۵۹ وام توان افزایی برای کسب و کار‌های خرد روستایی به مبلغ ۹ میلیارد و ۳۷۰ میلیون ریال در حوزه کشاورزی، خدمات و صنعت به متقاضیان پرداخت شده است. همچنین تاکنون ۳۸ پروژه در قالب طرح‌های اشتغالزایی با بودجه‌ای بالغ بر ۴۷ میلیارد و ۲۰۸ میلیون ریال به مراحل تصویب پرداخت تسهیلات و انعقاد قرارداد رسیده است. همچنین ذیل تفاهمنامه بنیاد علوی با وزارت بهداشت، احداث مرکز جامع درمان بستر ۱۰ تختخوابی در شهرستان لنده کلنگ‌زنی شد.

ملک ملکشاهی آباد

طرح پیشرفت و آبادانی شهرستان ملکشاهی در استان ایلام نیز در اواخر سال ۱۳۹۷ آغاز شد و در حال حاضر مراحل مطالعات و آماده‌سازی را طی می‌کند. در مدت کوتاه گذشته از آغاز طرح، علاوه بر اقداماتی نظیر مطالعات اولیه و ترسیم نقشه راه، انتخاب و استقرار تیم اجرایی، انتخاب یک شرکت مهندسی - مشاور به عنوان مجری طرح جامع مطالعاتی و همچنین جهاد دانشگاهی به عنوان مجری و مشاور طرح توان افزایی جوامع محلی این شهرستان و استقرار مشاوران توان افزایی و مطالعاتی در منطقه، برگزاری جلسات با مسئولان محلی و منطقه‌ای، و تهیه پیش نویس تفاهم‌های لازم، اقدامات عملیاتی نیز در هفت بخش صورت گرفته است. از جمله اقدامات عملیاتی در حال اجرا می‌توان به تشکیل ۸۱ گروه توسعه روستایی در قالب ۱۱ صندوق آبادانی و پیشرفت روستایی ذیل طرح توان افزایی جوامع محلی با جامعه آماری ۵۸۳۳ نفر، تشکیل کار گروه اشتغالزایی روستایی بانک سینا به مبلغ ۱۳۵ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۵۰ نفر و تحویل ۲۵۰ تن سیمان برای بازسازی و بهسازی پل‌های تخریب شده در سیل اخیر، شروع به کار تجهیز ۱۰ مسجد، توزیع سبد غذایی برای مادران باردار و شیرده شهرستان و شروع به کار بیمارستان ۲۲ تختخوابی شهدای ملکشاهی می‌توان اشاره کرد. حالا طرح آبادانی و پیشرفت با شعار محوری «کار با مردم برای مردم» در برخی دیگر از مناطق کم‌برخودار کشور در دستور کار سال‌جاری بنیاد مستضعفان قرار گرفته است که از جمله آن‌ها می‌توان به شهرستان مراوه تپه در استان گلستان، شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان کوهدشت در استان لرستان، شهرستان باخرز در استان خراسان شمالی و شهرستان شادگان در استان خوزستان اشاره نمود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار